A több mint 500 millió felhasználóval rendelkező online piactér, a Wish mostantól pénzügyi szolgáltatásokat is nyújthat az EU-ban. A piacteret működtető ContextLogic pénzforgalmi szolgáltatások nyújtására kapott engedélyt, amellyel az EU összes tagállamában, így Magyarországon is végezhetnek fizetési műveleteket. A Wish – többek között – kibocsáthat fizetési kártyát, vezethet számlát, QR-kódos fizetést nyújthat a kereskedőknek, fizetőkapu, de akár Buy Now, Pay Later szolgáltatást kínálhat a webshopoknak az EU-ban.
Az EU legnépszerűbb fintech szolgáltatói (pl. Revolut, Monzo, Wise, Monese) jellemzően fizetési kártya, fizetési műveletek nyújtásával törtek be a pénzügyi szolgáltatások területére, amire később további szolgáltatásokat alapoztak (pl. több devizanemű számlavezetés, cashback programok, biztosítási szolgáltatások közvetítése, kriptokereskedés, kölcsön nyújtása stb.). A Wish útja akár ez is lehet, de várhatóan nem rövid távon.
A társaság most már rendelkezik azzal a felügyeleti jogosítvánnyal, amelyre alapozva akár a „Wish Cash” szolgáltatás kiegészülhet újszerű fizetési/pénzügyi szolgáltatásokkal, vagy a Klarna nyomdokaiba lépve kínálhat majd Buy Now, Pay Later szolgáltatást az EU-ban.
Első lépés: fizetési szolgáltatások bevezetése
A Wish (ContextLogic) első lépésként arra használja fel az engedélyt, hogy kialakítsa azt az infrastruktúrát, amellyel saját maga biztosíthatja fizetési szolgáltatások lebonyolítását és közvetlenül csatlakozhat a kártyatársasági hálózatokhoz. A lépés mögött elsősorban költségracionalizálás áll, mivel a társaság (várhatóan) elérte azt a méretgazdaságos működési szintet, amelynél megéri saját maga számára kiépíteni a fizetési szolgáltatás nyújtásához szükséges hátteret, mint szolgáltatásként igénybe venni azt.
Ha pedig már rendelkezni fog ezzel az infrastruktúrával, akkor erre alapozva mások számára is nyújthat majd – szolgáltatásként – többek között paymet gateway szolgáltatásokat.
A Wish a megszerzett engedéllyel a saját kezébe vette az irányítást és a PSD2 által megnyíló további lehetőségekre alapozva újszerű fizetési/pénzügyi szolgáltatásokat valósíthat meg az elektronikus kereskedelemben.
E-commerce platformok a pénzügyi szolgáltatások területén
Érdemes lesz majd odafigyelni a következő években, milyen új szolgáltatásokat, megközelítéseket hoznak az e-kereskedelmi platformok (Klarna, Wish) a pénzügyi közvetítői rendszerben. A fintech és a BigTech cégek után az e-kereskedelmi platformok is helyet kívánnak szerezni a pénzügyi szolgáltatások piacán.
Az engedély megszerzését követően a ContextLogic holland leánycégének regionális vezetője úgy nyilatkozott,
nemcsak fizetési szolgáltatásokat akarnak nyújtani Európában, hanem ki akarják használni az ebben rejlő (pl. PSD2, open banking) további lehetőségeket is.
Kapcsolódó cikkek:
- Minden, amit tudni akartál az Amazon pénzügyi szolgáltatásairól, 2019.12.11.
- Pénzügyi szuperplatformmá válna a PayPal, 2021.02.24.