Az Azonnali Fizetési Rendszert üzemeltető GIRO Zrt.-től megkaptuk a friss számokat az azonnali fizetés eddigi eredményeivel kapcsolatban. Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyi másodlagos számlaazonosítót regisztráltak, mennyi pénzküldést hajtottak végre e-mail címre, mobiltelefonszámra, adószámra az indulás óta.
Mi a másodlagos számlaazonosító?
A fizetési kérelem benyújtható úgyis, hogy a szükséges adatok között a Fizető fél neve és pénzforgalmi jelzőszáma helyett a Fizető fél számlájához hozzárendelt másodlagos számlaazonosító szerepel. A regisztrálható másodlagos számlaazonosítók köre: (1) mobiltelefonszám, (2) adóazonosító jel vagy adószám, (3) elektronikus levelezési cím.
A másodlagos számlaazonosítók tárolását és kezelését a GIRO Zrt. Központi Másodlagos Számlaazonosító Adatbázisa biztosítja.
Hivatalos megkeresésünkre a GIRO Zrt. a lenti kérdéseinkre az alábbi válaszokat küldte:
- Hány másodlagos számlaazonosítót regisztráltak az AFR elindulása óta? Ebből mennyi volt az: e-mail cím, mobilszám, adóazonosító jel?
GIRO Zrt.: 2020. március 2. és március 10. között összesen 26 086 db másodlagos számlaazonosítót rögzítettek az alábbiak szerint:
- Mobilszám: 13 087
- E-mail cím: 11 187
- Adószám: 672
- Adóazonosító jel: 1 140
- Mennyi tranzakciót küldtek másodlagos számlaazonosítóra? Ez hány %-a volt az összes tranzakciónak?
GIRO Zrt.: Az indulást követő 9 nap összesen 2 197 darab azonnali átutalási megbízást hajtottak végre másodlagos számlaazonosító használatával a lenti megbontásban. Ez az összes tranzakció 0,06% volt.
- Mobilszám: 1 032
- E-mail cím: 1 131
- Adószám: 7
- Adóazonosító jel: 27
- Összes tranzakció: 3 605 696
- Okozott-e az AFR indulása a tranzakciók számában növekedést az AFR előtti állapothoz képest?
GIRO Zrt.: A rendelkezésre álló adatokból nem lehet megállapítani. A tranzakció szám alakulását számos tényező befolyásolja, nem lehet egyértelműen az AFR hatást kimutatni.
- Lesz-e lehetőség az AFR-rel kapcsolatos forgalmi adatokhoz aggregált formában hozzáférni?
GIRO Zrt.: A GIRO honlapján, illetve a penzforgalom.hu honlapon.
Kapcsolódó cikkek:
Szótár az azonnali fizetéshez
Azonnali fizetési rendszer
Az azonnali fizetési rendszer a magyarországi fizetési számlák között a fizetéseket az év minden napján, a nap 24 órájában néhány másodperc alatt lebonyolító alapinfrastruktúra. Célja a hazai pénzforgalom hatékonyságának, a fizetési piac és a magyar gazdaság versenyképességének növelése. Ennek érdekében olyan szabályrendszer is kialakításra kerül, ami lehetővé teszi, hogy az alapinfrastruktúrára építve a piaci szereplők szerteágazó szolgáltatásokat hozzanak létre. Az azonnali fizetési rendszer elindulásával két új fizetési mód is megjelenik: a másodlagos számlaazonosítóra címezhető átutalások és a fizetési kérelem.
Fizetési kérelem
A fizetési kérelem a Kedvezményezett üzenete a Fizető félnek. Ez az üzenet pénzmozgással nem jár, viszont tartalmazza az azonnali átutalási megbízás megadásához szükséges adatot. A fizetési kérelem célja, hogy automatizálja a Fizető fél oldalán a fizetési megbízás elindítását. A Fizető fél a kérelemben az átutalás összes adatát megkapja és az adatok ellenőrzése után – az erre kialakított felületen – jóváhagyja az utalást.
Címlapfotó forrása: pixabay.com