A magyar startupokat is várja a Raiffeisen Bank fintech akcelerátora, az Elevator Lab. A 4 hónapos nemzetközi programban 5 startup vehet majd részt, amelyek Bécsből gyorsan dobbanthatnak 14 országba. Legalábbis ezt, illetve közel 17 millió ügyfelet ígér a Raiffeisen Bank. Ez lehetne a fintech startupok nemzetközi ugródeszkája.
Igaz, minden kezdet nehéz, de ha épp Big Data elemzéssel, RegTech megoldásokkal, vagy a kis- és középvállalkozásokat megcélzó digitális banki szolgáltatások (SME banking) fejlesztésével foglalkozol, akkor a nemzetközi színtérre való betörésben nagy segítséget jelenthet az Elevator Lab. Szívesen látják továbbá azokat a startupokat is, amelyek pénzforgalmi szolgáltatások, vagy befektetések fejlesztésével foglalkoznak, de nem vetik meg a bankfiókok jövőjében gondolkodókat sem. Hogy mit kaphatsz még a programtól, azokat korábbi írásunkban gyűjtöttük össze.
Így jelentkezhetsz a programba
Az interneten keresztül elérhető elektronikus űrlap kitöltésével kvalifikálhatják magukat a versenyzők 2017. július 31-ig. Ezt követően 2017. szeptember 7-ig kiválasztják a 15 legígéretesebb versenyzőt, majd 2017. szeptember 19-én azt az 5 startupot, amelyek bekerülnek a programba. Az elmúlt hetekben a verseny kiírói változtattak az ütemezésen, így érdemes arra többször is rápillantani.
Az elektronikus űrlap 7 fő részből áll, amelyek: (1) Személyes információk, (2) Startup profil, (3) Részletek a startup-ról, (4) A startup tagjai, alapítói, (5) A projekt, (6) Az üzleti modell, (7) A szervezet. Nem voltunk rest és kitöltöttük az űrlapot, hogy lássuk, mivel kell megküzdeniük a startupoknak, hogy bekerülhessenek a banki fintech akcelerátorba. Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket:
- Mi a startup szerepe az értékláncban?
- Melyek az alkalmazott technológiák?
- Mennyi tőkét kaptál eddig és kiktől?
- Hányan dolgoznak a startup-nál?
- Milyen probléma megoldására keresi a startup a megoldást?
- Mi az új a termékedben/megoldásodban, amit mások nem tudnak?
- Kikkel versenyzel, kik a versenytársaid?
- Mi a következő hónapok ütemterve?
- Mutasd be a lehetséges együttműködési pontokat a Raiffeisen Bankkal!
- Ki az ügyfeled és miből lesz bevételed?
- Kikből áll a csapat, milyen kompetenciákkal rendelkeznek és hogyan találtatok egymásra?
- Hogyan néz ki a jelenlegi tulajdonosi struktúra?
- Mi az a három terület, amiken támogatásra lenne szüksége a startup-nak?
- Hol tart most a startup és a termék („traction”)?
- 2017-ben mennyi volt a havi átlagos bevétel?
- A startup rendelkezik-e valamilyen szellemi tulajdonjoggal?
- Mi motivál Titeket, hogy részt vegyetek a programban?
- Hol lehet olvasni a médiában a startupról?
- Szükségetek lenne-e iroda helyiségre?
- Video pitch és Pitch deck feltöltése.
Mindeközben Magyarországon
Idén januárban indult el az MKB Bank fintech inkubátora, a Fintechlab, majd február végén az NN Biztosító nevéhez fűződő Sparklab. Utóbbi inkubációs szolgáltatásokat biztosít, de tőkebefektetést nem. A BnL Start a harmadik hazai inkubátor, amely várja a fintech és az insurtech megoldásokat.
A Fintechlab majdnem egy évvel megelőzte a bécsi pandantját, így ők már a július végi „Demo Day„-re, a 18 hetes inkubációs program záróeseményére készülnek. Itt láthatjátok majd, hová jutott a tavalyi MKB FinTech Versenyen kiválasztott hat magyar fintech startup. Ezzel párhuzamosan a BnL Start sem tétlenkedett és fintech/insurtech startup inkubálását készítette elő az elmúlt hetekben.
A fintechre fókuszáló inkubátorok sora még nem zárult, az idei évben újabb banki inkubátor(ok) és fintech programok megjelenésére is lehet számítani. Ha mindez nem elég, akkor érdemes figyelni a banki adatvagyon hasznosítására kiírt hackathonokat, illetve keresni a banki API-kat is.
Spanyolország egyik legnagyobb bankja, a BBVA most 8 tesztelt API-t nyit meg kereskedelmi feltételekkel a cégek, startupok, fejlesztők számára azzal a nem titkolt céllal, hogy a fogyasztók banki adatait integrálhassák harmadik feles termékekkel, szolgáltatásokkal. Ugyanakkor nem a BBVA az egyetlen bank, amelyik megnyitja rendszereit más szolgáltatók számára. A minap az Erste Bank adott API hozzáférést 24 fejlesztő csapat számára a Bankathonon, itthon pedig az MKB dolgozik az API hozzáférések idei évi megnyitásán. Hogy miért olyan fontosak a banki API hozzáférések, arról itt olvashatsz!
Ha lemaradnál a Raiffeisen fintech akcelerátor programról, ne aggódj, ősszel itthon is nyílik majd pár lehetőség a fintech startupok számára!