2024.12.11.

Platform Engineering, a következő szint a DevOps után

Szerző:

Kategóriák:

Hogyan lehet hatékonyan gyorsítani a digitális transzformációt? Hogyan építhetők gyorsreagálású IT és digitalizációs csapatok? Az idei BankTechShow konferencia egyik fókusztémája azoknak a módszertanoknak és kompetenciáknak a feltárását célozta, amelyek segítenek választ adni ezekre a kérdésekre.

Jagusztin László, az Alerant Zrt. technológiai vezetőjének előadása rámutatott arra, hogy minden eddigi eredmény ellenére a vállalatok továbbra is küzdenek a DevOps szervezeti szintű kiterjesztésével. A projektek helyett eleve termékekben és vállalatokban gondolkodó platform engineering ígér számukra megoldást, a sikeres modellváltáshoz azonban változtatniuk kell a finanszírozáson is.

Az Alerant számos hazai nagyvállalatnál, közöttük vezető bankoknál valósított meg DevOps bevezetést. Tapasztalatai mutatják, hogy a szervezetek elsősorban gyorsabb rendszerszállítást, a technológiai környezetük modernizálását és szabványosítását, folyamataik automatizálását, valamint fokozott biztonságot és a területek közötti együttműködés megújítását várták, várják DevOps kezdeményezéseiktől.

,,Sok nagyvállalat megerősítené azt is, hogy az elmúlt öt évben mindezt elérte, de közelebbről megvizsgálva ezek a sikerek erősen behatároltak”

– mondta előadásában Jagusztin László, Alerant Zrt. technológiai vezetője. 

Bármely bank igazolni tudja őket két-három rendszerére, de korántsem mind az ezernél több rendszerére nézve. A vállalatok valójában továbbra is küzdenek a DevOps szervezeti szintű kiterjesztésével, így pedig jelentős ráfordításaik, ilyen irányú beruházásaik sem térülnek meg jól.

Egyik fő oka ennek, hogy az új módszerek és technológiák, az alkalmazásukhoz szükséges tudás a vállalati IT szervezeten belül kevesekhez jut el, a kompetenciák kevéssé fejlődnek. Két-három DevOps szakembert a legtöbb hazai nagyvállalat fel tud mutatni, de a vállalati szintű, sikeres alkalmazáshoz ez kevés, mivel az IT területe ennél sokkal szerteágazóbb és sokrétűbb.

,,Komoly hátráltató tényező ebből a szempontból a szakemberhiány, egy olyan probléma, amellyel a szervezetek hosszú távon is szembesülni fognak”

– mondta Jagusztin László.

A meglévő IT szakemberekre pedig eleve túl nagy kognitív nyomás nehezedik, rendkívül szerteágazó tudást kellene folyamatosan bővíteniük és frissíteniük ahhoz, hogy a technológia gyors fejlődésével lépést tartva rendszereket szállíthassanak az üzletnek, erre pedig az egyáltalán elérhető szakemberek nem mindegyike képes.

Gyakran akadályt gördítenek a DevOps szervezeti szintű kiterjesztése elé a már meglévő, egy-egy részfolyamatot érintő automatizálások – mint például a TicketOps –, a szinte árnyékinformatikaként bevezetett, és a hagyományos IT környezettől eltérően kezelt felhőszolgáltatások, valamint az onboarding nehézségei, vagyis az, hogy túl sok időbe, hosszú hónapokba telik, mire egy új kolléga vagy beszállító vállalatspecifikus megoldásokat tud szállítani.

Fotón: Jagusztin László, az Alerant Zrt. technológiai vezetője a BankTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group (készítette: Kovács Dávid)

Modellváltás fejlesztésben és finanszírozásban

A DevOps kihívások megválaszolásában a platform engineering segíthet, amelyhez a Gartner feltörekvő technológiák beérését követő hype cycle görbéje szerint a piac jelenleg nagy reményeket fűz. Az elemző előrejelzése (Top Strategic Technology Trends for 2024) alapján 2026-ra a vállalatok 80 százaléka platform engineering csapatokat fog létrehozni, hogy azok belső szolgáltatóként újrafelhasználható technológiai platformszolgáltatásokat és szabványos alkalmazáskomponenseket, valamint alkalmazásszállító eszközöket készítsenek.

Platform engineering csapataik támogatásához a szervezetek belső fejlesztői portált (Internal Developer Portal-t, röviden IDP-ét) alakítanak ki, amely a cloud portálokhoz hasonlóan önkiszolgáló módon ad hozzáférést az olyan vállalati szolgáltatásokhoz és tartalmakhoz, mint az infrastruktúra alkotóelemei, az architektúra-sablonok és a dokumentációk, valamint a folyamatok és a TicketOps automatizálása.

,,Felépítését és megközelítését tekintve ez a belső szolgáltató alapvetően különbözik a DevOps csapatoktól”

– mondta Jagusztin László.

A platformmérnökök nem egy-egy projekten belül dolgoznak, hanem a teljes IT számára nyújtanak szolgáltatásokat, és az általuk tervezett platformtermékek sem projektspecifikus, hanem vállalati szintű, szabványos, biztonságos és költségoptimalizált IT termékek. A platformmérnökök ezzel csökkentik a fejlesztői és a DevOps csapatok kognitív terhelését, amelyek így az üzleti igények gyorsabb kiszolgálására, célok elérésére összpontosíthatnak.

A platform engineering erőforrások, kompetenciák és költségek vonatkozásában egyaránt segít átlépni a DevOps kiterjesztés említett korlátain, egységesen kezeli a hagyományos és a felhőalapú szolgáltatásokat, szabványos megoldásaival pedig a rendelkezésre állást, a biztonságot és a szállítás sebességét is növeli.

,,Nem utolsósorban gyorsítja az új szakemberek fedélzetre léptetését, és növeli a fejlesztői elégedettséget, ami nemcsak a hatékonyság kulcsa, hanem a tehetségek megnyerését és megtartását is könnyebbé teszi”

– mondta Jagusztin László.

A platform engineering sokkal több, mint egy új hívószó, valós kihívások megválaszolásához ad működő módszert. Sikeres bevezetéséhez azonban a vállalatoknak modellt kell váltaniuk, és a projektfinanszírozás felől a termék-, illetve platformalapú beruházás felé fordulniuk.

blank

Fotón: Jagusztin László, az Alerant Zrt. technológiai vezetője a BankTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group (készítette: Kovács Dávid)

Mi mindent nyernek platform engineering bevezetésével a vállalatok?

A Google Cloud októberben adta közre jelentését (2024 Accelerate State of DevOps Report), amelyben immár tizedik alkalommal vizsgálta a legjobban teljesítő technológiai csapatok és szervezetek képességeit, munkamódszereit és intézkedéseit.

A tanulmány többek között megállapítja, hogy a folyamataikat belső fejlesztői platform kiépítésével ésszerűsítő szervezetek nagyobb hatékonyságot érnek el – fejlesztőik termelékenysége tízes skálán 7,5–8,0 pontot kapott, míg a házon belüli fejlesztői platformot nem használó vállalatok táborában ez a középérték egy ponttal alacsonyabb.

Nagyobb szervezetek körében elterjedtebbek ezek a platformok, ami arra utal, hogy összetett fejlesztési környezetek menedzselésére alkalmasak. Bár bevezetésüket követően a teljesítmény átmenetileg csökkenhet, a platformok beérésével a hatékonyság egyértelműen növekszik. Optimális eredmények eléréséhez azonban fontos, hogy platform engineering törekvéseikben a vállalatok a felhasználó-központú tervezést, a fejlesztői önállóságot és a termékorientált megközelítést prioritásként kezeljék, áll a Google Cloud jelentésben.

Az Alerant 2024-ben szintén elkészítette IT technológiai körkép felmérését, amely ezernél több fejlesztő, IT architect, üzemeltető és DevOps szakember, valamint szakmai döntéshozó válaszai alapján – immár negyedik egymást követő évben – mutatja be a hazai informatikai piacot formáló, legfrissebb trendeket. Az informatikai területtel szembeni, legfontosabb elvárások közül a megkérdezettek többsége az automatizálást (42,1 százalék), a költségcsökkentést (39,2 százalék), a működési vagy üzemeltetési stabilitás növelését (34,6 százalék), valamint a biztonság fokozását (33,7 százalék) említette első helyen.

,,Különösebb meglepetést nem okozott ez a felállás. A legnagyobb IT kihívások és prioritások rangsora korábbi felméréseinkben is hasonlóan alakult, idén annyi változott, hogy a költségcsökkentés az eddiginél is fontosabb feladattá vált, és a második helyre lépett elő”

– mondta Jagusztin László. 

Figyelmeztető jel azonban, hogy az új üzleti funkciók fejlesztése így háttérbe szorul, és az említések 31,1 százalékával mindössze a lista ötödik helyén szerepel.

blank

Fotón: Jagusztin László, az Alerant Zrt. technológiai vezetője a BankTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group (készítette: Kovács Dávid)

Mutatják ezek az adatok is, hogy a fejlesztők és az üzemeltetők valós kihívásokkal szembesülnek, amelyeket a platform engineering támogatásával hatékonyabban válaszolhatnak meg. Belső fejlesztői platform segítségével a szervezetek nagyon sok időt és erőforrást takaríthatnak meg, és a szabványosítás révén nemcsak a biztonságot, hanem az átláthatóságot is növelhetik, ezáltal a megfigyelhetőség (observability) feltételeit is megteremthetik. Mindezt az alkalmazásmodernizálás és a felhőmigráció terén egyaránt előnyükre fordíthatják a vállalatok – és mindkettő hosszú távon is legfontosabb feladataik között fog szerepelni.

,,Rendkívül fontos, hogy a szervezetek felismerjék és megértsék, fejlesztőiket mi hátráltatja munkájukban, mert ezt a terhet csak így tudják csökkenteni”

– mondta Jagusztin László.

A low-code, no-code eszközök és a kódíró generatív mesterséges intelligencia mellett ebben a platform engineering is segítségükre lesz. De mint a Gartner hype cycle görbéjén is látjuk, a következő évek mutatják majd meg, hogy a DevOps-hoz képest szintet lépő megközelítés a gyakorlatban miként fog beválni.

Ma is bizonyosak lehetünk azonban abban, hogy a digitálisan átalakuló világban a vállalatok jövőbeni sikere egyre nagyobb mértékben a technológiai képességeken, így a fejlesztőkön fog múlni. Azok a szervezetek lesznek eredményesek a legnagyobb eséllyel, amelyek meg tudják nyerni és tartani a legtehetségesebb szakembereket, és olyan beruházásokat eszközölnek, amelyekkel munkájukat a leghathatósabban segítik, mert így ügyfeleik és partnereik is őket választják, velük dolgoznak majd együtt a legnagyobb előszeretettel.

Címlapon: Jagusztin László, az Alerant Zrt. technológiai vezetője a BankTechShow-n | Kép forrása: FinTech Group (készítette: Kovács Dávid)

Címkék: