2024. október 15.
FinTechShow

2024. november 26.
BankTechShow

2024.09.02.

Most születik a digitális állampolgárság!

Szerző:

Kategóriák:

A Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alapjaiban formálhatja át az állam és a polgárok közötti digitális kapcsolattartást. Az idén májustól letölthető a Digitális Állampolgár alkalmazás​, szeptember 1-jétől élesednek az első funkciók, melyek közül az egyik legizgalmasabb az eAzonosítás szolgáltatás éles üzembe állítása. A mérföldkő jelentőségéről Szép Kristófot, az IdomSoft Zrt. terméktanácsadóját is kérdeztük.

Karnyújtásnyira a hivatalos ügyeink intézése

A Kormány 2022-ben elfogadta a Digitális Állampolgárság Programot (DÁP), amely egységes és magas színvonalú digitális környezetet hoz létre, jelentősen megkönnyítve az állampolgárok és a kormányzati szervek közötti kapcsolattartást.

Célja, hogy hosszú távon megteremtse a kényelmes és hatékony ügyintézés feltételeit és egyfajta digitális tárcaként folyamatosan rendelkezésre álljon az ügyfeleknek, szó szerint karnyújtásnyira.

A mobilalkalmazás egyik célja, hogy az egyes életeseményekhez (például gyermekszületéshez vagy ingatlan adás-vételhez) kapcsolódó adminisztrációs feladatokat egy helyre gyűjtse, így nem kell különböző rendszereket használni. Ezáltal megszűnik az a frusztráció, hogy a magyarorszag.hu több mint 4000 ügyéből kelljen kiválasztani az adott élethelyzethez szükséges néhány dokumentumot.

,,A Digitális Állampolgárság Program indulása az elmúlt évek egyik legjelentősebb fejlesztése az e-közigazgatáson belül, amely már teljességgel az állampolgári igényekre épül. Egyrészt új szolgáltatásokat nyújt a digitális állampolgárok számára: a felhasználók közvetlenül a telefonjukon férhetnek hozzá a személyes adataikhoz, digitális erkölcsi bizonyítványt igényelhetnek, és az alkalmazás segítségével igazolhatják magukat a rendőr előtt. Másrészt ügyféligények mentén újít meg korábbi szolgáltatásokat, mint a kormányablakos időpontfoglalás vagy az e-közigazgatási azonosítás.”

– nyilatkozta Szép Kristóf.

Fotón Szép Kristóf, az IdomSoft Zrt. terméktanácsadója a PayTechShow-n. Forrás: FinTech Group

Vigyázz, kész…

Digitális Állampolgárság Program (DÁP) tesztüzemének indulása előtt, már május 18-tól letölthető volt a Digitális Állampolgár alkalmazás​ az App Store és a Google Play áruházakból.

Minden 14. életévét betöltött, személyigazolvánnyal rendelkező állampolgár számára lehetőség van a Digitális Állampolgár alkalmazás​ felhasználójává válni. Az applikáció használatához természetesen egy megfelelő okostelefon elengedhetetlen.

Az applikáció letöltése után azonban, azonosítás céljából eddig személyesen bekellett fáradni egy kormányablakba, ahova érvényes személyazonosító igazolványt és internettel rendelkező mobiltelefont kellett vinni (értelemszerűen azt, amire a mobilalkalmazás le lett töltve) annak érdekében, hogy az applikáció minden előnyét élvezhessük szeptembertől.

Szeptembertől azonban online is lehet regisztrálni az appba eSzemélyi segítségével, nem csak személyesen a kormányablakokban.

Rajt!

Szeptembertől élesben is elindul a Digitális Állampolgárság Program Magyarországon.

2024 őszétől az állami szolgáltatások és az okmányok fokozatosan a mobiltelefonra költöznek és a tervek szerint 2026-ra a legfontosabb közigazgatást érintő ügyek digitalizálva lesznek.

,,Most jön létre a digitális állampolgárság, amely a teljes e-közigazgatásban – ügyintézés, adózás, egészségügy, stb. –, illetve jövőre már a piaci szektorokban – pl. közművek, pénzügyi szolgáltatók – is megkönnyíti és egyszerűsíti az állampolgár mindennapjait.”

– nyilatkozta az Idomsoft Zrt. termékmenedzsere.

A mobilalkalmazás lehetővé teszi az úgynevezett elektronikus azonosítást (eAzonosítás), amely a személyes megjelenéshez hasonlóan biztonságos okmányazonosítást biztosít.

Szeptembertől az applikációban egy QR-kód alapú igazolási megoldást alakítanak ki, amivel például egy rendőri igazoltatásnál az állampolgár azonosítani tudja magát.

,,Ez egy kezdeti, de jelentős lépés. Alaposan kidolgozott, fontos szolgáltatásokkal készülünk. Vannak olyan területek, ahol a részmegoldás nem is lenne elfogadható: például az információbiztonság szempontjából teljeskörű védelmet kell nyújtani az állampolgárok számára már a kezdetektől fogva.”

– mondta Szép Kristóf.

Az eAzonosítást azonban idővel nemcsak állami oldalakra való belépéskor használhatjuk, hanem 2025 nyarától pénzintézetek, közműszolgáltatók és telekommunikációs cégek felületein is. Sőt, személyes ügyintézés során is kiválthatjuk vele a fizikai okmányokat; így például bankfiókokban, ügyfélszolgálatokon, de akár dohányboltokban és élelmiszerüzletekben is digitálisan igazolhatjuk majd magunkat.

Az eAzonosítás mellett az elektronikus aláírás is kulcsfontosságú eleme lesz a digitális ügyintézésnek. Az alkalmazásban létrehozott minősített eAláírású dokumentumok teljes bizonyító erejű magánokiratnak számítanak majd, melyeket az Európai Unió összes tagállamában elfogadnak.

Címlapfotó forrása: dap.gov.hu

Címkék: