blank
blank

2024.10.30.

TechBookZone: Az agilis vezetés jövője Simon Hayward könyvében

Szerző:

Kategóriák:

Noha a FinTechZone fő fókusza a pénzügyi digitalizáció, szerkesztőségünk tagjai számára a könyvek által közvetített tudás szintén kiemelt jelentőséggel bírnak. Ezen érdeklődés jegyében született meg a TechBookZone rovat, melynek következő részében a Pallas Athéné Könyvkiadó gondozásában megjelent „Az agilis vezető” című könyvet vesszük górcső alá. Simon Hayward könyve részletesen elemzi, hogy a mai digitális korban a vállalkozások számára az agilitás hogyan válhat kulcsfontosságú tényezővé.

A BankTechShow előtti körinterjúk során a hazai pénzügyi IT-szakma vezetői is egyetértettek abban, hogy a gyorsan változó technológiai környezethez alkalmazkodva elengedhetetlen az agilitás.

Mire jó az agilis munkamódszer?

Az agilitás lényege, hogy a vezetők képesek legyenek gyorsan reagálni a változó körülményekre, új irányokat szabni a stratégiáknak, miközben megőrzik a szervezet stabilitását.

Simon Hayward, aki a Cirrus tanácsadó vállalat alapító ügyvezetője és a manchesteri Alliance Business School tiszteletbeli professzora, részletesen elemzi az agilitás fontosságát a modern üzleti életben. Az agilitás azonban nem csak a technológiában, hanem az emberekben és a munkakultúrában is megmutatkozik.

Ákos György, a TC2 társalapítója a FinTechZone-nak korábban adott interjújában kiemelte, hogy a digitális transzformáció célja, hogy a front office-tól a back office-ig minden szegmens hatékonyabban működjön és az agilis módszertan alkalmazása kulcsfontosságú szerepet játszik ebben a folyamatban.

,,Az agilis megközelítés lehetővé teszi a gyors alkalmazkodást a változó technológiai és piaci körülményekhez. A CTO-knak mérlegelniük kell, hogy az agilis munkamódszer hogyan illeszthető a bank kultúrájához.”

– mondta Ákos György.

Nincs fejlődés tanulás nélkül

A könyv szerzője, Simon Hayward hangsúlyozza, hogy az agilis vezetés egyik fő eleme a pszichológiai biztonság megteremtése, amely lehetővé teszi a munkatársak számára, hogy bátran merjenek hibázni és folyamatosan tanuljanak.

A könyv különlegessége, hogy Hayward minden fejezet elején gondolatébresztő kérdéseket tesz fel, amelyekkel az olvasót önértékelésre ösztönzi.

Az agilitás ugyanis nem csupán egy üzleti koncepció, hanem egy olyan szemléletmód, amely folyamatos tanulást és fejlődést igényel. Ahogy Hayward írja; a tanulási kultúra nélkülözhetetlen a termelékenység fokozásához és az innováció gyorsításához.

Egy jól működő agilis környezet esetén könnyebb a tehetségeket is megtalálni, és a szállítások stabilabbá és gyorsabbá válhatnak. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy bár ez egy izgalmas, de nehéz út.

,,Én az egyik legjobban működő megoldásnak az agilis szervezetek kialakítását látom, ami azonban komoly vezetői támogatást és türelmet igényel, hiszen több évig is eltarthat.”

– nyilatkozta Zotter Balázs, a Finshape Hungary CTO-ja korábbi interjújában.

Az új technológiák bevezethetőségének feltétele az agilis csapat?

A CTO-knak folyamatosan figyelniük kell az olyan gyorsan fejlődő új technológiákat, mint például a kvantum-számítástechnika és a blockchain megoldások, amelyek hosszú távon nagy lehetőségeket rejthetnek.

,,Bár nem valószínű, hogy éppen 2025 lesz az áttörés éve ezekben a technológiákban, mindenesetre készen kell állni egy rugalmas rendszerrel és egy agilis háttércsapattal, hogy az új szeleket is befoghassuk vitorláinkkal.”

– nyilatkozta a FinTechZone-nak korábban Pintér Szabolcs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója.

Darmai Gábor, az Alerant Zrt. ügyvezetője szerint évek óta tartó trend a bankszektorban, hogy az alkalmazásfejlesztési feladatokat agilis módszertan szerint működő belső fejlesztő csapatokkal oldják meg.

A legtöbb bank már végrehajtotta a szükséges technológiai modernizációt, például bevezették a konténerizációt, a cloud-native megoldásokat és a DevOps eszközöket az automatizált fejlesztési folyamatokhoz.

,,Vajon hatékonyan használják-e a bankokban működő agilis belső fejlesztő csapatok ezeket a képességeket?”

– vetette fel Darmai Gábor a FinTechZone-nak adott interjúban, rámutatva, hogy az agilis módszerek sikeres alkalmazásához a szándék önmagában nem elég.

Ne csak az IT csapat legyen agilis!

Hayward könyve számos gyakorlati esettanulmányt is bemutat, amelyek igazolják az agilis módszerek hatékonyságát. Nem csak az IT csapatra koncentrál, hanem minden olyan szervezeti egység felmerül, ahol szükség van gyors és rugalmas döntésekre.

A könyv végén található csapatértékelés különösen hasznos eszköz annak felmérésére, hogy egy adott szervezet mennyire készült fel az agilis működésre.

A szerző nagyon világosan elmagyarázza, mi különbözteti meg az agilis vezetést a hagyományos vezetéstől. Az agilisabb szervezeti működés meghonosítása nagy kihívást jelenthet a cégen belül, sokszor ütközhetünk ellenállásba, de Hayward nemcsak betekintést nyújt az elméleti háttérbe, hanem tanácsot ad és példákon keresztül motiválja az olvasót.

Weininger Viktor, az Ábris Informatikai és Tanácsadó Kft. CTO és COO szakembere korábbi interjújában szintén kiemelte az agilis csapatok jelentőségét.

,,A hatalmas feladatok csak egy jól működő szervezetben, a megváltozott munkakörülményekre optimalizált, a Z-generációhoz is jól illeszkedő környezetben tudnak jól működni, véleményem szerint megfelelő arányban vegyítve a külső és belső szakembereket. A jól együttműködő, agilis csapatok a kulcs a jó teljesítményhez.”

– mondta Weininger Viktor.

Az agilitás ma már nem luxus, hanem elengedhetetlen feltétele a sikeres vezetésnek

Az agilis vezető című könyv bárkinek ajánlott, aki szeretné megérteni, hogyan válhat a munkakörnyezete reziliensebbé, és hogyan alkalmazhatók ezek az elvek a mindennapi üzleti életben.

Rámutat arra, hogy a minden iparágban végbemenő radikális változások miatt az agilis vezető napjainkban mennyire felértékelődik a munkaerőpiacon.

Sziráki László a CIB Bank ügyvezető igazgatója, az informatikai divízió vezetője a FinTechZone-nak adott korábbi interjújában megerősítette a többfrontos fejlődési nyomást.

,,A szabályozói megfelelés folyamatos biztosítása mellett a belső hatékonyság további növelése egy komoly kihívás, ideértve az üzleti prioritások gyorsabb szállítása érdekében az agilis módszertanok használatát is.”

– utalt az agilitás hangsúlyosságára a CIB Bank képviselője.

Az agilitás története és szoftveripari gyökerei szintén jól meg vannak világítva a könyvben, így hasznos lehet azok számára is, akik mélyebb ismereteket szeretnének szerezni erről a témáról.

A könyv könnyen olvasható, tele van gyakorlati útmutatásokkal és inspiráló gondolatokkal.

Ha valaki szeretné fejleszteni vezetői képességeit és jobbá tenni szervezete működését, Simon Hayward könyve igazán időszerű olvasmány lehet.

Címlapfotó forrása: FinTechZone

Címkék:

blank