Minél több hazai mobilbanki alkalmazásban válik elérhetővé az azonnali fizetési QR-kód olvasó, annál több webshopban, boltban, szolgáltatónál jelenhet meg az azonnali fizetés indítására alkalmas QR-kód. Várhatóan egyre többen teszik majd fel a kérdést, mennyire biztonságos az azonnali QR-kódos fizetés, számíthatunk-e csalók megjelenésére, mire figyeljünk oda az azonnali fizetésnél. A kérdések megválaszolásában az OTP Mobil szakemberei segítettek és bemutatták azt is, hogy milyen garanciákat nyújt a biztonsági elemekkel megerősített QR-kód.
Azonnali fizetésre alkalmas QR-kódot bárki előállíthat a Magyar Nemzeti Bank nyilvánosan elérhető útmutatója alapján. Az azonnali fizetési QR-kód beolvasására – a mobiltelefonon túl – szükség van olyan mobilalkalmazásra is, amely képes a QR-kódban található adatok alapján előállítani az átutalási megbízást. Erre jelen pillanatban 2+1 bank mobilbanki alkalmazása alkalmas.
A PSD2 irányelvnek köszönhetően megjelenhetnek ú.n. harmadik feles fizetés-kezdeményezési szolgáltatók (PISP) mobilalkalmazásai is, amelyeken keresztül szintén beolvashatjuk az azonnali fizetési QR-kódot és elindíthatjuk az azonnali átutalási megbízást. Függetlenül attól, hogy bank, vagy PISP szolgáltató mobilalkalmazásán keresztül olvassuk be a QR-kódot, az átutalási megbízás elindításához szükség van a tranzakció jóváhagyására (erős ügyfél-hitelesítéssel, kétfaktoros biztonsági eljárás keretében).
Az azonnali fizetési QR-kód beolvasását követően az átutalási megbízási űrlapon megjelenik a kedvezményezett neve, a kedvezményezett bankszámlaszáma és az átutalandó összeg forintban. Azt fontos tudnunk, hogy jelen pillanatban a bankok nem ellenőrzik, hogy a kedvezményezett neve és a kedvezményezett számlaszáma összetartoznak-e. Ezzel azért érdemes tisztában lennünk, mert a QR-kódból kiolvasható adatok megtévesztőek is lehetnek.
Kapcsolódó cikk:
Hogyan élhetnek vissza az azonnali fizetési QR-kóddal?
Mivel bárki előállíthat azonnali fizetés indítására alkalmas QR-kódot, ezért az is előfordulhat, hogy csalók megpróbálnak „trükkös” QR-kódot készíteni és ezen keresztül pénzt kicsikarni a megtévesztett ügyfelekből.
Az elmúlt években számtalan alkalommal hívták fel a lakosság figyelmét arra, hogy bankok, közműszolgáltatók nevében adathalász módszerekkel próbálják megszerezni ú.n. klónozott (megtévesztően hasonló) weboldalakon keresztül a bankkártyaadatainkat, netbanki belépési kódjainkat. A csalók várhatóan ilyen klónozott oldalakon helyezhetnek majd el azonnali fizetés indítására alkalmas QR-kódot is, amelynek beolvasását követően az átutalási megbízás megtévesztően valódinak tűnik majd. Hiába szerepel a kedvezményezett neve rovatban az általunk ismert szolgáltató neve, ha a kedvezményezett számlaszám a csalóé. Miután jelenleg a nyílt QR-kód kizárólag forint IBAN számlaszámra generálható le, az illetéktelenül megszerzett összeg, ezáltal a csaló kiléte is viszonylag könnyedén visszakövethető.
Elméletben előfordulhat, hogy csalók klónozott weboldalakon keresztül trükkös QR-kódot alkalmaznak és az óvatlan felhasználó a QR-kód beolvasását követően úgy hiszi, a közműszolgáltatónak utalt át. Ennek a csalási esetnek a 100%-os megakadályozására dolgozta ki az OTP Mobil az MNB útmutatójának megfelelően a biztonsági elemekkel megerősített azonnali fizetési QR-kódot, amihez a bankok, kereskedők, szolgáltatók, fizetési szolgáltatók, technikai aggregátorok is csatlakozhatnak.
Minden új szolgáltatás bevezetésekor kiemelten fontos az ügyfelek bizalmának elnyerése, és az esetleges visszaélések megakadályozása, amihez elengedhetetlen a 100%-os biztonság. Ezeket a célokat együttesen teljesíti az OTP Mobil azonnali fizetési megoldása, az Instant Transzfer.
Az OTP Mobil szakembereivel összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelni.
Kapcsolódó cikk:
1. Milyen felhasználási eseteket azonosított az OTP Mobil, amikor visszaélésre kerülhet sor és hogyan?
OTP Mobil: Az adathalász támadások mellett a hamis fizetési URL feltüntetése jelentheti a legnagyobb veszélyforrást a felhasználók számára. Elég olyan egyszerű példákra gondolni, mint egy adott szolgáltató honlapjára megtévesztésig hasonló felületen történő QR-kód megjelenítése, amely nyilvánvalóan egy teljesen eltérő számlaszámra – mint ahova a fizető fél szeretné átutalni az összeget – irányítja az azonnali átutalási tranzakciót.
Emellett fizikai környezetben is széles a skála, egy jól megszerkesztett számlalevélre elhelyezett QR-kód is hasonló eredményességgel tévesztheti meg az óvatlan felhasználókat.
2. Mit jelent az, hogy az OTP Mobil 100%-os garanciát vállal a biztonsági elemekkel megerősített azonnali fizetési QR-kóddal végrehajtott tranzakciókra?
OTP Mobil: A biztonsági funkciónak köszönhetően az OTP Mobil az Instant transzfert használó vásárlók felé garantálni tudja a csalárd célú QR-kód generálásnak tiltását, azaz biztosítjuk, hogy csak megbízható kereskedők használják az Instant transzfer szolgáltatásunkat.
Emellett az OTP Mobil a kártyás tranzakcióknál már bevett visszatérítési (chargeback) folyamatot is biztosítja a vásárlók számára.
Annak érdekében, hogy ezt a garanciát az OTP Mobil be tudja vállalni, teljeskörű kereskedői kockázatértékelést végez minden szerződéskötés előtt, biztosítva ezzel azt, hogy csak olyan partnerek használhassák a szolgáltatásunkat, akik üzletileg is megfelelnek az OTP Mobil által elvárt követelményrendszernek.
3. Mit jelent az, hogy biztonsági elemmel lett megerősítve az azonnali fizetési QR-kód?
OTP Mobil: Az OTP Mobil az MNB által publikált QR ajánlást egészítette ki egy plusz biztosági faktorral. Ez azt jelenti, hogy a publikusan összeállítható QR-kód adatcsomagot egy 2048 BIT-es RSA titkosítással látjuk el, azt pedig ellenőrzi és hitelesíti a számlavezető bank.
Az RSA titkosítás miatt a felhasználók jelenleg csak az OTP mobilbanki alkalmazásból tudják beolvasni a QR kódot, de
az összes pénzintézet számára díjmentesen elérhetővé tettük az implementáció lehetőségét. Az eddigi egyeztetések alapján több hazai bank is nyitott a csatlakozásra.
4. Hogyan segíti a deeplinkes megoldás a biztonság növelését?
OTP Mobil: A deeplink alapú megoldás kapcsán nincs szükség QR-kód megjelenítésére és beolvasására. Mobil környezetben kezdeményezett tranzakciók során a funkció kiválasztását követően a felhasználó automatikusan átirányításra kerül a mobilbanki alkalmazásának jóváhagyási felületére.
Amennyiben több olyan alkalmazás is elérhető a készüléken, amelyek alkalmasak a mobilbanki átirányításra, akkor a felhasználó választása alapján folytatódik a folyamat.
A funkció kialakítására a bankok együttműködésével kerülhet sor, így teljes mértékben kizárt a visszaélés lehetősége.
Természetesen erre a szolgáltatásra is igaz, hogy kizárólag olyan kereskedők felületén válik elérhetővé, akik átestek a korábban említett KYC eljáráson.
Címlapfotó forrása: OTP Mobil Kft.