A kriptopénz fedezetű hitelmegoldást fejlesztő hazai blockchain startup, az INLOCK új pénzügyi termékkel rukkolt elő. A héten debütált a Superposition. A csapat megoldása a CESA (Central European Startup Awards) díjátadón a legjobb blockchain startup díját vehette át, illetve a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala különdíjával is jutalmazták.
“Ezt a terméket azért hoztuk létre, mert ismerjük azt az alap dilemmát, amellyel a traderek nap mint nap szembesülnek a medvepiacon: hogyan lehetne megőrizni az aktuális értéket, de közben megmaradni egy másik változó értékű pozícióban is.”
– mondta el Csabai Csaba, az INLOCK vezetője.
INLOCK – a blockchain alapú magyar fintech startup
Az INLOCK csapat célja, hogy olyan innovatív pénzügyi termékeket hozzon létre, amelyek a hagyományos banki termékek funkcióit vegyítik a blockchain technológia és a kriptoeszközök adta dinamizmussal és lehetőségekkel.
Az innovatív megoldásokon keresztül az INLOCK lehetővé teszi, hogy a jelenleg főleg csak spekulatív célokra használt eszközosztály olyan mindennapos célokra is alkalmas legyen, mint a peer to peer hitelezés, a közösségi finanszírozás vagy az opciós swap ügyletek.
Így működik a Superposition
A projekt a tavalyi év végével zárta a nyílt tőkebevonást, azóta a csapat megnyitotta az INLOCK platformot a Tokenmarket funkcióval, ahol a felhasználók képesek adni-venni az ILK tokent, a platform saját fizetőeszközét.
Az INLOCK platformján Superposition kötésével a beküldött BTC/ETH/LTC átváltásra kerül egy ún. stablecoinra (USDC), amelyet zárolva kap meg az ügyfél – ez garantálja a kötéskori értéket. Az ügyfél kap továbbá ugyanilyen értékben ILK tokent is, amellyel szabadon rendelkezhet.
Az ILK token árfolyamát a platformon lehet nyomon követni és a megfelelő pillanatban eladni, ezzel realizálva az árfolyamnyereséget. Ha pedig az ügyfél úgy dönt, bármikor kikérheti a nyitáskori értéket. Ekkor az ILK tokenek visszakerülnek a platformhoz, és az USDC fedezet visszaváltásra kerül a nyitáskor befizetett kriptovalutára.
“A Superposition kötéskor keletkező USDC értékkel egyébként további terveink is vannak, hogy a futamidő alatt se heverjen parlagon. A készülő P2P hitel megoldásban az ügyfeleink ezt az USDC értéket kihelyezhetik hitelként is – a Superposition szerződés keretei között!”
– emelte ki Csabai Csaba.
Jön a kriptopénz fedezetű P2P hiteltermék is
A kriptopénz egy rendkívül volatilis eszközosztály, amely akár órák leforgása alatt kétszámjegyű százalékos változásokat is képes produkálni. Ezért ezek tulajdonosai – különösen ha nagyon alacsony az árfolyam – kétszer is meggondolják, hogy likvidálják-e eszközeiket.
Ilyen esetben rendkívül hasznos, ha azt zálogba lehet tenni és cserébe hagyományos pénzt kap a tulajdonos – mindezt magas túlbiztosítás mellett – figyelembe véve az eszközosztály magas volatilitását. Az átmeneti likviditási gond rendeződése után, a kölcsön visszafizetésével az ügyfél visszakapja a kriptoeszközeit. Ezzel a megoldással gyakorlatilag bármikor hozzáférhet a kriptopénz vásárlóerejéhez anélkül, hogy ténylegesen el kellene adnia.
A kriptopiaci igényeknek megfelelően a következő termék, amire a csapat fókuszál a P2P alapon nyugvó stablecoinban folyósított hitel.
Háttérinfók a kriptofedezetű P2P hiteltermékről
Az INLOCK platformon támogatott stablecoin portfólióba csak olyan eszköz kerülhet be, ami auditált letétkezeléssel és banki háttérrel biztosított, így – ellentétben a hagyományos kriptopénzekkel – az árfolyamuk fixen kötött egy tetszőleges nemzeti valutához.
Mivel a kriptopénz egy azonnal likvidálható eszköz, így ideális az ilyen típusú hitelek fedezetéül. Ha csökken a fedezetként tárolt kriptopénz árfolyama a rendszer automatikusan elvégzi a kontraktus zárást, annak érdekében, hogy a hitelt biztosító mindig biztonságban tudja befektetését.
Kép forrása: INLOCK