Az MNB Innovációs Pénzügyi Tesztkörnyezet (Regulatory Sandbox) elindításával támogatja a pénzügyi rendszerben a fintech újítások biztonságos, a pénzügyi stabilitást nem veszélyeztető elterjedését. A 2019 elején induló tesztkörnyezetben a – meghatározott feltételeknek megfelelő – pénzügyi intézmények az MNB rendeletekben foglalt egyes rendelkezéseket korlátozott ideig eltéréssel teljesíthetik egy-egy innovatív megoldás szoros felügyeléssel és a fogyasztók kiemelt védelmével történő tesztelése során. Az innovátorok egy előzetes konzultáció keretében már a mai naptól jelentkezhetnek a tesztkörnyezetbe.
Innovációs Pénzügyi Tesztkörnyezet
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa elfogadta a hazai Regulatory Sandbox, azaz az Innovációs Pénzügyi Tesztkörnyezet (IPT) működtetésére vonatkozó MNB rendeletet, így már lehet jelentkezni a tesztkörnyezetben való részvételre.
Regulatory Sandbox
A regulatory sandbox (szabályozói tesztkörnyezet) a szükséges és elégséges szabályozás kialakításának, valamint az innováció ösztönzésének eszköze. A sandbox lényege, hogy az új technológiákat, az ezekre épülő szolgáltatási koncepciókat, üzleti modelleket a szabályozó felügyelete mellett és segítségével tökéletesítik, majd valós előfizetői körben meghatározott ideig tesztelik.
A fintech innovációkat alkalmazó pénzügyi intézmények (megjegy.: hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások) ezáltal gyorsabban és egyszerűbben próbálhatják ki ötleteiket a piacon, miközben a felügyeleti kontroll új típusú együttműködés keretében valósul meg. Az IPT tervezett működtetése kapcsán a jegybank a jó nemzetközi gyakorlatok mellett a piaci szereplőkkel folytatott intenzív egyeztetés és az MNB Pénzügyi Innovációs Platform (Innovation Hub) működése során szerzett tapasztalatokat is beépítette.
A 2019 elején induló IPT olyan felügyelt környezetet jelent az innovatív megoldások valós ügyfelekkel történő tesztelésére, ahol a tesztelésre felkészült pénzügyi intézmények ideiglenesen eltérési lehetőséget kaphatnak egyes MNB rendeletekben szabályozott előírásoknak való megfeleléstől.
Kapcsolódó cikkek:
- 3 dolog, amiért hasznos játszani a szabályozói homokozóban, 2018.02.21.
- A mai napon elindult az MNB fintech platformja, 2018.03.20.
Mentesítés a magas adminisztrációs terhek alól
A hazai piaci szereplők visszajelzései alapján az innovatív megoldások megvalósítását akadályozó, illetve a tesztelés kezdeti fázisában magas adminisztrációval járó terhek alóli mentesítés hatékonyan ösztönözheti a digitális, költséghatékony, versenyképességet növelő megoldások kialakítását. Ezek alkalmazása az ügyfelek számára szélesebb körű, olcsóbb és kényelmesebben elérhető szolgáltatási és termékpalettát eredményez.
Az IPT révén az MNB alaposabban megismerheti az innovatív megoldásokat, s a jegybank e szempontok alapján esetlegesen felülvizsgálhatja vonatkozó rendeleteinek tartalmát is.
Előírások, amelyek alól felmentést kaphatnak a tesztelők:
- A távoli ügyfélazonosítás részletszabályai
- Az adósságfék szabályok egyes elemei
- Egyes pénzforgalmi szabályok
- A teljes költség mutatóra vonatkozó egyes szabályok
- A belső képzési rendszerekre vonatkozó előírások
- Az ügyfélpanaszok kezelésére vonatkozó egyes szabályok
- A partnerek minősítésére és értékelésére vonatkozó egyes szabályok
- A fenti követelményekhez kapcsolódóan az MNB felé teljesítendő egyes adatszolgáltatások
Kapcsolódó cikk:
- Fintech konzultációval indítja az évet az MNB, 2018.01.05.
Tesztelési időszak
A most kialakított IPT (a nemzetközi jó gyakorlatokkal is összhangban) kiemelt figyelmet fordít a fogyasztók védelmére, és az MNB szoros felügyeletének mindenkori biztosítására. Tesztelés csak korlátozott ügyfélszámmal és időtartamban, fokozott ügyfél-tájékoztatási kötelezettség mellett végezhető, azután, hogy a jegybank pozitívan bírálta el az adott pénzügyi intézmény erre beadott kérelmét. A tesztelési feltételeket az MNB a pénzügyi piaci szereplőkkel történt intenzív egyeztetések nyomán alakította ki, s azokat folyamatosan ellenőrzi.
Kötelezettségek, amelyeket a részvételhez teljesíteni kell:
- Innovatív szolgáltatás, technológia vagy üzleti modell.
- Gyorsabb, olcsóbb, kényelmesebb szolgáltatás az ügyfeleknek.
- Tesztelésre kész innováció.
- Hazai bevezetés szándéka.
- (Pénzügyi intézményi engedély. Ha a társaság még nem rendelkezik ezzel, akkor az Innovation Hub nyújthat segítséget.)
További részletek az MNB Regulatory Sandbox oldalon.
Fintech megoldásodat bemutathatod 2019.04.25-én a FinTechShow-n. Részletek és jelentkezés itt. A FinTechShow-n részletesen is foglalkozunk a szabályozói előírásokkal, illetve a fintech startupok lehetséges szabályozói és piacra lépési stratégiájával.
Kapcsolódó cikkek:
- Az MNB szabályozói sandbox-ról “A fintechen túl”, 2017.10.02.
- A Deutsche Bank fintech üzenetei a szabályozóknak, 2018.11.05.