Az MNB új szabályozása és az Azonnali Fizetési Rendszer fejlesztései nyomán szeptemberben elindul az új QR-kódos azonnali fizetés qvik néven – adta hírül a Portfolio. Az új fizetési megoldás célja a versenyképes árazás és a gyors tranzakciók biztosítása, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra.
Az új szabályozás segítségével egy teljesen új fizetési ökoszisztéma születik, amelyben minden szereplő motivált lesz, és új szolgáltatásokat lehet építeni az alaprendszerre.
Gyorsan jegyezd meg: qvik!
A boltokban hamarosan megjelenik az azonnali fizetésre épülő qvik márkajelzés, amely a fizetési módok palettáját bővíti.
A nemzetközi példák alapján – mint a svéd Swish, a svájci Twint, a lengyel Blik, a szlovén Aik és a brazil PIX – a fizetési módok elnevezésénél a tömörség a legfontosabb tényező.
Így született meg a qvik név, amelynek kezdő „Q” betűje a várhatóan legnagyobb teret elérő QR-kód alapú fizetési megoldásra, illetve az angol „quick” (gyors) szó eredetére utal – előrevetítve a fizetés gyorsaságát – derül ki az MNB alelnökével, Virág Barnabással készített Portfolio interjúból.
Kapcsolódó cikkek:
- Mitől fognak elterjedni az új azonnali fizetési megoldások? – Beszélgetés dr. Selmeczi-Kovács Zsolttal, a GIRO Zrt. vezérigazgatójával, 2024.04.24.
- Nincs több kifogás; mostantól mindenhol elérhető a fizetési kérelem!, 2024.04.02.
- Csúszik az AFR2.0! Fizetési kérelem 2024. április 1., QR-kód, NFC, deeplink 2024. szeptember 1., 2023.12.18.
A kártyás fizetés konkurenciája
A qvik bevezetésével a fogyasztók ősztől kezdődően egyre több helyen találkozhatnak majd az új névvel és logóval.
Az MNB és a GIRO együttműködésével létrejött hazai elektronikus fizetési megoldás alternatívája és versenytársa is lehet a kártyás fizetésnek, ugyanis a qvik hazai, biztonságos és árazásban is versenyképes megoldásként jelenik meg a piacon.
Az Országgyűlés törvényben mondta ki, hogy a bankok semmilyen díjat nem számolhatnak fel az ügyfeleknek az azonnali fizetésre épülő új szolgáltatások igénybevétele kapcsán.
Ráadásul ezek a fizetési tranzakciók mentesek a tranzakciós illetéktől is, így teljesen ingyenesek a fogyasztók számára.
Kivételesen a KKV-k lehetnek a nyertesek
A qvik rendszer különösen előnyös lehet a kis- és középvállalkozások számára, amelyek jelenleg magas díjakat fizetnek az elektronikus fizetési megoldásokért.
Az új rendszer lehetőséget kínál arra, hogy azonnal hozzáférjenek a fizetések ellenértékéhez, szemben a kártyás fizetésekkel, ahol ez 1-2 munkanapot is igénybe vehet.
A qvik használata azért is különösen előnyös lehet a kis- és középvállalkozásoknak (akik ma a legtöbbet fizetik az elektronikus elfogadói megoldásokért), mert rosszabb az alkupozíciójuk az elfogadást biztosító bankokkal szemben, mint a nagy multinacionális kereskedelmi láncoknak.
A piaci erőviszonyok várható átrendeződése
A qvik bevezetése átrendezheti a jelenlegi erőviszonyokat, ami középtávon pozitív hatással lehet a gazdaság versenyképességére.
Az MNB a GIRO-val közösen megvalósította és mindenki számára elérhetővé tette az alapinfrastruktúrát, valamint az erre épülő szolgáltatások szabályozási kereteit is. A kormányzat jelentős ösztönzőt adott azáltal, hogy a qvik tranzakciókat törvényileg ingyenessé tette a lakosság számára.
Az MNB azt várja a hazai bankoktól, hogy a mostani elektronikus fizetési megoldásokhoz képest sokkal olcsóbb qvik szolgáltatásokat kínáljanak a kereskedőknek, számlakibocsátóknak és szolgáltatóknak.
Fontos, hogy a bankok ösztönözzék ügyfeleiket a qvik használatára, és hogy ezen új szolgáltatásokat kellően ügyfélbarát módon alakítsák ki a mobilbanki applikációkban.
Ezt támogatva rövidesen megjelenik egy erről szóló MNB ajánlás.
A hazai pénzforgalmi szolgáltatások jövője
A hazai vállalatoknak érdemes lehet aktívan keresni a qvik elfogadást nyújtó pénzforgalmi szolgáltatókat, hisz a jelentősen kedvezőbb elfogadói díjak a hónap végén plusz bevételt eredményezhetnek számukra – mondta el az MNB alelnöke.
Összességében a qvik bevezetése jelentős előnyöket kínál a hazai pénzforgalmi piacon, különös tekintettel a gyors, biztonságos és költséghatékony tranzakciókra.
A sikeres bevezetés és a széleskörű elfogadás érdekében azonban fontos, hogy a bankok, kereskedők és fogyasztók együttműködjenek és támogassák a qvik elterjedését.
– tette hozzá Virág Barnabás.
[Forrás: Portolio] | Címlapfotó: stock.adobe.com | Licenc: FinTech Group