Magyarországon jelenleg hét bank kínál érintéses mobilfizetésre alkalmas mobiltárcát az Androidos felhasználóknak. Az Apple-lel ellentétben a Google megnyitotta a platformját a bankok számára, hogy saját érintéses mobilfizetési megoldást fejleszthessenek. Ennek köszönhetően 2016 végén már Magyarországon is megjelent az érintéses mobilfizetés Android platformon. A bankokkal párhuzamosan a Google is kifejlesztette az Apple Pay-hez hasonló saját érintéses fizetésre alkalmas mobiltárcáját, amit 2018 óta Google Pay-nek (röviden GPay-nek) hívnak.
Igaz, a GPay érintéses mobilfizetési funkciója még nem érhető el Magyarországon, de várhatóan hatással lesz majd a hazai Androidos tárcák jövőjére.
Az érintéses mobilfizetésre vonatkozó friss hazai statisztikák nem érhetők el és 2018 decembere óta nem publikáltak adatokat a magyarországi használatra vonatkozóan, ám két évvel ezelőtt az Androidos tárcákkal megvalósított érintéses mobilfizetések mindössze a 0,7%-át adták az összes érintéses fizetési tranzakciónak. Az akkori alacsony használati arány az éretlen piaccal, a technológia és az ügyfélélmény kiforratlanságával is magyarázható. Mi a helyzet ma?
GRÁNIT BANK (2016)
MKB Bank (2017)
OTP Bank (Simple, 2017)
K&H Bank (2017)
Budapest Bank (2018)
Erste Bank (2019)
Raiffeisen Bank (2020)
Mit nyújtanak a hazai banki Androidos mobiltárcák?
Mivel nyújthat többet a GPay Magyarországon?
Hogyan rendezheti át a GPay a hazai Androidos mobilfizetési piacot?
MINDEN, AMIT TUDNI AKARTÁL
HAZAI ANDROIDOS MOBILTÁRCÁK
A GRÁNIT Pay nem egy önálló mobilalkalmazás, hanem a GRÁNIT eBANK applikáció része. A bank mobilbanki alkalmazásában lehet digitalizálni a GRÁNIT Bank által kibocsátott Mastercard bankkártyákat és ezáltal „aktiválni” a GRÁNIT Pay szolgáltatást.
A GRÁNIT eBank alkalmazás az érintéses fizetés mellett lehetőséget kínál banki átutalási megbízások benyújtására, pénzküldésre, fizetési kérelem indítására.
Letöltések száma: 10.000+
Értékelés: 3.2
MKB PAY
Az MKB Bank önálló mobiltárca alkalmazása, ami kizárólag az Androidosok számára biztosítja az érintéses mobilfizetés lehetőségét. Az MKB Pay alkalmazáshoz kizárólag az MKB Bank által kibocsátott Mastercard bankkártyákat lehet hozzáadni. Az érintéses mobilfizetésen kívül más fizetési megoldás használatára nincs lehetőség.
Letöltések száma: 1.000+
Értékelés: 2.4
10 dolog, amit érdemes tudni az MKB Pay-ről
Az OTP Bank különálló mobiltárca alkalmazása, ami a legátfogóbb fizetési megoldást nyújtja egyetlen applikációban. A Google Play áruházban leírtak alapján a Simple-t az alábbi esetekben használhatjuk fizetésre:
Letöltések száma: 1.000.000+
Értékelés: 4.3
K&H mobiltárca
A K&H Bank az Androidosok számára az érintéses mobilfizetést a K&H mobilbank alkalmazáson belül kínálja, így külön mobiltárca alkalmazást nem kínál. A mobilbanki alkalmazásban indíthatunk átutalásokat, feltölthetjük mobilunk egyenlegét, vagy küldhetünk pénzt ismerőseink mobilszámára, e-mail címére, másodlagos számlaazonosítójára.
Letöltések száma: 100.000+
Értékelés: 3.6
A Budapest Bank nem kínál önálló mobiltárca alkalmazást az érintéses mobilfizetésre. A bank által kibocsátott Mastercard és Maestro kártyákat a mobilbanki alkalmazásban digitalizálhatjuk, hogy ezáltal NFC-képes telefonunk alkalmassá váljon az érintéses mobilfizetésre. A mobilbanki alkalmazás az átutalások indításán és a pénzküldésen túl lehetőséget biztosít a QR-kódos csekkbefizetésre.
Letöltések száma: 100.000+
Értékelés: 4.8
Erste MobilePay
Az Erste Bank az Androidosok számára külön alkalmazást biztosít az érintéses mobilfizetésre, illetve ugyanitt, az Erste MobilePay-ben érhetők el az alábbi fizetési funkciók is:
Letöltések száma: 50.000+
Értékelés: 3.5
RaiPay
A RaiPay kizárólag a Raiffeisen Bank által kibocsátott Mastercard betéti kártyával vagy hitelkártyával használható érintéses mobilfizetésre. Minimum Android 5 (Lollipop) operációs rendszerrel rendelkező mobilkészülék szükséges, amelyen telepítve van a Google Play alkalmazás.
Letöltések száma: 5.000+
Értékelés: 3.6
MIBEN MÁS A GOOGLE PAY?
A Google Pay egy digitális pénztárca, amit különböző élethelyzetekben használhatunk fizetésre. A Google 2018 februárjában egy szolgáltatásban, a Google Pay márkanév alatt egyesítette korábbi fizetési megoldásait, a Google Wallet-ot és az Android Pay-t.
A fizetési módok elérhetősége országonként és eszközönként változhat, aminek köszönhetően például Magyarországon nem érhető el valamennyi GPay fizetési megoldás.
A Google Pay – a bankkártya adatok elmentése után – az alábbiakra alkalmas:
A GPay egyfajta „form-factor”, a bankkártyás fizetésnek új ügyfélélményt kínáló megoldása, ami első ránézésre nem sokban különbözik a hazai banki Androidos tárcák ügyfélélményétől.
Ugyanakkor azon „apró” előnyök összessége, mint például
amelyek egy globális „love brand” alatt egyesülnek, biztosíthatják a versenyelőnyét a GPay-nek a hazai banki alkalmazásokkal szemben.
Hogyan rendezheti át a GPay a hazai Androidos mobilfizetési piacot?
A jelenlegi hét banki Androidos mobiltárcából négy tölthető le önálló alkalmazásként. A másik három esetén a mobiltárca funkció a mobilbanki alkalmazásba van ágyazva kiegészítő funkcióként.
Az MKB Bank 2019. augusztus 1. óta nem frissítette az MKB Pay-t és nem bővítette a fizetési szolgáltatások körét, így az MKB Bank ügyfeleinek várhatóan új élményt tudna nyújtani majd a GPay.
Az Erste MobilePay-t alig 50 ezren töltötték le, amit valószínűleg elsősorban parkolásra használnak, mint érintéses mobilfizetésre, így a bank számára nem jelentene nagy veszteséget, ha az Erste MobilePay alkalmazásban megjelenne a „Bankkártya hozzáadása a Google Pay-hez” gomb.
Azok a bankok, amelyek nem kínálnak érintéses mobilfizetést Android platformon, pl. UniCredit Bank, CIB Bank – a nemzetközi hátterüknek is köszönhetően – gyorsabban kínálhatják majd az érintéses mobilfizetés lehetőségét Android platformon a GPay-en keresztül.
A GRÁNIT Bank felhasználói kellően elkötelezettek ahhoz, hogy kitartsanak a bank Androidos mobilfizetési megoldása mellett.
A többi bank (K&H Bank, Budapest Bank) esetén várhatóan szintén alacsony az Androidos érintéses mobilfizetést használók aránya, így ha a Google azzal a reménnyel kecsegtetné Őket, hogy képes a kártyás tranzakciók számosságát növelni, nyerhetnek a GPay megjelenésével.
A nagy csata várhatóan az OTP-Simple és a Google között lesz…
3 elemző cikk,
3 héten át
Cikk | 3 min
2020.05.13.
Cikk | 2 min
2020.05.22.