blank
blank

2025.03.31.

A brit fintech szektor sikerei és kihívásai – A Financial Times elemzésének tükrében

Szerző:

Kategóriák:

Az Egyesült Királyság fintech szektora az elmúlt évek gazdasági bizonytalanságai ellenére is kitartóan erős maradt, és továbbra is Európa egyik legtermékenyebb talaja a pénzügyi technológiai vállalatok számára. A Financial Times friss FT1000-es listája szerint Európa 20 leggyorsabban növekvő fintech, banki és biztosítási cége közül hét brit székhelyű, ami egyértelműen bizonyítja az ország vezető szerepét a fintech innovációban.

A fintech siker háttere: Technológiai és szabályozási előnyök

A siker hátterében egyedülálló körülmények és tudatos szabályozói intézkedések együttese áll

– írja a FT.

A digitális fizetési technológiák területén az Egyesült Királyság már a 2000-es években jelentős előnyt szerzett: a „chip and PIN” technológia 2004-es bevezetésével, amelyet 2006-ra kötelezővé is tett, messze megelőzte az amerikai és az európai piacokat.

A 2007-08-as pénzügyi válság után a brit pénzügyi szabályozók célzott intézkedésekkel segítették az új fintech cégek belépését a piacra, például:

  • a Prudenciális Szabályozó Hatóság (Prudential Regulation Authority) startup-támogatással, illetve
  • a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (FCA – Financial Conduct Authority digitális) sandbox kezdeményezésével.

Az olcsó pénz korszakában, különösen az alacsony kamatok időszakában, a kockázati tőke áramlása tovább gyorsította a neobankok, mint a Monzo felemelkedését.

A COVID-19 hatásai és kamatemelések következményei

A COVID-19 világjárvány még inkább felerősítette a digitális pénzügyi megoldások iránti keresletet, miközben a fizikai készpénz használata jelentősen visszaszorult.

Emellett a járvány utáni infláció megfékezésére bevezetett kamatemelések pozitívan hatottak a neobankokra, amelyek így jelentős nettó kamatbevételre tudtak szert tenni.

Ennek eredményeként a fintech szektor életképessége megerősödött, bár továbbra is kiemelt fontosságú a fenntartható profitgenerálás képessége.

Specializált stratégiai megközelítések: Allica Bank példája

Az Allica Bank példája különösen jól szemlélteti, hogy milyen stratégiai előnyök rejlenek a specializált piaci fókuszban.

A vállalat 2020 és 2023 között 652 százalékos éves növekedést produkált, elsősorban a kis- és középvállalati (KKV) szektor támogatására összpontosítva.

Mivel a nagybankok a szigorodó szabályozási környezet miatt visszahúzódtak a KKV-hitelezéstől, a challenger bankok jelentős rést töltenek be, és 2023-ban már a teljes brit KKV-hitelezés 60 százalékát adták.

Richard Davies, az Allica vezérigazgatója szerint a KKV-k elhanyagolása alapvetően hozzájárul a brit gazdaság növekedési problémáihoz, és ezeknek a cégeknek a támogatása kulcsfontosságú lehet a gazdasági fejlődés szempontjából.

Tőkepiaci kihívások és befektetési környezet

Ugyanakkor a brit fintech szektor jövőjével kapcsolatban akadnak komoly kihívások is.

Az Egyesült Királyság tőkepiacain tapasztalható gyenge aktivitás, például a londoni tőzsdén tavaly jegyzett vállalatok alacsony száma, nehézségeket okoz a vállalatok számára az exit stratégia végrehajtásában, így közvetve a finanszírozási lehetőségekben is.

A befektetők óvatosabbá váltak, a korábbi időszakhoz képest jóval mélyebb átvilágítással és szigorúbb elvárásokkal dolgoznak.

Emiatt egyre látványosabb az úgynevezett bifurkáció: a sikeresnek ítélt fintech vállalkozások könnyen jutnak tőkéhez, míg a gyengébb potenciállal rendelkező cégek számára egyre szűkösebb a befektetői hajlandóság.

Fenntartható növekedési kihívások

A Klarna esete jól mutatja ezt a kihívást: a svéd fintech cég értékelése 2021-es 46 milliárd dolláros csúcsról egyetlen év alatt 6,7 milliárdra esett vissza.

A sikerhez vezető úton tehát nem csupán a megfelelő piaci rések megtalálása számít, hanem a megfelelő vállalati struktúrák, hatékony működési modellek és szervezeti kultúra kiépítése, amelyek lehetővé teszik a növekedés fenntartását.

Az Egyesült Királyság fintech sikerei tehát egyedülálló lehetőségekből és jelentős kihívásokból álló környezetben zajlanak.

Az előttük álló feladat egyértelmű:

fenntartható üzleti modelleket építeni, amelyek nemcsak rövid távon képesek gyors növekedést mutatni, hanem hosszabb távon is ellenállóak maradnak a változó gazdasági feltételekkel és szigorúbb szabályozási környezettel szemben.

Forrás: FT

Címkék:

blank