„Ön hallotta már azt a szót, hogy bitcoin? … A digitális kor új fizetőeszköze.” – összegzi Baló a Magyarul Balóval c. műsorban minap. Minden, amit a bitcoinról tudni akartál, most megkérdezi Baló György helyetted.
Rövid mondások a műsorból:
- A gazdasági válság, a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom romjain született a bitcoin 2008-ban.
- A pénzintézetektől független fizetőeszköz.
- Nincs központi irányítás, a pénzügyi tranzakciókat a hagyományos banki megoldásoknál olcsóbban lehet intézni.
- A blokkokat egy bonyolult matematikai művelet alapján hozza létre egy számítógépes hálózat. „A bányászok generálják le az egyes tranzakciókat, ebből jön létre a bitcoin.” – Pajor
- Magyarországon már 26 elfogadó hely van, többségük Budapesten (pl: taxi, webshop-ok).
- A kriptovalutához külön erre a célra létrehozott online tőzsdéken is hozzá lehet jutni.
- MNB: az árfolyam kilengése kiszámíthatatlanná és kockázatossá teszi a kriptovaluta használatát.
- MNB: A virtuális pénz mögül hiányzik a hatósági felügyelet, az esetlegesen bekövetkező károkért így senki nem vállal a felelősséget.
Továbbiak:
-
- Pajor Dávid [Magyar Bitcoin Egyesület elnöke]: semmilyen Uniós jogszabállyal nem ellentétes a bitcoin.
- Európai Bíróság: ez egy virtuális deviza, adó (ÁFA) szempontból.
- Debreczeni Barnabás [Shinrai, ügyvezető ig.]: magánemberként ma már nem éri meg bitcoint bányászni.
- Baló: Mennyit ér egy bitcoin? A kriptovaluta tőzsdéken a kereslet és a kínálat alakulása határozza meg az árat. – Debreczeni.
- Baló: Hol tartom a bitcoint? Bitcoin tárcában, ami olyan, mint egy e-mail fiók. Innen tudunk küldeni, illetve fogadni. – Pajor.
- Baló: a bitcoin riválisa a bankoknak.
- Baló: Terjed ez a dolog? Igazából nem foglalkozik ezzel senki. Eddig nem volt vállalkozás, amely a terjesztést magára vállalta volna – Debreczeni.
- Baló: Nagy még az árfolyamkockázat? Egyre többen kezdik el használni, egyre nagyobb a likviditás, így egyre kisebb a kilengés – Debreczeni.
- Baló: Miért mondják a szakértők, hogy bűnözésre alkalmas a bitcoin? Anonimitás miatt, de ez már csak részben igaz, mert ha a tőzsdén akarunk venni bitcoint, akkor ahhoz pénzt kell beutalni és azt be kell azonosítani. Azonosíthatóvá válik az egyén, de még nem 100%-ban – Pajor.
- Baló: A magyarok 25 millió eurónyi bitcoint tartanak, ez igaz? Erre vannak becslések, de nehéz megmondani – Pajor.
- Baló: Hol terjed? Ott, ahol a bankrendszer nem elég fejlett, pl.: Afrika – Debreczeni.
- Baló: Összesen 21 millió egységet lehet kitermelni, mi van, ha elfogy [nem lehet többet kitermelni]? Elindul az árfolyam felfelé. Amikorra elfogy a bitcoin, addigra felmegy az árfolyam és a spekulánsok erre játszanak. 10 percenként feleződik a kibocsátás. – Debreczeni.
- Baló: A bankrendszereket változtatásra fogja kényszeríteni? A bankok elkezdtek változtatni. Az R3 konzorciumba kezdtek el a legnagyobb bankok tömörülni és itt elkezdtek azzal foglalkozni, hogyan tudják ezt a technológiát saját maguk számára felhasználni. – Debreczeni.
- Ma már több száz klón rendszer van, de ebből sokat nem használnak. – Debreczeni.
- Ethereum lehet a befutó a versenyben. – Debreczeni.