A nyolcadik FinTechShow-n Marcel Gajdoš, a Visa Magyarország, Csehország és Szlovákia üzletfejlesztéséért felelős vezetője előadásában részletesen bemutatta, hogyan alakítja a jelenlegi gazdasági és szabályozási környezet a KKV-k működését, valamint hogy a digitális fizetési megoldások milyen jelentős előnyöket kínálnak ezeknek a vállalkozásoknak.
Marcel Gajdoš előadása rávilágított arra, hogy a gazdasági és szabályozási környezet kihívásai között a digitális fizetési megoldások jelentős előnyöket kínálnak a KKV szektor szereplőinek. Az integrált digitális platformok nem csak a működési hatékonyságot növelik, hanem segítenek a vállalkozásoknak abban is, hogy rugalmasabban és biztonságosabban reagáljanak a piaci változásokra.
A Visa elkötelezett amellett, hogy a KKV-k számára a legkorszerűbb megoldásokat biztosítsa, támogatva ezzel a vállalkozások növekedését és hosszú távú sikerét a digitális gazdaságban.
Kicsi a KKV, de erős
Marcel Gajdoš előadása elején hangsúlyozta a KKV-k gazdasági szerepét, különösen Európában és Magyarországon.
Európában több mint 36 millió KKV működik, Magyarországon pedig a KKV-k száma meghaladja a 900 ezret, amelyek az összes magyarországi cég 99,1%-át teszik ki.
Ezek a vállalkozások nem csak a gazdaság gerincét alkotják, hanem az ország munkaerőpiacának is kétharmadát biztosítják. Az éves 15 billió forintos kiadásukkal a KKV-k jelentős mértékben hozzájárulnak az európai GDP-hez, amely akár az összes GDP 50%-át is elérheti.
,,Gyakorlatilag ez a szektor teremti meg a vállalkozások teljes környezetét. És ami még ennél is fontosabb, hogy az országban létrehozott vagy ténylegesen biztosított munkahelyek kétharmadát is a KKV-k adják.”
– mondta Marcel Gajdoš.
Fotón: Marcel Gajdoš, a Visa Magyarország, Csehország és Szlovákia üzletfejlesztéséért felelős vezetője a FinTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group
Az üzleti működésre hangolt szolgáltatásokra van szükség
A statisztikák alapján az látszik, hogy a magyar e-kereskedelemben a KKV-k a legerősebb szereplők és a környező országokkal összehasonlítva egyben a legnagyobb szeletet hasítják ki ezen a területen.
Ez a kiemelkedő pozíció jelentős versenyelőnyt biztosít a hazai vállalkozások számára, és hozzájárul a gazdaság dinamikus fejlődéséhez.
Marcel Gajdoš azonban felhívta a közönség figyelmét arra, hogy sok KKV vezető inkább a személyes bankkártyáját használja az üzleti helyett vállalkozása menedzselésének céljaira is, mivel a természetes személyeknek kínált betéti kártyák egyelőre több előnyt nyújtanak a számukra.
Ez a döntés nem mindig szolgálja a vállalkozások tényleges igényeit, de az üzleti kártya használatának mellőzése rávilágít a szolgáltatási hiányosságra és arra, hogyan lehetne a KKV-k valódi igényeire hatékonyabban reagálni.
Jobb üzleti teljesítmény és biztonságosabb fizetések a KKV-szektorban is a bankkártyaelfogadás bevezetésével
A kutatások szerint a KKV-k 42%-a azt tapasztalta, hogy a bankkártyás fizetés elfogadásával megnőtt a forgalmuk. Ez kiemelten fontos számukra, mivel a legtöbb vállalkozás elsősorban hatékony forgalomnövekedésre törekszik.
A biztonságot nyújtó kártyahasználat növekedése különösen fontos az egyre digitalizáltabb üzleti környezetben, miután a kártyás fizetésekkel csökkenthető a pénzügyi csalások és visszaélések száma.
,,A KKV-k 66 százaléka egyetért azzal, hogy a bankkártyák használata és elfogadása csökkenti a nem fizetések kockázatát és a csalások esélyét”
– mondta Marcel Gajdoš.
Hogyan hat a forgalomra a szabályozói környezet?
A Visa képviselője előadásában részletesen kifejtette, milyen kihívásokat teremt a KKV-k számára a gazdasági és szabályozási környezet.
Ahogy a KKV-k egyre inkább digitális platformokat használnak üzleti tevékenységük működtetéséhez, úgy nő annak a kockázata is, hogy rosszindulatú szereplők kihasználják ezeket az új technológiákat a vállalkozókkal szembeni visszaélések elkövetéséhez. Ezért rendkívül fontos, hogy a KKV-k lépést tartsanak a technológiai fejlődéssel és hatékonyan védjék magukat a csalások ellen.
A megfelelő védelmi intézkedések bevezetése a KKV-k életében nemcsak a szabályozási követelményeknek való megfelelést biztosítja, hanem versenyelőnyt is jelenthet a vállalkozások számára, hisz a szigorú szabályok betartása az ügyfelek bizalmát és elégedettségét is növeli és végső soron forgalomnövelő hatással bírhat.
Fotón: Marcel Gajdoš, a Visa Magyarország, Csehország és Szlovákia üzletfejlesztéséért felelős vezetője a FinTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group
Integrált digitális megoldások és szuperalkalmazások a jobb folyamatmenedzsmentért
,,Egy másik fontos eredmény, ami a kutatásból kiderült, hogy a kis- és középvállalkozások szeretnének egy olyan szuperalkalmazást, amely valójában minden fontos pénzügyi és üzletmenettel kapcsolatos folyamatot összekapcsol, , nem csak a fizetéseket”
– mondta a Visa képviselője.
Az igény életszerű, hisz a vállalkozások nem csupán a fizetési rendszerekre támaszkodnának, hanem olyan más alkalmazásokra is szükségük van, amelyek kezelik például a könyvelést, az ügyfélszolgálatot és egyéb operatív tevékenységeket.
A KKV-k igényeinek kielégítése érdekében Marcel Gajdoš hangsúlyozta az integrált digitális megoldásokban, vagyis a szuperalkalmazásokban rejlő lehetőségeket.
Ezek az alkalmazások összekapcsolhatják a fizetési rendszereket a vállalkozások egyéb folyamataival. A Visa több olyan, vállalkozásra szabott digitális megoldást is kínál, amelyek lehetővé teszik a KKV-k számára, hogy a jövőben egyetlen platformon kezeljék a mindennapi működésüket, ezáltal növelve a hatékonyságot és csökkentve az adminisztratív terheket.
A digitális fizetések kihívásai és megoldásai Magyarországon
Magyarországon az e-kereskedelem már a GDP 4%-át teszi ki, míg a fizetések összes volumenének 8%-át generálja. Ez azt mutatja, hogy az online kereskedelem jelentős szerepet játszik az ország gazdaságában, és folyamatosan növekszik.
Bár az e-kereskedelem növekedése dinamikus, a készpénz továbbra is domináns fizetési forma Magyarországon.
,,A fogyasztói kiadások 60%-át még mindig a készpénzes tranzakciók adják, míg körülbelül 40%-át a digitális fizetések”
– ismertette az adatokat Marcel Gajdoš.
Az e-kereskedelem területe a digitális fizetéseken 8%-át adja, és folyamatosan növekszik, valamint gyorsabban fejlődik, mint a bolti vásárlás.
A digitális fizetések terjedésével azonban számos kihívás is felmerül. Az egyik legfőbb probléma a növekvő verseny a Magyarországon megjelenő külföldi vállalatokkal. Ez a verseny növeli a helyi KKV-kra nehezedő nyomást, mivel a külföldi cégek gyakran innovatívabb és versenyképesebb digitális megoldásokat kínálnak a fogyasztóknak.
Ahhoz, hogy a magyar KKV-k versenyben maradjanak és kielégíthessék a fogyasztók egyedi igényeit, elengedhetetlen számukra a digitális megoldások fejlesztése és alkalmazása.
A Visa képviselője szerint az olyan digitális ajánlatok, mint például a virtuális kosarak, a digitális onboarding rendszerek és az integrált szuperalkalmazások, kulcsfontosságúak az elvárások kielégítésében.
Fotón: Marcel Gajdoš, a Visa Magyarország, Csehország és Szlovákia üzletfejlesztéséért felelős vezetője a FinTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group
Ismerd meg a sikeres szőlőültetvényest, Andrást!
Marcel Gajdoš előadásában bemutatott egy inspiráló képzeletbeli példát Andrásról, egy tokaji családi borászat tulajdonosáról, amely jól szemlélteti, hogyan segítik a digitális fizetési megoldások a kis- és középvállalkozások (KKV-k) mindennapi működését és növekedését.
András, aki Tokajban örökölt szőlőt, számos digitális eszközt használ üzlete hatékony működtetése érdekében. András a nagyközönségnek is megnyitotta borászatának kapuit, délelőttönként borászati túrákon lehet részt venni. András a mobilját használja fizetések elfogadására, így nincs szüksége további eszközre. A fizetés a túra végén a szőlőben is történhet, nem kell visszamennie a borbolthoz, hogy a fizetéseket lebonyolítsák. Ez a rugalmasság kulcsfontosságú a KKV-k jövőbeli fejlődése szempontjából.
Amikor András észreveszi, hogy néhány új pohárra van szükség, a kollégája a helyi boltból szerzi be azokat, akinek a fizetéshez egyszer használatos digitális kártyát küld a mobiltárcájába. A fahordók viszont Franciaországból érkeznek, a vásárlást digitális pénztárcájával és számláival gyorsan és biztonságosan intézi több pénznemben is.
A több pénznemben történő fizetés lehetősége megkönnyíti a nemzetközi beszállítókkal való együttműködést, így növelve az üzleti lehetőségeket és csökkentve a tranzakciós költségeket.
A digitális CFO szolgáltatással ellenőrizni tudja, hogy a vállalkozás cash flow tervei rendben vannak-e, a következő beszerzést nem hitelkártyával érdemes-e fizetni. Ugyan nincs hitelkártyája, de a Flexible Credential szolgáltatással jelenlegi kártyáját is képes hitelkártyaként használni.
András bor előfizetési szolgáltatást tervez, ami amellett, hogy stabil bevételt jelent, növeli a márka iránti ügyfélhűséget is, miközben a digitális megoldások zökkenőmentesen kezelik az előfizetéseket – megkönnyítve a kereskedő és a vásárló dolgát is.
András munkanapja jól szemlélteti, hogyan segítik a digitális fizetési megoldások a KKV-kat a hatékonyabb működésben és a növekedésben. Azonban ez a példa is mutatja, hogy a KKV-k helyzete mennyire összetett.
,,A KKV-k rendkívül összetett környezetben működnek, ahol nagy a verseny, sok a szolgáltató, és az üzletük különböző feladatai egyelőre különböző platformokon futnak. A KKV-k 55 százalékának jelenleg két vagy több szolgáltatója van”
– hívta fel a figyelmet a Visa képviselője, aki a jövőbeli áttörést az egy platformra szervezett, digitalizált folyamatokban látja.
Kapcsolódó FinTechShow beszámolók:
- A BinX lett az idei évi FinTechShow győztes, 2024.10.16.
- Tőke, tudás és digitalizáció: Kihívások és megoldások a magyar KKV-k számára – Megközelítések az NGM és a BKIK részéről a FinTechShow-n, 2024.10.17.
- FinTechShow: A GIRO Zrt. vezérigazgatója a qvikről és az új fintech lehetőségekről, 2024.10.22.
- “Azé a piac, aki kézen fogja az adózókat az ügyvitelben” – FinTechShow színpadán a NAV képviselője, 2024.10.24.
- Marcel Gajdoš a FinTechShow-n: a KKV-k kulcsszerepet játszanak a gazdasági életben, 2024.10.29.
Címlapfotón: Marcel Gajdoš, a Visa Magyarország, Csehország és Szlovákia üzletfejlesztéséért felelős vezetője a FinTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group Kft. | Készítette: Kovács Dávid