2024.09.05.

AI alapú szerződéskezelés jogszerű használata: workshop

Szerző:

Kategóriák:

A történelmi jelentőségű „EU AI Act” hatályba lépésének, illetve a szélesedő AI termékkínálat apropóján az InvestCEE LegalTech Consultancy online workshopra hívja az érdeklődőket. A két órás (ingyenes) program keretében a szervezők szabályozási és jogi technológiai oldalról keresik a célirányos AI megoldások implementációjának lehetőségeit, rávilágítanak a lehetséges buktatókra és szakmai javaslatokat tesznek azok elkerülésére.

Sokan sok éve dolgoznak a digitális átálláson, rengeteg informatikai megoldást láttak már, a generatív AI megjelenése azonban a többség számára egészen új fejezetet nyitott. Talán azok is nagyobb érdeklődéssel követik az MI-vel támogatott digitalizáció nyújtotta lehetőségeket, akik korábban csalódtak az ígéretes technológiákban vagy sokszor úgy érezték, egy helyben toporognak.

Az AI esetében ugyancsak indokolt az elvárások menedzselése, de a szabályozási környezet megismerése és a funkcionalitás feltérképezése is kulcsfontosságú.

Az AI alapú szerződéskezelés workshop keretében – amelyre szeptember 12-én kerül sor – a szabályozási szempontokat a Hümpfner & Associates butik ügyvédi iroda, az üzleti-jogi technológiai lehetőségeket pedig az InvestCEE LegalTech Consultancy segítségével ismerhetik meg a résztvevők.

Az AI workshop kiemelt témái az alábbiak lesznek:

  • EU szabályozás az AI-ról
  • Adatbiztonság a digitális iratkezelésben
  • Integrált GenAI megoldások a gyakorlatban
  • Automatizációs folyamatok AI segítségével
  • Kockázatkezelési stratégiák és jó gyakorlatok

Mit nyújthat az AI a szerződéskezelésben?

Az AI számtalan alkalmazási lehetőségei közül a workshop kifejezetten a szerződéskezelést célozza meg, ugyanis üzleti és jogi operáció szempontjából, továbbá hatékonysági mutatók tekintetében is ezen a területen még számos kihívással szembesülnek a hazai vállalatok.

Az InvestCEE LegalTech Consultancy alapítója és vezetője, dr. Szabó Orsolya szerint az olyan hagyományos AI funkciók, mint például a szerződéses metaadatok automatikus rögzítése, megkönnyítik, felgyorsítják és pontosabbá teszik a munkát.

Az AI alapú keresőfunkciók megbízhatóságot is nyújtanak egy digitális környezetben, mivel a szerződéses adatállománnyal foglalkozó kollégák biztosak lehetnek benne, hogy a tűpontos keresőalgoritmusok megtalálják a szükséges iratokat, adatpontokat. A generatív AI funkciók pedig a szerződések tartalmának összefoglalásában nyújthatnak segítséget.

Milyen konkrét szerződéses munkafolyamatot érdemes az AI-ra bízni?

Az InvestCEE LegalTech Consultancy portfóliójában több üzleti-jogi munkafolyamatot támogató digitális megoldás elérhető, esetenként hagyományos és generatív AI integrációval.

A tech portfóliót összeállító dr. Szabó Orsolya úgy látja, hogy az AI alapú szerződéskezelést kínáló megoldások nem csupán új, digitális munkafolyamatok kialakítására alkalmasak, hanem a vállalatoknál már meglévő IT infrastruktúrába is beilleszthetőek.

Szerződéses irattárak tekintetében olyan célzott feladatkörökre is alkalmazható az AI, mint például:

  • Szerződéses adattartalom átalakítása metaadatokká: sajátos AI funkcióval a felhasználó egyedi (adott vállalati működésre szabott) metaadat-attribútumokat hozhat létre, és automatikusan kiemelheti ezeket a metaadat értékeket az iratokból (vagy akár egész adatbázisokból). Ezzel a szerződésekben szereplő bármely információ pontos és további munkafolyamatokba is beilleszthető metaadattá alakítható.
  • Fontos dátumok, határidők automatizált kiemelése: az AI alapú keresőfunkcióval automatikusan felismerhetőek a fontos szerződéses dátumok és határidők, például a felmondási és megújítási időszakok. Ezzel együtt automatikus értesítés és akár emlékeztető is beállítható ezekről az időpontokról (igény szerinti időzítéssel, például 14 nappal a lejárat előtt), így a felhasználó biztosan nem fog véletlenül lemaradni a fontos dátumokról.
  • Kulcsfontosságú információk azonosítása: az AI-alapú átvilágítás funkcióval a felhasználó automatikusan azonosíthat bizonyos témákat a szerződésekből, például kizárólagossági kikötéseket, fizetési feltételeket, tulajdonosi és ellenőrzési jogok átadására vonatkozó záradékot, jogszabályokat, stb. Ezt követően a kiválasztott témákra ráirányítható a keresőmotor, vagy ezek akár szűrőként is alkalmazhatóak újonnan beérkező dokumentumok vagy nagyobb irathalmazok átvilágítása esetén.

A workshop keretében a hazai üzleti élet szereplői átfogó képet alkothatnak a mesterséges intelligenciát érintő szabályozás magyarországi és Európai Uniós jogi környezetéről.

Továbbá gyakorlatba is átültethető ötleteket és megoldásokat kaphatnak az AI alkalmazási lehetőségeiről, különösen a digitális szerződéskezelés terén. Az új technológiai megoldások és az ezekre irányuló szabályozás ugyanis minden szektorban várhatóan gyökeresen átformálják a vállalati – és ezen belül a jogi – működést.

Az AI alapú szerződéskezelés workshop résztvevői jobban megérthetik ezen változások lényegét és felkészültebben léphetnek tovább a digitális stratégiájuk megvalósításában – ehhez az ingyenes regisztrációs felület ITT található.

Címlapfotó forrása: InvestCEE LegalTech Consultancy

Címkék: