blank

2022.06.17.

Blokklánc-technológiával egyszerűsíti a kártérítési folyamatot az Allianz Magyarországon

Szerző:

Kategóriák:

Az Allianz Hungária Zrt. a minap bejelentette, hogy blokklánc-technológiával és okosszerződésekkel egyszerűsíti a kártérítési folyamatot először az utasbiztosítások, a repülőgépjáratok törlése esetén. A technológiát a magyar insurtech startup, az Insurwiz szállította.

A késés és a járattörlés a légiközlekedés kezdete óta a repülőgépes utazások velejárói, ezért a legtöbb utasbiztosítási csomagban található erre vonatkozó fedezet. A blokklánc-technológia és az okosszerződések alkalmazásával csak a térítési mód változik meg.

Ezentúl sokkal egyszerűbbé válik az egész folyamat, már nincs szükség a biztosítási esemény bejelentésére, annak elbírálása automatikussá vált, amennyiben az ügyfél a szerződéskötés során megadja a járat számát és bankszámlaszámát, az ügyfélnek a biztosítás megkötésén kívül egyáltalán nincs teendője.

A kifizetés ugyancsak automatikusan megtörténik a repülőgép-járat törlését vagy késését követően a szerződéskötéskor megadott bankszámlaszámra. A kényelmes, ügyfélbarát, biztonságos és emberi felügyeletet nem kívánó folyamatot a technológiai háttér garantálja.

„Személy szerint nagyon izgalmasnak tartom ezt az időszakot a biztosítási piacon, az új megoldások az új ügyféligényekre reagálnak, gyorsabb, könnyebb kárrendezési folyamatot eredményeznek és szélesebb biztosítási fedezetet nyújthatnak. A későbbiekben az okosszerződések segíthetnek, hogy a biztosítások feltételeinek teljesülése könnyen nyomon követhető legyen bármilyen kötvény esetén, a biztosítótársaságok pedig a megfelelő adatforrások alkalmazásával pontosíthatják és gyorsíthatják a kárrendezési folyamataikat.” 

Ferenczi Ádám

Insurwiz Technology Kft. ügyvezető igazgatója

Blokkláncokról egyszerűen

A blokklánc egy információ tárolására alkalmas informatikai rendszer, amely a leginkább egy könyveléshez hasonlítható, és amelyet struktúrájából adódóan gyakorlatilag lehetetlen hamisítani.

A blokkok tranzakciós bizonylatokból állnak, melyeket a teljes rendszert működtető számítógépes hálózat tárol. Abban a pillanatban, hogy új blokk fűződik a lánchoz, ez az új információ – validációt követően – egy tranzakcióként kerül rögzítésre a hálózatot alkotó gépeken. Ez biztosíték arra, hogy nem lehet visszaélni az adatokkal, hiszen ahhoz a blokklánc összes számítógépének információját módosítani kell. Ez tette lehetővé a közismert kriptovaluták (legfőképp a Bitcoin és az Ethereum) létrejöttét.

A technológia alkalmazása a pénzügyi és biztosítási szektorban a közelmúlt és a jelen legnagyobb újítása, a benne rejlő lehetőségek kiaknázása pedig a közeljövő kulcsfontosságú iránya.

A kód szavatolja a szerződés végrehajtását

A blokkláncokon létrehozott okosszerződések tulajdonképpen programkódok, amelyek egy előre meghatározott feltétel teljesülésekor, a szerződés szabályai szerint automatikusan tranzakciót indítanak, ami a láncon valamilyen állapotváltozást eredményez. A feltétel teljesülését, a szerződés végrehajtását és a tranzakciók követhetőségét a programkód szavatolja.

„A saját, ehtereumalapú blokkláncon futtatott okosszerződések összeköttetésben állnak külső adatforrásokkal, melyek alapján egyértelműen eldönthető, hogy az adott feltételek teljesülnek-e, a légi járat késett vagy törölték. Amennyiben egy járattal incidens történik, az okosszerződésben foglalt kötelezettségek alapján elindul a kárkifizetés az ügyfél felé, és ez nem igényel manuális beavatkozást sem az ő, sem az Allianz részéről, ráadásul mindez biztonságosan történik”

– segít eligazodni a technológiai háttér működésében Ferenczi Ádám.

Az okosszerződések használatának köszönhetően automatikus, gyors, olcsó, átlátható és kényelmes folyamattá válik a biztosítási ügyintézés.

Az eddig napokig, sőt akár hetekig is tartó adminisztráció helyett a blokklánc-technológiának és az okosszerződéseknek köszönhetően az ügyfél huszonnégy órán belül hozzájuthat a termék szerződési feltételeiben meghatározott biztosítási összeghez.

Magyar startup dolgozik az új blockchain alapú biztosításokon

Az Insurwiz Technology Kft. 2019-ben a FinTechShow-n debütált a blokklánc alapú megoldásával. A startup szakemberei 2019 óta azon dolgoznak, hogy a blokklánc technológia és az okosszerződések előnyeit kézzelfoghatóvá tehessék a biztosítottak számára, és olyan új parametrikus megoldásokat hozzanak létre, amelyek egy nyugodt utazást garantálnak.

Nemcsak egy késett járat tudja elrontani a nyaralást, de a rossz időjárás vagy egy nem várt esemény is kellemetlen, melyre egy megfelelő biztosítás segítséget nyújthat.

FinTech seregszemle, technológiai trendek és jövőbemutató előadások 2022. október 12-én a hatodik FinTechShow-n. Terítéken a pénzügyi szektor legaktuálisabb digitális kérdései és kihívásai.

Fotó: Anna Shvets, Pexels

Címkék:
blank