Július 1-jétől mérettől és forgalomtól függetlenül minden vállalkozás köteles az elektronikus fizetési lehetőséget biztosítani a fogyasztóinak, vásárlóinak. Emellett a készpénz elfogadása továbbra is kötelező!
A belga parlament márciusban megerősítette, hogy 2022. július 1-jétől az országban működő összes vállalkozás, gazdasági tevékenységet folytató entitás köteles az elektronikus fizetés lehetőségét biztosítani. A szabályozással a kormányzat célja az elektronikus fizetési módok bevezetésének támogatása és így a választási lehetőség biztosítása a lakosságnak, valamint a csalások, a fraud elleni harc erősítése.
Magyarországon 2021. január 1. napján lépett hatályba a kereskedelmi törvény kiegészítése, amely alapján az online pénztárgép használatára kötelezett kereskedők kötelesek az elektronikus fizetés lehetőségét biztosítani a vásárlók számára. A törvényi kötelezettség hatására növekedett a fizikai kártyaelfogadó helyek száma és közel 155 ezer helyen lehet bankkártyával fizetni, ám ez az érintett kör kb. 75%-a a FinTech Group becslése alapján, így még van tere a fejlődésnek.
Hiánypótló jelleggel elkészült az “Elektronikus fizetési megoldások kézikönyve“, amely a vállalkozások, kereskedők számára mutatja be a Magyarországon elérhető elektronikus fizetési megoldásokat, a bankkártyás fizetéstől a bankszámla alapú megoldásokon át a fizetésen túli lehetőségekig. Részletek itt.
Lassan csökken a készpénzhasználat Belgiumban
A domináns fizetési eszköz még mindig a készpénz. Az Európai Központi Bank 2019. évi felmérése alapján Belgiumban a teljes fizetési forgalom 58%-a bonyolódott készpénzben. Az elemzés rámutatott továbbá arra, hogy a készpénzhasználat csökkenése lassabb, mint az Unió számos más országában, így a készpénz várhatóan jó ideig meghatározó szerepet tölt be Belgiumban.
Mit ír elő a rendelet?
A koronavírus világjárvány alatt a kereskedők pénzügyi támogatást kaptak a kormányzattól az elektronikus fizetés nyújtásához szükséges eszközök beszerzésére, így az új kötelezettség teljesítéséhez külön támogatási rendszer bevezetését a kormányzat nem tartotta szükségesnek.
A kötelezettség minden olyan entitásra vonatkozik, amely ügyfelekkel, partnerekkel, vendégekkel, páciensekkel, látogatókkal kerülhet kapcsolatba és ahol a szolgáltatásokért, árukért az ügyfelek fizetnek. Így hatálya alá tartoznak a szövetségek, sport- és kulturális egyesületek, egyéni vállalkozók, orvosok, jogászok, a kormányzati szervek és hatóságok is. A vállalkozások szabadon választhatnak, hogy milyen elektronikus fizetési módo(ka)t vezetnek be.
Nem számít elektronikus fizetésnek a kriptovalutával történő fizetés.
A szabályozás a rendelet szempontjából nem tekinti elektronikus fizetésnek az étkezési jegyekkel, kuponokkal történő fizetést akkor sem, ha azok kártya formájában léteznek. Ugyanígy a kriptovalutával, vagy más digitális eszközzel történő fizetést sem minősül elektronikus fizetésnek.
A törvényi kötelezettség ellenére az elektronikus fizetés semmilyen körülmények között nem válthatja ki a készpénzes fizetés lehetőségét, azaz a készpénzt továbbra is minden üzletben el kell fogadni.
Kapcsolódó cikkek:
- Itt a friss MNB jelentés: Minden szintet felülmúlt az elektronikus fizetés bővülése, 2022.03.16.
- Miért ilyen magas a készpénzes fizetés aránya Magyarországon? Megjött az MNB kutatási eredménye – 2. rész, 2022.01.07.
- MNB friss jelentés: 100-ból 77 esetben még mindig készpénzzel fizetünk. Lépniük kell a bankoknak, 2021.07.14.
[The Brussels Times] | Kampus Production fotója a Pexels oldaláról