Nemrégiben Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter azt mondta, hogy Európának fontolóra kell vennie saját „nyilvános digitális valutáját” a Facebook Libra-val szemben.
Az EU pénzügyminisztereinek Helsinkiben tartott ülésén Le Maire kiemelte,
a következő hónapban megvitatja a közös európai digitális valuta lehetőségét az uniós kollégáival.
Miért állította a feje tetejére a jegybankokat a Facebook Libra? Hol tartanak a jegybankok a saját digitális valuta kibocsátásában? Mi lesz a pénz jövője? Trendek és várakozások 2019.10.15-én a PayTechShow-n Meirav Hareltől, fintech és blockchain szakértőtől.
Libra: A Facebook kezdeményezése, amelynek keretében egy új, blockchain technológiára épülő pénzügyi infrastruktúra kerülne kialakításra és új digitális pénzeszköz bevezetésre.
Kapcsolódó cikk:
- De mi az a Facebook Libra? – 1. rész, 2019.07.03.
Aggódnak a pénzügyminiszterek
A francia pénzügyminiszter ismételt aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy
a Libra kockázatot jelenthet a fogyasztókra, a pénzügyi stabilitásra és még az „európai államok szuverenitására” is.
Le Maire sürgette az EU-t, hogy folytassa munkáját a határokon átnyúló fizetések költségeinek csökkentése érdekében. Ahogyan a Reuters megjegyzi, a valós idejű fizetések az euróövezetben 2017 óta állnak rendelkezésre, ám a rendszerhez csak az EU bankjainak körülbelül fele csatlakozott.
Le Maire azt is elmondta, hogy az EU-nak át kell gondolnia a kriptovaluták uniós szintű szabályozására vonatkozó megközelítést.
Megismételve a Libra Európai Unióban történő bevezetésének engedélyét megtagadó felhívását, Le Maire azzal érvelt, hogy a jelenlegi helyzetet meg kell oldani egy robusztus és közös jogi kerettel (többek között dönteni a kriptovaluták értékpapírként, fizetési szolgáltatásként vagy devizanemként történő szabályozásáról).
Kapcsolódó cikk:
Tovább erősítheti a Libra a Facebook digitális adat-monopólium pozícióját
A Facebook a Libra projekten keresztül tovább erősítheti „digitális monopólium” pozícióját, vagy „digitális adat-opolizmust” idézhet elő (az opolizmus szó, itt a monopol, oligopol szóra kíván utalni). Például:
- A fizetési műveletek adatokat generálnak, amelyek részletesen meghatározzák a küldők és a címzettek közötti kapcsolati háló(zato)t (is). Ezek az adatok felhasználhatók a meglévő (pl. célzott reklám) és egyéb pénzügyi szolgáltatások (pl. hitelminősítés) fejlesztésére, nyújtására is.
- A Facebookon keresztül végrehajtott e-kereskedelemi tranzakciók során az eladóktól származó adatokat, például az értékesítésre (és a nyereségre) vonatkozó adatokat hasznosíthatja hitelminősítő modellekben, különösen a kkv-s és a fogyasztói hitelek esetében.
- A (lakossági és az üzleti) felhasználók adatai nemcsak a potenciális hitelfelvevők hitelképességének értékelésére használható, hanem a legmagasabb kamatláb azonosítására is, amelyet a hitelfelvevő még hajlandó fizetni (“rezervációs ár”) a hitelért, vagy akár annak a legmagasabb díjnak az azonosítására is, amelyet az ügyfél a biztosításért fizetne. Ezáltal az ügyfelek rejtett felárat (költséget) fizethetnek majd a hitelért.
Összeségében a Facebook projektje különösen izgalmas kihívásokat jelent az adatvédelem, a pénzügyi adatok védelme, ügyféljogok, és a versenyjogi szabályok tekintetében is. Az európai szabályozók rendkívül megosztottak a Libra kezdeményezéssel kapcsolatban, de abban egyetértenek, hogy fel kell gyorsítaniuk a közös digitális valuta kialakításával kapcsolatos munkákat. További részletek 2019.10.15-én a PayTechShow-n.
A cikk forrása a szerző saját blogján a „Jön már, jön a digitális Euro Coin” és a „Miért kell a Facebook féle Libra-t szabályozni?” cikkek.