2024. október 15.
FinTechShow

2024. november 26.
BankTechShow

2020.03.09.

Kilenc hazai nagybankkal kapcsolódik össze az egyik legnagyobb online számlázó, a Billingo

Szerző:

Kategóriák:

Tavaly szeptemberben elstartolt a nyílt bankolás az Európai Unióban, aminek köszönhetően a bankoknak kötelező hozzáférést biztosítaniuk a számlainformációkhoz (számlatörténethez) a megfelelő jogosultságokkal rendelkező külső szolgáltatók számára. Magyarország második legnagyobb online számlázója hamarosan kilenc hazai nagybankkal kapcsolódik össze az Európai Unió legnagyobb számlainformációs szolgáltatójával kötött együttműködési megállapodásnak köszönhetően. A Billingo új digitális és pénzügyi szolgáltatásokkal segíti majd a webshopokat, könyvelőket, az online számlázót használókat.

A Billingo március elején szerződést írt alá az Európai Unió legnagyobb számlainformációs szolgáltatójával, az Egyesült Királyságban regisztrált Salt Edge társasággal. Az együttműködés eredményeként a Billingo lesz az első online számlázó Magyarországon, amelyik pár héten belül a legtöbb hazai bank számlainformációjához (számlatörténetéhez) hozzáférést biztosít.

Kilenc hazai bankkal lesz összeköthető a Billingo

Az együttműködés, valamint az EU-ban tavaly szeptember 14. óta kötelezően alkalmazandó Második Pénzforgalmi Irányelv (PSD2) eredményeként a Billingo kilenc hazai nagybank számlainformációs adatait érheti el.

A második negyedév folyamán a Billingo felhasználók az alábbi bankoknál vezetett fizetési számlájukat köthetik össze az online számlázó fiókjukkal: Erste Bank, OTP Bank, CIB Bank, Raiffeisen Bank, K&H Bank, UniCredit Bank, Budapest Bank, MKB Bank és ING Bank.

A PSD2-nek köszönhetően a Billingo felhasználók a Billingo felületén keresztül is nyomon követhetik a kibocsátott díjbekérők, számlák pénzügyi teljesítésének státuszát. Emellett a felhasználók automatizálhatják a számlák kibocsátását a díjbekérő pénzügyi teljesítését követően, gyors áttekintést kaphatnak likviditásuk rövid távú alakulásával kapcsolatban és megoszthatják banki számlatörténetüket is könyvelőjükkel.

Nemzetközi nagyágyúval erősít a Billingo

A Salt Edge a világon az egyik legfelkészültebb társaság a nyílt bankolás területén, amit az is mutat, hogy több mint 70 országban 5194 bank számlainformációjához fér hozzá.

„A Billingo azért választotta a Salt Edge társaságot, mert ők rendelkeznek a legtöbb banki hozzáféréssel Magyarországon, továbbá ők számítanak a világ egyik legfelkészültebb és legtapasztaltabb társaságának”

– mondta el Sárospataki Albert, a Billingo társalapító ügyvezetője.

Fotón: Sárospataki Albert, a Billingo társalapítója és ügyvezetője

Pénzügyi és digitális szolgáltatások a számlázáson túl

A Billingo felismerte, hogy a nyílt bankolásnak köszönhetően az online számlázáson túl számos olyan digitális szolgáltatást is nyújthat a webshopoknak, könyvelőknek, az online számlázót használóknak, amelyekkel csökkentheti számukra az adminisztrációs terheket.

 Az idei év tervei között szerepel a számlainformációs szolgáltatásra épülő Billingo Pénzügyi Piactér bevezetése, amelyen keresztül a felhasználók egyedi banki hitelajánlatokat, faktoring szolgáltatást is igénybe vehetnek majd.

Röviden a nyílt bankolásról

  • A nyílt bankolás alapjait az EU-ban a Módosított Pénzforgalmi Irányelv, a PSD2 rakta le. Az Irányelv megnyitotta a fizetési szolgáltatások piacát nem banki szereplők előtt.
  • Az Irányelv a bankoknak előírta, hogy az Irányelvben meghatározott feltételek mellett harmadik feles szolgáltatóknak biztosítsanak nyílt szabványokon alapuló interfészen keresztül hozzáférést a felhasználók fizetési számlájához.
  • Két szolgáltatási kategóriát vezetett be az Irányelv: számlainformációs szolgáltatás (AIS – Account Information Service) és fizetés-kezdeményezési szolgáltatás (PIS – Payment Initiation Service).
  • Az AISP szolgáltató a felhasználó felhatalmazása birtokában a felhasználó fizetési számla egyenlegéhez és tranzakciós adataihoz férhet hozzá. Az adatokat további pénzügyi szolgáltatások nyújtásához felhasználhatja.
  • A PISP szolgáltató a felhasználó felhatalmazása birtokában a felhasználó aktuális fizetési egyenlege adatához fér hozzá, valamint fizetést indíthat a felhasználó bankszámlájáról, pl. kifizetheti a közműszámlát, a webshopban a vásárolt áru ellenértékét.
  • A hazai jogszabályok alapján az AISP és a PISP szolgáltatók a 2020. március 2. napján elstartolt azonnali fizetési rendszerhez kapcsolódhatnak, a másodlagos számlaazonosító központi adatbázisból információt lekérhetnek. Így a PISP pl. mobilszámra, vagy email címre is képes fizetési tranzakciót, pl. fizetési kérelmet indítani.

Címlapfotó forrása: Billingo

Címkék:
blank
blank