A Revolut elindította a kriptovaluta szolgáltatását, amin keresztül olcsóbb Bitcoin, Ether és Litcoin vásárlást ígér. Kipróbáltuk.
Monzo, N26, Starling, Revolut. Mi a közös bennük? Ezek a fintech startupok a hagyományos bankok legismertebb és legkedveltebb kihívói Európában. Közülük is a leggyorsabban növekvő a Revolut. Már több, mint 1 millió ügyfélük van és úton van a banki licencük is. Most pedig beléptek a kriptovaluták világába.
Revolut, a leggyorsabban növekvő fintech-bank
Immár 2,5 éve szítja a “lázadást” a digitális bankolásra nyitott felhasználók körében a trendi mobil banki app-jával és a feltöltős bankkártyájával (prepaid, MasterCard logóval ellátott fizető kártya). Az eredmény: novemberre elérték az 1 milliomodik ügyfelet, így kétszer annyi ügyfelük van, mint a rivális N26-nak, vagy a Monzonak.
Az ügyfélbázis még agilisabb növeléséhez ugyanazt az utat választották, mint a Monzo, az N26 vagy a Starling. November elején európai banki licencért folyamodtak, hogy 2020-ig meglegyen a 10 millió ügyfél.
Már október elején elhintették az új, Kripto Szolgáltatás indítását, amit 3000 ügyfelükkel teszteltek az elmúlt hetekben. A tesztek sikeresnek bizonyultak, így most már minden Revolut ügyfél válthat kriptovalutát az applikáción keresztül.
Revolut: a “nyaralós” feltöltős kártyából a mindennapi bankolás új alternatívája
Ami igazán figyelemre méltó a Revolut eddigi teljesítményében, hogy a szemmel már jól látható 1 milliós ügyfélbázist banki licenc nélkül, organikusan érték el. Köszönhetően az egyszerű folyamatoknak, a transzparens kommunikációnak és a cool ügyfélélménynek. A Revolut CEO-ja szerint:
“Sokan már most is elsődleges számlakapcsolatként és a mindennapi költésekre használható kártyaként tekintenek a Revolutra.”
Mi magyarok még úgy pozícionáljuk a Revolutot, mint az országhatárokon átívelő bankolás alternatívája. Egy szolgáltatás, amit akkor érdemes igénybe vennünk, ha sokat utazunk, vagy utalunk külföldre. Bár számunkra is elérhető a prepaid kártya, sőt akár forint számlát is nyithatunk az applikációban, annak feltöltése ma még csak eurón keresztül lehetséges.
Belépés a kriptovaluták világába
Október elején jelentette be a Revolut, hogy ügyfelei számára lehetővé teszi kriptovaluta vásárlását az applikáció keresztül. Mostantól a Revolutnál elérhető összes fiat valuta terhére válthatunk Bitcoint, Ethereumot és Litecoint. Külön regisztráció a funkció eléréséhez nem szükséges.
A szolgáltatást a Revolut – a Coinbase és Bitstamp – kriptovaluta tőzsdékkel kötött partnerségeken keresztül nyújtja. Az első váltás során rögtön kapunk egy kriptovaluta alszámlát. A kriptotőzsdékkel közvetlen szerződéses kapcsolatban a Revolut áll és vezeti a saját főkönyvén keresztül a váltások és a készletek nyilvántartását. Jelenleg az applikációból külső tárcákba, illetve külső kriptovaluta tárcákból a Revolut számlákra nem lehet kriptovalutát küldeni.
A Kripto Szolgáltatás keretében az alábbiakat tehetjük meg:
- a rendelkezésünkre álló fiat valuta átváltása kriptovalutára,
- kriptovalutánk visszaváltása fiat valutára,
- kriptovaluta küldése más Revolut felhasználó számára.
Az “Árfolyamok” menüben a fiat valuták mellett a kriptovaluták aktuális árfolyamát, a számlánkhoz kapcsolódóan pedig a vásárolt kriptovaluta árfolyamának historikus alakulását is nyomon követhetjük.
Versenyképes árfolyamot – és jó fintech startuphoz méltóan – egyszerű, transzparens árazást ígér az ügyfelei számára. Ez konkrétan egy 1,5%-os markup-ot jelent minden egyes váltás esetén, szemben más platformokkal, ahol akár 5-9%-ot is elérhet a különféle költségek együttes összege.
Jövőre tengerentúli „lázadás” is várható
A Revolut további ambíciózus terveket is megosztott a jövőre vonatkozóan. Az európai hódító út mellett a szolgáltatás bevezetését tervezik az Egyesült Államokban, Szingapúrban, Hong Kongban, Ausztráliában és Új-Zélandon is.
A banki licenc megszerzését követően lehetővé válik a teljes jogú bankszámla-szolgáltatás nyújtása, amit 2018 elején indítanak el a “kiválasztott piacokon”. A bankszámla mellett folyószámlahitel, saját személyi kölcsön és betéti termék is várhatók. És persze az Apple Pay és Android Pay integrációkon is dolgoznak.