Mi az NFT?
Az NFT röviden azt jelenti, hogy egyedi és nem cserélhető. Például a dollár helyettesíthető, cserélj el egy dollárt egy másikra és pont ugyanott leszel. Ugyanakkor, a Mona Lisa nem-helyettesíthető, csak egy Mona Lisa van, és az nem cserélhető.
Az NFT szinte bármi lehet, ami digitális (festmények, zene, akár egy CT felvétel emberi agyról, stb.), de jelenleg a legtöbb izgalom a technológia digitális művészeti alkotások kereskedelmében való felhasználása körül tapasztalható.
Az NFT megjelenését az tette lehetővé, hogy az Ethereum nevű, nyílt forráskódon alapuló hálózaton bevezették az örökölhető ún. „okos szerződéseket”, melyek révén követhetővé és átruházhatóvá vált a digitális és később már bizonyos fizikai tárgyak, eszközök tulajdonjoga is.
A blokkláncon tárolják ezeket a tulajdonjogi igazolásokat. Emiatt az érintett személyek és vállalatok a föld bármely pontján megbízható igazolást szerezhetnek az adott eszköz tulajdonjogáról. Ez elemi feltétele annak, hogy az NFT-kkel történő kereskedés elindulhasson.
Forrás: NFT: a legjobb új befektetés vagy buborék?, BDO Magyarország, 2022.01.10.
Az első jegybanki NFT sorozat
Ezeket az NFT-ket a felhasználók a pénzügyekkel, pénzzel, érmegyűjtéssel kapcsolatos kvízek megoldásával tudják megszerezni. A forint szó mind a hat betűjét tartalmazó NFT-k összegyűjtésével a felhasználók nyereményjátékon vehetnek részt, melyen különleges, fizikai érmeszetteket nyerhetnek.
Az új mobilapplikáció emellett arra is lehetőséget biztosít, hogy a jövőben bizonyos speciális, új kibocsátású gyűjtői érme termékeket azok megvásárlását követően a felhasználók az MNB privát blokkláncán regisztrálhassanak, a csomagolásukon található egyedi QR kódok segítségével.
Az első ilyen, egyedi QR kóddal ellátott termék a Pénzmúzeum mobilapplikáció nyereményjátékában nyerhető meg a „Forint 75. születésnapja” NFT sorozat összegyűjtésével.
Előadás: Az MNB NFT projektje. Betekintés a kulisszák mögé
Fáykiss Péter, MNB, igazgató
Kalandozások a blockchain világában (3. rész): “NFT – Mi van a hype-on túl?” | 2022. május 26.
Kapcsolódó cikkek:
- Blokkláncon a jövőnk | 2. rész: decentralizált pénzügyek, NFT-k, tokenek, okos szerződések, 2021.12.18.
- Exkluzív interjú az első magyar képzőművészeti NFT megalkotójával, Weiler Péterrel, 2022.04.08.
- A Visa NFT programot indított a digitális művészek számára, 2022.03.31.
- Tömegek számára tenné elérhetővé az NFT vásárlást a Mastercard, 2022.01.19.
Címlapfotó: FinTech Group szerkesztése