A Digitális Jólét Program keretében elkészült Magyarország Fintech Stratégiájának szakmai konzultációra bocsátott változata. A stratégia célja a hazai pénzügyi szektor digitalizációjának felgyorsítása, különös tekintettel a gyorsan fejlődő pénzügyi technológiai (fintech) megoldásokra, azok széles körű alkalmazhatóságára. A FinTechShow-n dr. Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője mutatta be a fintech stratégia részleteit.
Magyarország FinTech Stratégiájának részletei
Az elkészült stratégia részleteinek első nyilvános bemutatására a FinTechShow-n került sor 2019.04.25-én. A Digitális Jólét Program szakmai vezetője, dr. Gál András Levente kihangsúlyozta, a stratégia elfogadása folyamatban van. Az elfogadást követően kerül sor a teljes stratégia publikálására. Az alábbiakban összefoglaltuk a bemutatott stratégia főbb pontjait (további részletek a prezentációban a cikk végén).
Magyarország FinTech Stratégiájának átfogó célja olyan kedvező szabályozási és piaci környezet kialakítása, amelyben a pénzügyi szektor hagyományos és új szereplői által kínált innovatív technológiai és üzleti megoldások az ügyfelek számára egyszerűbb, olcsóbb és kényelmesebb ügyintézést, a nemzetgazdaság számára pedig erősödő versenyképességet eredményeznek.
Stratégiai pillér: technológia. Átfogó cél: a pénzügyi szolgáltatói piac hagyományos szereplői és az újonnan belépő technológiai cégek – lehetőleg az egyetemi és kutatói szféra bevonásával – magas hozzáadott értékű, innovatív technológiai megoldásokkal lépjenek a piacra, és ehhez az állam jó minőségű adatbázisok elérhetővé, illetve országosan szabványosított ügyfél-azonosítási folyamatok lehetővé tételével is nyújtson támogatást.
Jövőkép és célrendszer:
- Elektronikus fizetések számának növekedése.
- A technológiai újítások alkalmazása, az infrastruktúra fejlesztése: online bankolás, felhő adattárolás, új állami közszolgáltatások.
- A hitelbírálatok átalakulása: egyszerűbb, gyorsabb hitelbírálati szolgáltatás.
- Újonnan piacra lépő fintech cégek jelenjenek meg a hitelintézeti piacon.
Stratégiai pillér: üzleti innováció. Átfogó cél: a digitális pénzügyi megoldások és a fintech fejlesztések kerüljenek az innovációs ökoszisztéma fősodrába, és kipróbálásukhoz álljon rendelkezésre megfelelő tesztkörnyezet.
Jövőkép és célrendszer:
- Innovációs tevékenységet folytató szereplők, oktatási és kutatóintézetek, valamint a piaci szereplők partnersége fokozódik.
- Innovatív megoldásokat bevezető pénzpiaci szereplők száma gyarapszik.
- Készpénzmentes fizetések aránya meghaladja a teljes lakossági tranzakciós forgalom 50%-át.
- A fintech megoldások elterjedjenek a pénztári szektorban is, továbbá az egyes béren kívüli juttatások és a piaci lojalitási programok (mint például a pontgyűjtés) is fintech megoldásokkal váljanak digitálissá.
Stratégiai pillér: kompetencia. Átfogó cél: a digitális kompetenciák és/vagy a pénzügyi tudatosság hiánya egyetlen polgárt és vállalkozást se akadályozzon meg a korszerű, költséghatékony digitális pénzügyi megoldások megismerésében és igénybe vételében.
Jövőkép és célrendszer:
- A pénzügyi- és digitális kompetencia-hiányt szenvedők aránya jelentősen csökkenjen.
- Digitális kompetencia, illetve pénzügyi kultúra programok felülvizsgálata, ahol indokolt átalakítása.
- Kurzusok és képzési programok induljanak a piaci igényeknek is megfelelően.
- A piaci szereplők által a célterületeken indított edukációs programok széles körű gyakorlattá váljanak.
Stratégiai pillér: szabályozás. Átfogó cél: a fintech innovációkat és a pénzügyi szektor hagyományos szereplőinek digitális fejlesztéseit egyaránt ösztönző, a nemzetgazdasági és a pénzügyi rendszer versenyképessége szempontjából is kedvező szabályozói keretek kialakítása.
Jövőkép és célrendszer:
- Támogató környezet kialakítása.
- Fintech megoldások a számlavezetés, a betétgyűjtés és a hitelezés terén is.
- A regulatory sandbox széles körben elérhető.
- A közösségi finanszírozás, mikrohitelezés megjelenése.
- Automatizált tanácsadók (robo-adviser-ek) alkalmazása a biztosítási szektorban.
- Fintech megoldások a vagyonmenedzsment területén.
- Magyarország álljon a blockchain technológia folyamat élére (regionális, illetve európai központ legyen).
A stratégia eszközrendszere. Átfogó rendszerszintű javaslatok:
- Központi ügyfél-azonosítás megteremtése.
- Papírmentes ügyintézés.
- Készpénzmentes társadalom.
- Blockchain stratégia kidolgozása.
Kapcsolódó cikkek:
- Elkészült Magyarország fintech stratégiája, 2019.04.08.
- Itt az Európai Bizottság FinTech Akcióterve, 2018.03.14.
- Fintech konzultációval indítja az évet az MNB, 2018.01.05.
A címlapon dr. Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője (fotó: FinTechZone.hu)