A PayTechShow-t megelőző interjúsorozatunkban az integrált ökoszisztémákon alapuló megoldások és ezen keresztül a „láthatatlan fizetések” szerepéről is megosztotta gondolatait Czímer Gergely, a Raiffeisen Bank vállalati digitális és fizetési megoldások ügyvezető igazgatója.
Fotón: Czímer Gergely, a Raiffeisen Bank vállalati digitális és fizetési megoldások ügyvezető igazgatója | Fotó forrása: Raiffeisen Bank
Milyen kulcsfontosságú trendeket látsz 2025-ben az elektronikus fizetések területén? Ezek hogyan alakíthatják a hazai piacot a következő években?
Czímer Gergely:
2025 az azonnali fizetési rendszereken alapuló megoldások éve lesz.
Magyarországon tovább növekedhet a qvik elfogadottsága és használata, míg az idén januárban hatályba lépett SEPA Instant Credit Transfer (ami az EU területén szabályozza az azonnali fizetésen alapuló megoldásokat) uniós szinten hoz majd változásokat.
Az azonnali fizetések terjedése nemcsak a lakossági, hanem a vállalati szektorban is jelentős előnyöket rejt magában, itt elsősorban a fizetési kérelem nagyobb elterjedésére számítok.
Természetesen nem mehetünk el szó nélkül a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás mellett, amelyek akár a csalásmegelőzésben, akár a pénzügyi folyamatok automatizálásában vagy az ügyfélkiszolgálásban is egyre hangsúlyosabbá válnak. A Raiffeisen Bank már most is aktívan alkalmazza ezeket a technológiákat, hogy ügyfeleinek a legkorszerűbb megoldásokat kínálja.
Véleményed szerint mi pörgetheti tovább az elektronikus fizetési piacot 2025-ben?
Czímer Gergely:
A „klasszikus” fizetési megoldások mellett az automatizációt emelném ki.
Olyan megoldásokra gondolok, amelyek a hatékonyság növelésére és a költségek csökkentésére irányulnak. Mi erre kínálunk megoldást a Prémium API ökoszisztémánkkal, melynek köszönhetően olyan machine-to-machine kapcsolatot lehet létrehozni a vállalatirányítási rendszerek és a bankunk között, mellyel számos folyamatot lehetséges hatékonyabbá tenni.
2025 számunkra egy különösen fontos év lesz, hiszem tavaly szeptemberben indítottuk a Kereskedői fizetési megoldások üzletágunkat, melynek értékajánlatában a kártyaelfogadás mellett a qvik is szerepel.
Az előbb említett API ökoszisztémánknak köszönhető, hogy ezeket a megoldásokat gyakorlatilag bármilyen eszközön nagyon gyorsan elérhetővé tudjuk tenni, legyen szó akár egy önkiszolgáló kasszáról, vagy akár egy nyomda háttérrendszeréről, amely ezáltal qvik QR-t tud nyomtatni a kimenő számla levelekre.
Meglátásod szerint milyen kihívásokkal kell megküzdeniük az elektronikus fizetési piac szereplőinek 2025-ben?
Czímer Gergley: Nagyon fontos terület a csalásmegelőzés.
A kiberbűnözés folyamatosan fejlődik, így a csalások elleni védekezés kiemelt fontosságúvá válik.
Szabályozási oldalról is kihívásokkal teli év elé nézünk, elég csak a PSD3 (Payment Services Directive 3 – Az Európai Unió által javasolt irányelv, amely a pénzügyi szolgáltatások piacának szabályozását célozza), illetve a PSR (a PSD3 irányelv része, melynek célja a pénzforgalmi szolgáltatások és az elektronikus pénz szolgáltatások egységes követelményeinek megállapítása az EU tagállamaiban) szabályozásra gondolni.
+1) Mire számítasz, mi lehet a következő nagy dobás az elektronikus fizetések terén a következő időszakban? Mi hozhat wow-effektust?
Czímer Gergely: Az integrált ökoszisztémákon alapuló megoldások, ahol a fizetési rendszerek mélyebben integrálódnak a mindennapi élet digitális ökoszisztémáiba.
Ezek az úgynevezett „láthatatlan” fizetések, melyek jelentős változást hozhatnak, és nagyon magas ügyfélélményt nyújtanak.
A Raiffeisen Bank 2024-es fejlesztései, mint a MOHU visszaváltási rendszere vagy az MNB-vel közös projekt, a Diákszéf, már most is olyan innovatív megoldások, amelyek kiaknázzák az ökoszisztéma alapú megközelítést.
Az elektronikus fizetési interjúsorozatban megjelent cikkek:
- CIB Bank: Digitális generáció, tokenizáció és azonnali fizetés: így formálódik a fizetési piac 2025-ben – Mónus Anita, a CIB Bank Bankkártya Üzletfejlesztés vezetője szerint, 2025.01.29.
- MBH Bank: Integrált, “okos” megoldások hozhatják a következő wow-effektust az elektronikus fizetések világában – Zátonyi János, MBH Bank, 2025.01.30.
- K&H Pénzforgalmi Szolgáltató: Felpörögnek a számlaalapú fizetések vagy marad a kártyadominancia? – A hazai fizetési piac sorsfordító éve 2025, 2025.02.03.
- myPOS: Utat törnek a digitális fizetési innovációk a kereskedőkhöz – Interjú B. Tóth Ferenccel, a myPOS Közép- és Kelet-Európáért felelős vezetőjével, 2025.02.10.
- OTP Mobil: Mobiltárcák, ismétlődő fizetések, qvik – 2025 meghatározó trendjei a hazai fizetési piacon az OTP Mobil szerint, 2025.02.13.
- Ingenico: Biometrikus azonosítás: Kártya és telefon nélkül is fizethetünk hamarosan?, 2025.02.18.
- Raiffeisen Bank: Következő nagy dobás: Automatizáció és „láthatatlan” fizetések – Így válik élménnyé a fizetés, 2025.02.20.