2020.02.19.

Mit hozhat a nyílt bankolás, a PSD2 a könyvelőknek?

Szerző:

Tavaly ősztől elindult a nyílt bankolás az EU-ban, ami lehetőséget biztosít regisztrált, nem-pénzügyi szolgáltatóknak a bankszámla történet hasznosítására, például a banki hitelbírálat meggyorsításától a multibanking szolgáltatásokon át az új ügynöki modellekig. Emellett a könyvelők számára is számos könnyítést hozhat a nyílt bankolás többek között a banki tranzakciók könyvelésében, a vevő-szállító számlák összepontozásában, a kontírozás automatizálásában. A könyvelők a nap végén több ügyfelet szolgálhatnak ki, több idejük maradhat az értéknövelt tanácsadásra. Összegyűjtöttünk pár hasznos tudnivalót a könyvelőknek a PSD2-ről, a nyílt bankolásról és a számlainformációs szolgáltatásról (AISP) az egyik legnépszerűbb online számlázó, a Billingo szakértőivel közösen.

Dióhéjban a nyílt bankolásról és a legfontosabb kifejezésekről a könyvelők számára

A nyílt bankolás alapjait az EU-ban a Módosított Pénzforgalmi Irányelv, a PSD2 rakta le. A szabályozás a bankoknak előírta, hogy az Irányelvben meghatározott feltételek mellett harmadik feles szolgáltatóknak (TPP = Third Party Provider) biztosítsanak nyílt szabványokon alapuló hozzáférést a felhasználók fizetési számlájához.

 A PSD2 két szolgáltatói kategóriát vezetett be: a számlainformációs szolgáltatót (AISP – Account Information Services Provider) és a fizetés-kezdeményezési szolgáltatót (PISP – Payment Initiation Service Provider).

 Az AISP szolgáltató a felhasználó felhatalmazása birtokában a felhasználó fizetési számla egyenlegéhez és tranzakciós adataihoz férhet hozzá. Az adatokat további pénzügyi szolgáltatások nyújtásához használhatja fel.

 A PISP szolgáltató a felhasználó felhatalmazása birtokában a felhasználó aktuális fizetési egyenlegét ismerheti meg, valamint fizetést indíthat a felhasználó bankszámlájáról, pl. kifizetheti a közműszámlát, a webshopban a vásárolt áru ellenértékét.

Ebben nyújthat segítséget a nyílt bankolás a könyvelőknek

A Billingo szakértőivel közösen összegyűjtöttünk pár olyan esetet, amikor jól jöhet majd a számlainformációs szolgáltatás (AISP). Íme pár példa:

  • Első szint: Az ügyféltől kapott felhatalmazást követően a könyvelők gyakorlatilag bármikor hozzáférhetnek a valós idejű bankszámla történethez anélkül, hogy az ügyfél netbankjába belépnének. A Billingoban hamarosan elérhetővé válik az a funkció, amelyen keresztül a könyvelők ugyanúgy láthatják majd ügyfelük bankszámla történetét, mint a netbankban.
  • Második szint: a számlainformációs szolgáltatók (AISP) abban is segítséget nyújthatnak a könyvelőknek, hogy az ügyfél felhatalmazása birtokában a bankszámla történetet az adott könyvelő programhoz illeszkedő formában kapják meg. A könyvelők a Billingon keresztül kiválaszthatják majd, hogy a bankszámla történetet mely könyvelő programba kívánják importálni. Ezt követően a Billingo az adatokat az automatikus feldolgozást biztosító formátumban előállítja és rendelkezésre bocsátja.
  • Harmadik szint: ha a könyvelő program összekapcsolódott számlainformációs szolgáltatóval, a könyvelők az ügyfél felhatalmazása birtokában a könyvelő programból közvetlenül is lekérhetik ügyfeleik bankszámla történetét.

Jelen pillanatban a Billingo csapata azon dolgozik, hogy számlainformációs szolgáltatást nyújthasson a könyvelők számára. A legújabb technológiák és a PSD2 megfelelő ötvözésével a könyvelők akár beruházás nélkül is képesek lesznek digitálisan működni és a könyveléshez szükséges adatokat egyetlen helyről elérni. Amint a Billingo és a könyvelő programok összekapcsolódnak, a könyvelő programokban is elérhetővé válik majd a Billingo számlainformációs szolgáltatása.

Hamarosan eljön az az idő, amikor a nyílt bankolásnak és az egyéb (pl. NAV) adatkapcsolatoknak köszönhetően a könyvelő programokba minden éjszaka automatikusan betöltődnek a vevői és szállítói számlaadatok, a bankszámla történet, és automatikusan megtörténik a kontírozás. Reggel szinte már csak jóvá kell hagynia a könyvelőnek a kontírozás eredményét

– mondta el a Sárospataki Albert, a Billingo ügyvezető társalapítója.

A nyílt bankolás eredményeként a könyvelők az adminisztratív jellegű munkákat automatizálhatják, így több ügyfelet szolgálhatnak majd ki és több időt tölthetnek az értéknövelt tanácsadás nyújtásával – tette hozzá a Billingo ügyvezetője.

Mi az a banki API?

Az PSD2 szerinti banki API (Application Programming Interface) hozzáférések feladata annak biztosítása, hogy a fizetési számla adatai a jogosult és a felhasználó által felhatalmazott harmadik feles szolgáltató számára automatikusan, szabványos formátumban, meghatározott technikai és minőségi paraméterek mellett elérhetők legyenek.

 A PSD2 előírásai alapján a bank és a harmadik feles szolgáltató (AISP, PISP) között külön szerződés az adatok átadására nem jön létre.

Hogyan kapcsolódik össze a nyílt bankolás és az online számlázás?

Hamarosan az erre alkalmas online számlázó programokon keresztül a vállalkozások már nemcsak a számláikat állíthatják ki, de az online számlázóban áttekinthetik bankszámla történetüket, pénzügyi menedzsment szolgáltatásokat kaphatnak, vagy kedvezőbb finanszírozási konstrukciókat vehetnek igénybe.

 Az egyik legnépszerűbb hazai online számlázóban, a Billingoban hamarosan elérhető lesz a Billingo Pénzügyi Piactér és többek között az előbb felsorolt szolgáltatások, amihez az alapot a nyílt bankolás és a PSD2 biztosítják. A pénzügyi piacteret a Billingo pénzügyi szolgáltatókkal, bankokkal, könyvelőkkel és fintech szakértőkkel közösen alakítja ki – tudtuk meg a Billingo ügyvezetőjétől.

 További célunk, hogy a kézi számlatömbösök 2020. július 1-től

olyan online számlázót használhassanak, ami a számlázáson túl segítséget nyújt a pénzügyi helyzetük megértésében és optimalizálásában is.

A könyvelők számára pedig olyan megoldást kívánunk nyújtani a Billingoban, amivel megéri számukra a kézi számlatömbösöket átirányítani az online számlázóba – tette hozzá Sárospataki Albert.

A Billingo Pénzügyi Piactérről, a nyílt bankolásban rejlő lehetőségekről és a fintech következő szintjéről az érdeklődők további részleteket hallhatnak majd Sárospataki Alberttől, a Billingo ügyvezető társalapítójától 2020.04.21-én a FinTechShow-n.

Fotó: pixabay.com

Címkék: