2024.11.27.

Bermuda-háromszögben a banki IT: komplexitás, mérhetőség és szemléletváltás – BankTechShow 2.0

Szerző:

Kategóriák:

Tegnap jelentős iparági érdeklődés mellett, közel 250 résztvevővel lezajlott a BankTechShow 2.0 konferencia. Több mint 30 előadó és paneltag osztotta meg tapasztalatait és várakozásait, hogy a transzformatív technológiák és megoldások, mint az AI, a felhő, a DevOps, az obszervabilitás, a platform engineering, vagy az AIOps hogyan alakíthatják át a bankok, pénzügyi szolgáltatók működését a következő öt évben. 

BankTechShow 2.0

A 2024-es BankTechShow célja nem csupán a legújabb technológiák bemutatása volt, hanem egyben az is, hogy a résztvevők gyakorlati megoldásokat találhassanak a digitalizáció legsürgetőbb kihívásaira.

,,A célunk az volt, hogy összekapcsoljuk a szakma képviselőit és ösztönözzük a jövő technológiáiról és azok üzleti hatásairól folytatott párbeszédet.”

– emelte ki Egri Szilvia, a FinTech Group Kft. ügyvezető igazgatója, a BankTechShow házigazdája.

Az esemény fókusza öt stratégiai technológiára, illetve trendre irányult, mint a felhő, a generatív mesterséges intelligencia (genAI), a DevOps, a kibervédelem, valamint a fenntarthatóság. Ezeket a BankTechShow előadói, szakértői három alapvető kérdéskör menték elemezték.

Elsőként azt vizsgálták, hogy akik már elindultak a felhőmigráció, a generatív AI, a DevOps útján, milyen tapasztalatokat szereztek, amelyekből a résztvevők tanulhatnak. Továbbá arra is keresték a választ, hogyan alkalmazhatók ezek a technológiák hatékonyan, és mely módszerek hozhatnak valódi eredményt. Végül a jövőbeni lépések, valamint a kibervédelmi, KYC és fenntarthatósági kihívások is kerültek előtérbe.

A szervezők arra irányították a figyelmet, hogy a technológiai környezet egyre növekvő komplexitása komoly kihívást jelent. A szabályozói elvárások és a technológia exponenciális fejlődése olyan döntési helyzeteket eredményez, amelyek a banki működés minden területét érintik.

Az üzleti transzparencia megteremtése a technológiai fejlesztések és beruházások terén is kulcsfontosságú, amit a mérhetőség biztosíthat

– emelte ki nyitó előadásában Egri Szilvia.

A mérhetőség egyszerre szolgálja az eredmények értékelését és a bizalomépítést az IT és az üzlet között.

A BankTechShow-n a szakértők egyetértettek abban, hogy a digitalizáció sikeréhez a szemléletváltás elengedhetetlen. Ez a szemléletváltás nem csak a technológiai újításokra, hanem a szervezeti kultúra fejlesztésére is kiterjed –

a transzformáció csak akkor lehet eredményes, ha a bankok egyszerre kezelik a komplexitást, a mérhetőséget és a szemléletváltást.

Fotón: Egri Szilvia, a BankTechShow házigazdája, a FinTech Group ügyvezetője. Fotót készítette: Kovács Dávid

A plenáris szekció legfontosabb útravalói

Az idei BankTechShow plenáris szekciója a digitális bankok jövőjét meghatározó technológiákra és működési modellekre irányította a figyelmet, arra a kérdésre keresve a választ, hogy a bankok miként tarthatnak lépést a technológia robbanásszerű fejlődésével, miközben fenntartják a stabil működést és az ügyfelek igényeit kielégítő innovációt.

Az előadók különböző szempontokból mutatták be, hogyan válhatnak az IT-stratégiák és a technológiai újítások a pénzügyi szektor átalakulásának mozgatórugóivá.

Veréb Elemér, a Dynatrace regionális vezetője előadásában kiemelte, hogy a bankoknak egyre összetettebb IT-rendszereket kell hatékonyan monitorozniuk, és rámutatott arra, hogy az obszervabilitás nem csupán technikai eszköz, hanem stratégiai megközelítés, amely hozzájárulhat ahhoz, hogy az IT működése kézzelfogható üzleti értéket teremtsen.

,,Az obszervabilitás összekapcsolja a vállalat három alapvető szintjét: a technológiai réteget, az üzleti folyamatokat és a humán tevékenységet. Segít visszaszerezni az irányítást a rendszerek és folyamatok összetettsége felett, miközben olyan vállalati képességeket teremt, amelyet a stratégiával összhangban kell működtetni.”

– mondta Veréb Elemér.

Előadásában részletezte, hogyan segítheti a jól felépített obszervabilitási stratégia a banki szolgáltatások folyamatos optimalizálását és a hibák gyors elhárítását.

blank

Fotón: Veréb Elemér, a Dynatrace regionális vezetője. Fotót készítette: Kovács Dávid

A plenáris szekció egy kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amelynek résztvevői azt vizsgálták, miként formálódnak a pénzügyi szektor IT-prioritásai a változó üzleti környezet hatására.

A „Mi változik holnapután a banki IT-ban? És mi nem fog változni?” című kerekasztalban Fejér Gábor, az MBH Bank digitalizációért felelős vezetője, Nyíri József, a Finshape Chief Growth Officere és Sziráki László, a CIB Bank informatikai divíziójának ügyvezető igazgatója osztották meg jövőbeli várakozásaikat.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy a technológiai divathullámok kritikátlan követése súlyos kockázatot jelenthet a bankoknak. Minden új technológiai megoldást alapos mérlegelésnek kell alávetni, mielőtt a bankok alkalmazzák azt. A szakembereknek és a döntéshozóknak nem csak az aktuális piaci trendekre kell válaszolniuk, hanem az intézmény hosszú távú stratégiáját is szem előtt kell tartaniuk.

„Természetesen a felhőbe költözés, az adatvezéreltség, valamint a low-code/no-code megoldások meghatározó trendek lesznek.”

– mondta Nyíri József.

blank

Fotón balról jobbra: Nyíri József (Finshape), Sziráki László (CIB Bank), Fejér Gábor (MBH Bank), Lemák Gábor (FinTech Group). Fotót készítette: Kovács Dávid

Retrospektív: Mik voltak a tavalyi BankTechShow-n a banki CTO-k/CIO-k várakozásai?

A tavalyi BankTechShow plenáris szekcióján Fejér Gábor (tavaly még Erste Bank), Kelemen Bálint (Raiffeisen Bank) és Vadócz Zsolt (K&H Bank) a bankszektor digitalizációjához kapcsolódó kihívásokról beszéltek – amelyek idén is időszerűnek bizonyultak.

Téma volt többek között a mesterséges intelligencia, a felhőalapú technológiák és a technológiai fejlődéshez szükséges új kompetenciák, amelyek jelentősen alakítják a bankok működését és IT-stratégiáit.

Kelemen Bálint szerint a technológia önmagában már nem akadály; a kihívást inkább az jelenti, hogyan alakíthatók át a szervezetek folyamatai úgy, hogy teret adjanak az innovációnak és az automatizációnak.

Az aktuális időszakot a kísérletezés időszakaként írta le, amikor a mesterséges intelligencia és a sandbox platformok biztonságos tesztelési lehetőséget nyújtanak az új technológiák számára, támogatva a döntéshozatalt a bevezetésre alkalmas megoldások kiválasztásában.

Vadócz Zsolt kiemelte, hogy a felelős technológiai döntésekhez elengedhetetlen a kockázatok alapos mérlegelése. Példaként hozta fel, hogy bár az ügyfélkapcsolatokban a generatív AI jelentős kockázatokat hordoz, a belső folyamatok egyszerűsítésére azonban ígéretes lehetőségeket kínál.

Kiemelték, hogy elengedhetetlen a tehetséges szakemberek megszerzése és megtartása. A product ownerek, architektek és data scientistek nélkülözhetetlenek a digitalizáció sikeréhez, szakértelmük lehetővé teszi, hogy a bankok gyorsan és innovatívan igazodjanak a változó piaci igényekhez.

A felhőalapú technológia kulcsfontosságú a modernizáció szempontjából, különösen az új rendszerek kialakításában. Vadócz Zsolt kiemelte a multicloud stratégiát, amely rugalmasságot nyújt, miközben csökkenti a platformfüggőséget. A sikeres banki digitalizáció kulcsa az innováció, a tehetségek és a kísérletezés összehangolt alkalmazása.

Címlapfotó: BankTechShow 2.0 | Kép forrása: FinTech Group Kft. (készítette: Kovács Dávid)

Címkék: