A BigTech cégek hatalmas adatkészletekkel rendelkeznek. Honnan származnak ezek az adatok? Mire és hogyan használja ezeket az adatokat a Google, Amazon, Facebook, Apple? Hogyan hat ez a banki szolgáltatókra? A kérdések megválaszolásában segítségünkre volt dr. Horváth Katalin, a CMS Budapest senior fintech ügyvédje. A teljes beszélgetés elérhető a FinTechShow videókonferencia oldalán az év végéig.
Honnan származnak az adatok? Kell-e félniük a bankoknak a BigTech cégektől? Akarnak-e a BigTech cégek bankok lenni? Válaszok és részletek dr. Horváth Katalin előadásából.
Mi a GAFA?
Betűszó, amit a Google, Apple, Facebook, Amazon társaságok kezdőbetűiből alkottak. Ezekre a társaságokra használják továbbá a BigTech kifejezést is.
Emellett napjainkban megjelent a TechFin kifejezés is, ami azokra a technológiai cégekre utal, amelyek működésüket nem a pénzügyi szektorban kezdték meg, hanem először ügyfélbázist építettek, adatokat gyűjtöttek, majd ezek hasznosításával kezdtek el lépésről-lépésre belépni a pénzügyi szolgáltatások piacára.
Mennyire jelent valós veszélyt a BigTech, a TechFin a bankokra?
Miért valós veszély a BigTech a bankokra? Bizonyos szempontból valós veszélyt jelentenek, hiszen
- megvan a technológiai hátterük, a kiterjedt ügyfélbázisuk és a széleskörű adatkészletük ahhoz, hogy sikeres pénzügyi szolgáltatókká váljanak.
- A mesterséges intelligencia és egyéb technológiák alkalmazásával a meglévő adatokból képesek olyan következtetéseket is levonni, amiket talán még az ügyfelek sem tudnak önmagukról.
- A szabályozás is teret nyitott számukra az EU-ban, hiszen a PSD2 irányelvvel és az open banking szabállyal megnyílt a lehetőségük, hogy számlainformációs szolgáltatást, vagy egyéb pénzügyi szolgáltatást nyújthassanak.
Miért nem valós veszély a BigTech a bankokra? A hagyományos banki modellek alapvetően nem illeszkednek a BigTech cégekre. Sokba kerül és hosszú időbe telik az engedélyek megszerzése, illetve a szabályozott környezet rugalmatlansága nehezíti az innovatív megoldások gyors bevezetését.
Fotón: dr. Horváth Katalin, a CMS Budapest senior fintech ügyvédje
Lesznek-e a BigTech, TechFin cégek bankok? Valószínűleg nem fogják megszerezni a banki engedélyeket, de többféle szerepük is lehet a pénzügyi szektorban, például:
- szolgáltatásokat nyújthatnak bankoknak, mint ahogy azt teszik jelenleg is (pl. felhőszolgáltatás, kockázat kezelési adatmenedzsment szolgáltatásokat, infrastruktúra szolgáltatásokat),
- engedéllyel rendelkező inkumbensekkel együttműködve nyújthatnak pénzügyi szolgáltatásokat (pl. kölcsönök finanszírozásának megszerzése, brandelt hitelkártyák kibocsátása),
- saját működésük finanszírozásához is szükségük van a bankokra, illetve
- nagyon jelentős szerepük lesz a biztosítási (insurtech) piacon, ahol közös vállalkozásokat hoz(hat)nak létre inkumbens szereplőkkel, illetve biztosítói befektetéseket, felvásárlásokat fognak végrehajtani.
Milyen pénzügyi szolgáltatásokat nyújt ma a Google, Apple, Facebook, Amazon? Összehasonlító táblázat és részletek dr. Horváth Katalin előadásában, ami elérhető a FinTechShow videókonferencia platformon. A táblázat az alábbi szempontok szerint hasonlítja össze a GAFA társaságokat: (1) pay, digital wallet, (2) e-pénz engedély, (3) AISP/PISP, (4) pénzügyi appok, (5.) kölcsön, (6) biztosítás, (7) bankkártyák, (8) kriptovaluták.
Miért akar a GAFA pénzügyi szolgáltatást nyújtani?
Azt az alapelvet követik, ha tudod, ki, mire költi a pénzét, akkor mindent tudsz róla. A BigTech számára a legfontosabb, hogy minél több adatot gyűjthessenek össze a felhasználóról, amiben kulcsszerepe van a költési adatoknak.
„Minél több adathoz férhetnek hozzá, annál pontosabb előrejelzést készíthetnek a felhasználók jövőbeli viselkedéséről, vásárlási szándékaikról.”
A GAFA társaságok a pénzügyi szolgáltatásokon keresztül gyűjtött adatokat felhasználják (1) pénzügyi profilalkotásra, (2) a saját termékeik, szolgáltatásaik hatékonyabb értékesítésére, továbbá (3) viselkedés alapú reklámozási szolgáltatások nyújtásához.
Emellett a nyújtott vagy közvetített pénzügyi szolgáltatások után jutalékot kapnak a bankoktól, az inkumbens szolgáltatóktól. Végül, de nem utolsó sorban a pénzügyi szolgáltatások nyújtása (pl. Apple Pay, Google Pay) erősíti az ökoszisztéma stratégiájukat, amelynek keretében a felhasználókat, ügyfeleket képesek hosszútávon magukhoz láncolni.
Honnan vannak az adatok? Hogyan gyűjtik össze a GAFA társaságok az adatokat? Mire használja a GAFA az adatokat a pénzügyi szolgáltatásokban? Hogyan képes az Apple minden felhasználója, még az alacsonyabb jövedelműek számára is hitelkártyát biztosítani? Részletek dr. Horváth Katalin előadásában, ami elérhető a FinTechShow videókonferencia platformon.
„… így a BigTech sokkal pontosabban meg tudja mondani, hogy milyen kockázatú befektetést érdemes ajánlani az ügyfeleknek, mint a bank.”
Hogyan hat a GAFA adatmonetizációs stratégiája a bankokra?
Nem feltétlenül csak negatív hatása van a GAFA adatstratégiájának a bankokra. Ugyan a bankok esélye csökken a TechFin megjelenése eredményeként azokon a területeken, régiókban, ahol alacsonyabb a bankrendszer fejlettsége (pl. fejlődő országok). Az is hátrányosan érinti a bankokat, hogy a banki adatbázison végzett elemzések pontatlanabbak lesznek, mint a TechFin elemzések, mivel az inkumbensek kevesebb és rosszabb minőségű adathoz tudnak csak hozzáférni.
A TechFin megjelenésének köszönhetően a bankok is elkezdték átértékelni az adat és a profit szerepét;
inkább nyújtanak olcsóbb banki szolgáltatásokat, hogy cserébe több adathoz juthassanak.
A bankok is elindultak a digitalizáció útján, elkezdték használni a mesterséges intelligenciát és a modern technológiákat, továbbá elkezdtek külső adatbázisokat vásárolni és összekötni azokat a saját banki adataikkal, hogy pontosabb elemzéseket és jobb döntéseket hozhassanak.
A bankok számára a GAFA lehetőséget is jelent, hiszen a GAFA-nak a pénzügyi szolgáltatások nyújtásához szüksége van az inkumbensekre, így a GAFA-val való együttműködés új piaci lehetőségeket is nyithat.
Dr. Horváth Katalin, a CMS Budapest senior fintech ügyvédjének „Mennyire valós a GAFA veszély? Kié az adat?” c. előadása megtekinthető a FinTechShow online videókonferencia platformján 2020. december 31-ig a résztvevők és az online jegyet vásárlók számára.
Az “Online jegyet” vásárlók számára hozzáférést biztosítunk a FinTechShow online videókonferencia platformhoz, amelyen 2020.12.31-ig megtekinthetők az előadások, a 3D-s kiállítói tér és kapcsolatot építhetnek egymással a résztvevők. FinTechShow program itt. Összes videó listája itt: Playlist.
Címlapfotó: pexels.com