A magyarok 36 százaléka mindössze egy hónapig tudna megélni a meglévő megtakarításából, ha megszűnne a rendszeres havi jövedelme a K&H felmérése szerint, amelyről az MTI-t kedden tájékoztatták.
A közleményben kiemelték,
a magyarok átlagosan 7 hónapot tudnának átvészelni meglévő forrásaikból,
ami megegyezik az egy évvel korábbi szinttel és 1 hónapos emelkedést jelent a 2018-as eredményhez képest.
A felmérés szerint a lakosság 8 százaléka 1-2 évre szükséges anyagi háttérrel rendelkezik, 5 százalékuk pedig azt mondta, akár több mint 2 évig is képes lenne bevétel nélkül megélni.
Nemek szerinti lebontásban vizsgálva, a nők 41 százaléka, a férfiak 30 százaléka bírná maximum 1 hónapig bevétel nélkül – hívta fel a figyelmet a pénzintézet az egyenlőtlenségekre.
A keleti országrészben a háztartások 43 százaléka tartozik a legkiszolgáltatottabb kategóriába, nyugaton és a középső országrészben csak 31-32 százalékos az arányuk, míg a fővárosban csupán 25 százalékos.
A kutatás szerint azok körében, akiknek a járvány miatt megszűnt az állása, 79 százalék maximum 3 hónapig tudna megélni a tartalékaiból.
Zobor Zsuzsa, a K&H alapok kezelőjének vezetője elmondta:
jelentős azok aránya, akik nagyon rövid időre elegendő tartalékkal rendelkeznek.
Éppen ezért lényeges, hogy az érintettek minél előbb kezdjék el a takarékoskodást, így stabilabb háttérrel várhatják a hirtelen jött változásokat.
A felmérést a pénzintézet a Free Association megbízásával végezte. A kutatásban negyedévente 500 fő vesz részt online, a minta országosan reprezentatív a 30-59 éves lakosságra. Az adatfelvétel 2020. május 22. és június 2. között zajlott.
MTI 2020. december 15.
Címlapfotó: pexels.com