Pár napja értesítette magyarországi ügyfeleit a Revolut, hogy 2022. április 1-jétől megszűnik a HUF számlaszám. A társaság felhívta a figyelmet arra, akik a munkabérüket Revolut HUF számlára kérték, értesítsék munkáltatójukat a változásról. Ezen túlmenően a társaság nem közölt további információkat és a döntését sem indokolta. Ugyanakkor azt jelezte, keresik a módját, hogy a jövőben ismét elérhető legyen ez a szolgáltatás. A felhasználókban számos kérdés merült fel a HUF számlaszám megszűnésével kapcsolatban. Az alábbiakban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Röviden a Revolut bejelentéséről:
- A Revolut a múlt hét második felében e-mailben és az applikáción keresztül értesítette ügyfeleit, hogy a társaság 2022. április 1-jétől már nem fér hozzá a helyi HUF fizetési rendszerekhez.
- 2022. április 1. napjától a fizetések fogadásához a Revolut a litván nemzetközi bankszámlaszámot javasolja.
- Ha 2022. április 1. után érkezne a Revolut HUF számlaszámra utalás, az összeget a Revolut nem írja jóvá, és az automatikus visszautalás akár 5 munkanapot is igénybe vehet.
- A Revolut egyenleg feltöltése bankkártyával a szokásos módon történik.
- Akik a munkabérüket Revolut HUF számlára kérték, azoknak jelezniük kell a változást a munkáltatójuk számára. A munkáltatóknak a Revolut HUF IBAN helyett a Revolut LT IBAN-ra kell utalniuk. Ez nemzetközi átutalásnak minősül, aminek plusz költsége lesz.
- A Revolut nem számít fel díjat az LT-vel kezdődő számlaadatokkal történő fizetésekért, ám a Revolut egyenlegről történő kiutalásnak díja lehet (ez is nemzetközi átutalásnak minősül), amit a Revolut ügyfélnek kell megfizetni.
#1 Kiket érint a HUF számlaszám megszűnése?
- A hazai Revolut felhasználók többsége semmit nem fog érzékelni a HUF számlaszám megszűnéséből.
- Nem érinti azokat a Revolut felhasználókat a HUF számlaszám megszűnése, akik HUF pénznemű bankkártyával töltötték fel („top-upolták”) a Magyar forint egyenlegüket, nem fogadtak a Revolut HUF számlára banki átutalásokat és a Revolut egyenlegükről nem végeztek kiutalást HUF bankszámlára.
- Azokat érinti a HUF számlaszám megszűnése, akik banki átutalással töltötték fel a Revolut HUF egyenlegüket, és/vagy a munkabérüket Revolut HUF számlára kérték.
- Továbbá azokat érinti, akik a Revolut HUF egyenlegükről HUF bankszámlára hajtottak végre kifizetéseket. A jövőben ez is nemzetközi átutalásnak minősül, aminek költsége a felhasználót terheli.
#2 Továbbra is lehet a Revolut bankkártyával Magyarországon díjmentesen, konverziós költségek nélkül fizetni?
- A Revolut bankkártyát ugyanolyan feltételekkel használhatjuk fizetésre, mint eddig is.
- A Revolut alkalmazásban továbbra is tárolhatunk Magyar forintban egyenleget. A Magyarországon történő forint bankkártyás fizetések esetén továbbra sem kerül sor átváltásra (ha van elég egyenlegünk Magyar forintban).
#3 Tényleg tömegeket érint a HUF számlaszám megszűnése?
- Ha a felhasználási eseteket nézzük, akkor a többség nem fog érzékelni semmilyen változást.
- A banki átutalással történő egyenlegfeltöltést valószínűleg nagyon kevesen használták, mivel a bankok ezért külön díjat számoltak fel.
- A Revolut nagyon későn vezette be a forint számlaszámot. 2018 tavaszán jelentette be a Revolut, hogy elérhetővé teszi a közvetlen forint feltöltést, ám erre csak 2020 júniusában került sor. A felhasználók hozzászoktak a bankkártyás feltöltéshez, ami számukra (jellemzően) ingyenes.
- A banki átutalással történő egyenlegfeltöltés körülményesebb a bankkártyás feltöltéshez képest, ami szintén a bankkártyás feltöltés irányába terelte az ügyfeleket.
- Valószínűleg kevés felhasználó kérte a Revolut számlára a munkabérét. Egyrészt a munkáltató számára körülményesebb a gyűjtőszámlára történő utalás (a közlemény mező külön kezelése miatt), másrészt Magyarországon szigorú szabályok vonatkoznak arra, milyen számlára lehet munkabért utalni. A gyűjtőszámla ennek a feltételnek nem felel meg.
#4 Mit jelent a HUF számlaszám megszűnése a gyakorlatban?
- Revolut felhasználók a mobilalkalmazásban a Számlák között továbbra is vezethetik egyenlegüket Magyar forintban.
- A Magyar forint számla feltöltése HUF bankkártyával (olyan kártyával, amelyiknek a pénzneme Magyar forint) továbbra is díjmentes a Revolut részéről, illetve konverzióra sem kerül sor, így a kártyakibocsátó banknál sem merül(het) fel semmilyen költség.
- Amennyiben a hazai kártyakibocsátó bank a Revolut egyenleg feltöltését bankkártyás vásárlásnak minősíti, akkor a Revolut egyenleg top-up díjmentes a felhasználónak.
- Ha a kártyakibocsátó bank a Revolut egyenleg feltöltését készpénzfelvételnek minősíti, akkor díjat számolhat fel a feltöltésért.
Kapcsolódó cikkek:
#5 Mi történik, ha a litván IBAN-ra utalunk?
- Ebben az esetben a banki átutalás nemzetközi átutalásnak minősül, a jóváírás 1-5 napot vesz igénybe és a nemzetközi átutalásért a bank díjat számol fel.
#6 Mit jelent(ett) az, hogy a Revolut hozzáfér(t) a helyi HUF fizetési rendszerekhez?
- A Revolut 2020 nyarán bevezette a forintalapú számlaadatokat, így a Revolut egyenlegünket már nemcsak bankkártyával, hanem belföldi banki átutalással is feltölthettük. Emellett a társaság azt ígérte, a Revolut egyenlegről a kifizetések gyorsabban megvalósulnak.
- A forintalapú számla valójában egy gyűjtőszámla, amit a Raiffeisen Bank biztosít a Revolut számára (ugyanúgy, mint korábban a Wise-nak).
- Ez azt jelentette, hogy a Revolut ügyfelek nem egyedi forint számlaszámot (HUF IBAN) kaptak, és a banki átutalás esetén a közlemény rovatban kötelező volt feltüntetni az egyedi, nyolc számjegyű azonosítónkat. Ha ezt elrontottuk, akkor a Revolut a beérkező banki átutalásról nem tudta eldönteni, kinek az egyenlegére kell jóváírni az utalást, emiatt visszautalta az összeget a küldő félnek. Ez a Revolut számára plusz költséget jelentett.
#7 Miért szűnik meg a Revolut HUF számlaszám?
- Az, hogy a Revolut nem fér hozzá a helyi HUF fizetési rendszerhez véleményünk szerint egy üzleti döntés következménye.
- A Revolut a Wise mintájára dönthetett volna úgy, hogy felcsatlakozik a magyar Bankközi Klíring Rendszerre (BKR) és egyedi HUF IBAN-t ad az ügyfeleknek, de ezt nem tette meg.
- Ezenkívül más hazai kereskedelmi banktól is igénybe lehet venni gyűjtőszámla szolgáltatást, így a Revolut dönthet úgy is, hogy más banknál vezeti a gyűjtőszámlát.
- Nagy valószínűség szerint a Revolut üzleti döntése volt, hogy a továbbiakban nem kíván HUF IBAN-t nyújtani a magyar ügyfeleknek. Ennek oka lehet többek között, hogy a banki átutalással történő egyenlegfeltöltést, továbbá a munkabér Revolut HUF számlára történő utalást, valamint a Revolut egyenlegről történő kifizetési lehetőséget relatíve kevesen vették igénybe és nem érte meg fenntartani ezt a szolgáltatást.
- [Kiegészítés, 2022.02.15. 16:15] Az Index értesülései szerint a Raiffeisen Bank mondhatta fel a Revoluttal kötött megállapodást a bank saját kockázatértékelése alapján.
- A Revolut a kártyás feltöltés után (amennyiben bankkártyás vásárlásnak minősül) pénzt kap a kártyatársaságoktól, míg a banki átutalás után járó feltöltésért nem kap pénzt.
+1 Ennek van köze az MNB-hez?
- Véleményünk szerint nincs. Ez egy üzleti és nem szabályozási kérdés.
Kapcsolódó cikk:
- Mi történik a Revolut és az MNB között?, 2022.01.20.
Címlapfotó forrása és licenc: Ascannio – stock.adobe.com | Licenc: FinTech Group