Mindannyian álmodoztunk már a sorbanállás-mentes vásárlásról, de a II. kerületi Fény utcai piacon nyílt teljesen automatizált alapokon működő bolt új távlatokat nyit a vásárlási élményben. Nincs eladó, nincs kassza, nincs vonalkód leolvasás; csak a vásárló, a csaknem százféle termék, majd a kényelmes távozás (és ezzel párhuzamosan a szinte láthatatlan fizetési élmény).
Ha igazán újszerű, innovatív fizetési megoldást keres valaki, érdemes Budán járni, ugyanis a Máltai Szeretetszolgálat üzemeltetetésével újabbb eladó és pénztárgép nélküli bolt nyílt Magyarországon. Ez a FeteKert Bolt.
Mi az az automata, pénztármentes bolt?
Az elmúlt években jelentek meg a hagyományos bolti vásárlást megreformáló ú.n. “Shop&Go”, “Just Walk Out”, vagy “Grab&Go” kifejezésekkel jelölt “automata” boltok.
Az első ilyen ismertebb kezdeményezés az Amazon Go, amely 2018-ban indult el az Egyesült Államokban. Azóta Európában is nyíltak ilyen jellegű boltok.
Ezek az üzletek abban különböznek a hagyományos boltoktól, hogy nincs bennük pénztárgép, bankkártya-elfogadó terminál, illetve nincs sorban állás és nem kell a polcról levett árut külön beszkennelni sem.
Ezek nem önkiszolgáló boltok, hiszen a vásárlónak semmilyen teendője nincs a polcról leemelt áruval. Miután eltette az árut, elegendő kisétálni azzal. A fizetés folyamata a háttérben automatikusan megvalósul.
Ne csak írjunk róla, próbáljuk ki!
A felzárkózó falvakban készülő kézműves termékek árusítását vállaló kisbolt híre hamar elért hozzánk is és örömmel sétáltunk fel a Fény utcai piac első emeletére, hogy kipróbáljuk a sci-fi élményt.
A boltot könnyen megtaláltuk, de tudtuk is, hogy mit keresünk.
Az üzlet kirakatából már látszódott, hogy igényes, rendezett és szép árukészlettel rendelkezik a bolt, ami egyébként is nemesebb célt szolgál az egyszerű eladásnál, hisz az üzlet árukészlete a Felzárkózó Települések Program küldetésének termékei.
Belépés előtt le kell olvasnunk a kirakat üvegére ragasztott QR-kódot, hogy letöltsük a FeteKert alkalmazást – ami iOS-en és Androidon is elérhető. Gyors regisztrációt követően meg kell adni a számlázási adatokat és a bankkártya adatokat is. Ne lepődj meg, a rendszer tesztelésként 100 forintot levon a számláról.
Ha a regisztrációs folyamat véget ért (amit csak az első alkalommal kell megtenni), már kezdődhet is a vásárlás.
Az üzlethelyiségbe az applikáció által generált QR-kóddal lehet bejutni, ugyanis ezt kell a beengedő kapun található leolvasó fölé tartani.
Az üzletben már nincs szükség a telefonra.
A polcokon mérlegek vannak, a helyiséget pedig számtalan kamera figyeli, rögzítve, mely termékeket emeltük fel. A rendszer rögzíti, ha valamit leemelünk a polcról, és törli, ha visszatesszük, még akkor is, ha véletlenül rossz helyre pakoltuk vissza.
Talán hiányosságnak értékelhető, hogy az applikáció az üzletbe érkezéskor alaphelyzetbe áll, így a folyamatban lévő vásárlást nem lehet nyomon követni. Az üzletben nincsenek kosarak és szatyrok, ezért érdemes táskával készülni – oda viszont azonnal lehet pakolni.
A válogatás befejeztével a vásárlónak semmi teendője nincs: egyszerűen kisétál a boltból és kis idő múlva levonják a bankkártyáról az áruk ellenértékét.
FeteKert és Kende: az első pénztármentes üzletek sikeres rajtja
Országos szinten is nagy érdeklődés övezte a FeteKert és a Kende Retail Operation Kft. teljesen automatizált, pénztár és eladó nélkül működő üzlet elindulását.
Az automata, pénztármentes boltokban általában a legmodernebb technológiák – a nagyfelbontású kamerák, a mesterséges intelligencia, a mentett kártyás tranzakciót megvalósító mobiltárcák – biztosítják a vásárlás és a fizetés új élményét.
Az első ilyen kiskereskedelmi egység Budapesten 2021-ben nyitott meg, amit rövid időn belül az első automata bisztró is követett. Az automata kávézót üzemeltető Kende Gastro Zrt. szerint a mesterséges intelligencián alapuló technológiával bármilyen üzlet kasszamentessé alakítható.
A FeteKert technikai működése mögött álló Kende Gastro elsősorban professzionális konyhatechnológia szállítóként ismerhették a kávézókat, éttermeket üzemeltető vállalkozások.
Az első automata kávézó-szendvicsező, a budapesti “TAKE IT EASY!” megnyitásával azonban már teljesen más profillal (is) felkerült a térképre.
Kapcsolódó cikkek:
- Exkluzív interjú: Pénztármentes, mesterséges intelligencián alapuló, automata bisztró tapasztalatai Budapesten, 2022.04.07.
- Hazai innováció: Kasszamentes konténerüzlet teszi élménnyé a bevásárlást, 2022.07.07.
- Viszlát kassza nélküli boltok!? Az Amazon újragondolta a “Just Walk Out” koncepciót, 2024.04.18.
Címlapfotó: FinTech Group Kft.