2019. július 1. napjától a családtagunk, barátaink, vagy üzleti partnereink belföldi számlájára küldött pénz – 10 millió forintos értékhatárig – azonnal, 5 másodperc alatt jóváírásra kerül. Új fizetési megoldásokat is használhatunk majd pl. a mobilszámra történő utalást, vagy a fizetési kérelmen keresztüli számlafizetést. A piaci felkészülést segítő legfrissebb szabálykönyvek már elérhetők a GIRO weboldalán.
Új fizetési lehetőségek: másodlagos számlaazonosítók és fizetési kérelem
Az azonnali fizetési rendszer teret nyit az ún. másodlagos számlaazonosítókon – pl. mobiltelefonszám, adóazonosító jel, adószám, e-mail cím – alapuló fizetési megoldásoknak. Az MNB célja a másodlagos azonosítók bevezetésével, hogy lehetővé tegye a fizetési helyzethez legjobban illeszkedő, a felhasználó számára az adott helyzetben a legegyszerűbb megoldás használatát.
A fizetési kérelem a szolgáltatók számára biztosítja a lehetőséget, hogy ügyfeleiknek kényelmesebb és egyszerűbb számlafizetést biztosíthassanak. Emellett mi magunk is küldhetünk fizetési kérelmet barátainknak, partnereinknek, mellyel a nekünk járó összeget egy gombnyomással átutalhatják.
Kapcsolódó cikkek, előadások:
Az alábbiakban röviden összefoglaltuk a szabálykönyvek céljait és a legfontosabb üzeneteket.
Másodlagos számlaazonosító szabálykönyv
A szabálykönyv tartalmazza a Másodlagos számlaazonosító szolgáltatás funkcióinak magas szintű ismertetését, valamint az üzenetek kezelésével, feldolgozásával kapcsolatos információkat.
A dokumentum célja
A dokumentum a pénzforgalmi szolgáltatók számára a Másodlagos számlaazonosító szolgáltatás funkció használatában nyújt segítséget.
A legfontosabbak a másodlagos számlaazonosítóval kapcsolatban
- A másodlagos számlaazonosítók és a hozzá tartozó adatok tárolását, valós idejű kezelését a GIRO Zrt. Központi másodlagos számlaazonosító adatbázisa (központi adatbázis) biztosítja. A regisztrálható másodlagos számlaazonosítók köre a rendszer indulásakor bármely országhoz tartozó országkódot tartalmazó mobiltelefonszám, adóazonosító jel vagy adószám, továbbá elektronikus levelezési cím.
- A másodlagos számlaazonosítók regisztrációját, törlését és lekérdezését csak fizetési számlát vezető Pénzforgalmi szolgáltató kezdeményezheti.
Fizetési kérelem szabálykönyv
A szabálykönyv tartalmazza – a vonatkozó pénzforgalmi jogszabályi előírásokkal összhangban – a szolgáltatás leírását, funkcióit, a szereplőkre vonatkozó szabályokat, valamint a Fizetési kérelem üzeneteinek kezelésével és a feldolgozásával kapcsolatos tudnivalókat és információkat.
A dokumentum célja
A dokumentum részletezi a szolgáltatáshoz csatlakozó Felhasználók számára a Fizetési kérelem szolgáltatáshoz való csatlakozás szabályait, az üzenetáramlási folyamatok leírását, gyakorlati tudnivalókat és szabványokat.
A fizetési kérelem fogalma
A fizetési kérelem a Küldő fél által a Fizető félnek címzett fizetési kérésre vonatkozó – pénzmozgással nem járó – szabványosított üzenet, amely az azonnali átutalási megbízás megadásához és a Kedvezményezett fél szolgáltatója általi feldolgozásához szükséges valamennyi adatát tartalmazza. A Küldő fél a szolgáltatójával történt megállapodás alapján benyújtott fizetési kérelemmel azonnali átutalás kezdeményezését kérheti a Fizető félnél. A fizetési kérelmet a Küldő fél a GIRO Zrt.-vel kötött megállapodás alapján közvetlenül is eljuttathatja a GIRO Zrt.-hez.
A Fizetési kérelem szolgáltatáshoz nem csak Pénzforgalmi szolgáltatók csatlakozhatnak, hanem a GIRO Zrt. szerződéses feltételeit teljesítő Magyarországon bejegyzett jogi személyek is.
HCT INST szabálykönyv
A HCT Inst (Instant Hungarian Credit Transfer) megbízásokat az év minden napján (0-24 óra között) folyamatosan feldolgozó, elszámoló és kiegyenlítő GIROInstant (GIROInst) szolgáltatás szabálykönyve az SCT Inst fizetési séma (SEPA Instant Credit Transfer) előírásain kívül tartalmazza a magyar specialitásokat, az elszámolással és kiegyenlítéssel kapcsolatos funkciókat, és összhangban van a vonatkozó – pénzforgalmi – jogszabályi előírásokkal.
A dokumentum célja
A pénzügyi műveletek bankközi átjárhatóságának (interoperabilitásának) megvalósításához szükséges szabályok, folyamatleírások, gyakorlati tudnivalók és szabványok bemutatása.
A dokumentum tartalmazza
- a séma által meghatározott szabályok és kötelezettségek definícióját,
- megbízható információt nyújt a séma funkcióiról,
- vázolja az elszámolással és kiegyenlítéssel kapcsolatos folyamatokat.
Összes cikk az „Azonnali fizetés” témában.