2024. november 26.
BankTechShow

2024.10.01.

A generatív AI új menedzsmentszemléletet kíván a bankszektorban – vélik a hazai banki szakértők

Szerző:

Kategóriák:

A European Women Payments Network (EWPN) nemzetközi szervezet magyar képviselete üzleti reggelit rendezett Budapesten, melyen a magyar pénzügyi szektor elismert képviselői is részt vettek. Szakmai kerekasztal-beszélgetés keretében vitatták meg a generatív mesterséges intelligencia jelenlegi helyzetét és jövőjét a pénzügyi világban.

A European Women Payments Network (EWPN) egy olyan nonprofit szervezet, amelynek célja, hogy közösséget építsen a pénzügy, kártyaipar, fintech és fizetések területén dolgozó nők számára Európában.

A mostani budapesti kerekasztal beszélgetés központi témája a generatív AI bankszektorra gyakorolt hatása volt.

,,Az EWPN célja egy olyan platform létrehozása, amely elősegíti a nők szerepvállalását ebben az ágazatban. Nem véletlen, hogy a mai kerekasztal beszélgetés résztvevői is főként hölgyek, akik jelentős tapasztalattal rendelkeznek a generatív AI területén, vagy valamilyen módon kapcsolatban állnak ezzel a témával.”

– nyitotta meg az esemény Szögi Ágnes az EWPN új magyarországi nagykövete.

A szakmai kerekasztal társszervezője a Magyar Fintech Szövetség volt, melynek elnöke, Ács Zoltán, moderátorként vett részt az eseményen. Ács Zoltán hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia hatása nemcsak a pénzügyi szektorra korlátozódik, hanem az élet számos területére is kiterjed.

A bankok digitális jövőjét meghatározó technológiai trendekkel, az újgenerációs megoldásokkal 2024. november 26-án a BankTechShow-n foglalkozunk Magyarország vezetői banki és IT cégeinek technológiai és üzleti vezetőivel közösen. További részletek: BankTechShow 2.0

Generatív AI és a bankok: hol tart most ez a kapcsolat?

Vida Krisztina, a Raiffeisen Bank digitális akvizíciós vezetője elmondta, hogy a bank két irányból közelíti meg a generatív AI alkalmazását; egyrészt külön szakértői csapat térképezi fel a generatív AI különböző felhasználási lehetőségeit, másrészt hangsúlyossá vált a kollégák edukációja is.

A technológiai újítások használatát természetesen úgy kell ösztönözni, hogy az ne veszélyeztesse a banki biztonsági protokollt. Éppen ezért a Raiffeisen kollégái a generatív AI technológiát zárt, vállalati rendszerben és biztonságos környezetben ismerhetik meg.

Hallgató Hedvig az MBH Bank digitális kereskedelmi csatornákért felelős igazgatója megerősítette, hogy kezdetben az MBH is – az óvatosság jegyében – letiltotta a technológiát, elsősorban biztonsági megfontolásokból.

A bank számára elsődleges prioritás az ügyfelek adatainak védelme, és ennek érdekében szigorúan korlátozták a genAI internetes hozzáférését, hogy érzékeny információk ne kerülhessenek illetéktelen kezekbe.

A mesterséges intelligencia végül egy belső platformra került, ahol a bank saját szakértői képezik és fejlesztik tovább a rendszert. A bank külön e-learning rendszerhez kötötte a hozzáférést, ahol a munkavállalók megismerkedhetnek a technológia használatának szabályaival.

,,Olyan, mintha mindenkinek lenne egy virtuális asszisztense vagy gyakornoka, akinek a munkáját természetesen ellenőrizni kell.”

– mondta az MBH szakembere.

Véleménye szerint, ahogy egyre többen használják ezeket az eszközöket a mindennapi munkájuk során, a nyitottság és a technológia használata természetes úton fog elterjedni a szervezeten belül.

Az AI a fiataloknak is vonzóvá teheti a munkahelyeket

Kesztler Viktória, a K&H Bank központi adatkezelésért felelős vezetője hangsúlyozta, hogy a generatív AI megoldások jelentős mértékben hozzájárulhatnak a bankszektor presztízsének növeléséhez, különösen a fiatalok körében.

Bár jelenleg még kevesen használják aktívan ezeket az eszközöket, akik már kipróbálták, tapasztalják, hogy hatékonyabbá teszik a munkát. Elsősorban a monoton, adminisztratív feladatokat könnyítik meg, amit sokan pozitív változásként élnek meg.

,,A fiatal munkavállalók kétszer is meggondolják, hogy jönnek-e a bankszektorba dolgozni. És én azt gondolom, hogy a generatív AI megoldások segíthetnek abban, hogy a munkaköröknek újra az izgalmas része domborodjon ki.”

– mondta Kesztler Viktória.

Szerinte nem az emberek és gépek közötti verseny lesz a meghatározó, hanem az, hogy ki tudja majd a jövőben kihasználni az új lehetőségeket.

Jó esetben nem csak a technológia, hanem a projektmenedzsment is fejlődik

Szögi Ágnes, az EWPN hazai nagykövete szerint a generatív AI projektek gyakran azért okoznak csalódást, mert a bankok nagy lendülettel vágnak bele, de nem tisztázzák előre a projekt sikerességi mutatóit. Nincs egyértelmű meghatározás arra, mikor tekinthető egy projekt befejezettnek és bevezetésre alkalmasnak.

Emiatt sok projekt megragad szigetszerű pilotként, ami idővel túl sok tesztelési erőforrást emészt fel, így a lelkesedés is csökken. Szögi Ágnes tapasztalata szerint előfordult már, hogy egyes bankok leállítják az ilyen fejlesztéseket, mivel a hosszú tesztelés ellenére sem sikerül áttörni a szükséges technológiai küszöböt a bevezetéshez.

Kesztler Viktória a K&H Bank képviselője felhívta a vendégek figyelmét arra, hogy a generatív AI projektek sikeréhez nem elég a hagyományos projektleszállítási módszertanok átgondolása. Véleménye szerint ezen projektek menedzselése ez egy teljes kultúraváltást igényel a banki környezetben.

A jelenlegi protokoll szerint a bankoknál az élesítést követően a megoldásokat magukra hagyják, és csak akkor avatkoznak be, ha hibát észlelnek – feltételezve, hogy addig minden megfelelően működik.

,,Fontos lenne kialakítani azt a gyakorlatot, hogy amikor élesítünk egy megoldást, folyamatosan figyeljük a pontosságát, hogy ne romoljon. Jelenleg ez sajnos nem része a mindennapi munkafolyamatoknak.”

– mondta Kesztler Viktória.

A kerekasztal további részében a résztvevők a digitális fejlesztések költségszerkezetének átalakulásáról is részletesen beszélgettek.

A szakmai eseményen szóba került még az AI-t támogató technológiák karbantarthatóságának és pontosságának biztosítása, valamint az AI megoldások AI technológiákkal történő ellenőrzése is.

A beszélgetés összegzéseként elhangzott, hogy a fintech cégek és a bankok közötti együttműködés létfontosságú a jövőbeli fejlesztések sikerességéhez, de a belső kompetenciák fejlesztését sem szabad elhanyagolni.

Címlapfotón (balról jobbra): Hallgató Hedvig (MBH), Kesztler Viktória (K&H), Szögi Ágnes (EWPN), Vida Krisztina (Raiffeisen), Ács Zoltán (MAFISZ) 2024. szeptember 23-án az EWPN Business Breakfast | Kép forrása: EWPN (készítette: Aida Kavalecz)

Címkék: