A globális gazdaság kritikus fordulóponthoz érkezett: a geopolitikai feszültségek erősödésével és a nemzetközi pénzügyi rendszer töredezésének kockázatával szemben az integrált, gyors és költséghatékony nemzetközi fizetési rendszerek jelentősége még sosem volt ilyen kiemelt. Piero Cipollone, az Európai Központi Bank (ECB) igazgatósági tagja az osijeki regionális kormányzók minap tartott találkozóján épp erre a kihívásra hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy sürgető szükség van egy egységes, hatékony és biztonságos fizetési infrastruktúra kiépítésére, amely nemcsak Európát, hanem az egész világgazdaság stabilitását szolgálhatja.
Cipollone kiemelte, hogy a digitalizáció ellenére a határokon átnyúló fizetések költségei továbbra is magasak, a tranzakciók pedig lassúak, ami hátráltatja a gazdasági fejlődést és a nemzetközi együttműködést.
Példaként említette, hogy egy horvát vállalkozó akár tizenkétszeres díjat is fizethet, ha 5000 eurót küld egy olyan nyugat-balkáni országba, amely még nem tagja az Egységes Euró Fizetési Térségnek (SEPA), mintha egy SEPA-tagállamba utalna.
Az ECB ezért kiemelt célnak tartja a SEPA további bővítését. Cipollone üdvözölte Montenegró, Albánia és Észak-Macedónia friss csatlakozását, és hangsúlyozta, hogy ezek az országok októbertől jelentősen olcsóbban bonyolíthatják euró alapú tranzakcióikat.
Az ECB emellett támogatja más nyugat-balkáni országok csatlakozását is.

Fotón: Piero Cipollone, az Európai Központi Bank (ECB) igazgatósági tagja. Készítette: ANGELA MORANT / ECB, forrás: Flickr, licenc: CC BY-NC-ND 2.0
PayTechShow 6.0: Terítéken a legújabb elektronikus fizetési trendek, megoldások
A legújabb fizetési trendek, megoldások, szabályozói és piaci várakozások kerülnek górcső alá 2025. április 15-én a hatodik alkalommal megrendezésre kerülő PayTechShow konferencián.
További részletek itt: PayTechShow 6.0.
Geopolitikai kihívások és a pénzügyi széttöredezettség
A nemzetközi helyzet változása és a geopolitikai feszültségek új kihívásokat teremtenek.
– hangsúlyozta Cipollone. Szerint
a fizetési rendszerek geopolitikai alapon való fragmentációja komoly veszélyt jelenthet a globális pénzügyi stabilitásra.
Az alternatív fizetési infrastruktúrák létrehozása, például a BRICS országok saját rendszerei vagy Kína sikeres Cross-Border Interbank Payment System-je, további nehézségeket okozhat a globális integrációban.
Az ECB ezért egyértelmű stratégiai választ ad erre a kihívásra, amely két fő elemből áll.
Az ECB válasza: gyorsfizetési rendszerek összekapcsolása
Első lépésként a gyorsfizetési rendszereket kívánják összekapcsolni, amely lehetővé tenné a tranzakciók gyorsabb, olcsóbb és átláthatóbb végrehajtását.
Az ECB már most előrehaladott tárgyalásokat folytat Svédországgal, Dániával, valamint Norvégiával, és tervezi az indiai Unified Payments Interface (UPI) rendszerhez való csatlakozást is. Kiemelte továbbá, hogy a Banca d’Italia a nyugat-balkáni országok számára egy instant (azonnali), több devizát kezelő fizetési rendszert alakít ki a TIPS (TARGET Instant Payment Settlement) platformon alapulva.
Kapcsolódó cikkek:
- Wero: Út az európai fizetési temetőből az egységes európai mobiltárcák felé? – 1. rész, 2025.02.24.
- Wero: Út az európai fizetési temetőből az egységes európai mobiltárcák felé? – 2. rész, 2025.02.27.
- Saját mobiltárcája, fizetési kártyája lehet Európának. 2022-ben jönne az egységes európai fizetési rendszer, 2020.07.08.
Digitális euró – Új lehetőségek a nemzetközi fizetésekben
A stratégia másik fontos pillére a digitális euró bevezetése. Ez az új digitális valuta lehetővé tenné a biztonságos, gyors és költséghatékony fizetéseket az eurózónában és azon kívül is.
Cipollone kiemelte, hogy
a digitális euró nemcsak az euróövezet lakóinak nyújtana előnyt, hanem megfelelő keretek között harmadik országok számára is elérhető lenne, ezzel tovább csökkentve a tranzakciós költségeket, növelve a pénzügyi integrációt és csökkentve a devizák helyettesítésének kockázatát.
A digitális euró platformja lehetővé tenné, hogy a nem eurózóna országok is saját digitális valutájukat bevezethessék, segítve ezzel a határokon átívelő tranzakciókat, és erősítve a nemzetközi együttműködést.
Cipollone hangsúlyozta, hogy
az ECB stratégiája a globális pénzügyi stabilitás megőrzésére törekszik, miközben támogatja a nyitottságot és a partnerek szuverenitását, ezzel járulva hozzá egy hatékonyabb és integráltabb nemzetközi fizetési rendszer kialakításához.
Kapcsolódó cikkek:
Cikk forrása: ECB | Fotón: Piero Cipollone | Fotó forrása: ANGELA MORANT / ECB, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0