A Máltán hatályba lépett jogszabályok, valamint a Blockchain Summit sikere az ország következetes munkájának eredményei. Joseph Muscat miniszterelnök közel egy éves előkészítést követően 2017. április 20-án ismertette a Blockchain stratégiát. A kidolgozásban vezető szerepe volt Steve Tendonnak, aki azóta a stratégia végrehajtására megalakított munkacsoport tanácsadója. Az alábbi összefoglaló az előadásai és leírásai alapján készült.
A többi országgal ellentétben – többek között a kriptopénzek kétes fogadtatására tekintettel – Málta a digitális valuták mögötti technológiára, annak előnyeire és alkalmazási területeire koncentrált.
A stratégia célja, hogy Blockchain nagyhatalommá váljanak azáltal, hogy a kedvező jogszabályi környezet megteremtésével a szigetre vonzzák a vállalkozásokat. Az ország nagyratörő tervei között szerepel, hogy a technológiára épülő iparág 2027-re elérje az ország GDP-jének 10%-át. Az elfogadott Blockchain stratégia az alábbi hat területre koncentrál:
1. Közszolgáltatások és közigazgatási nyilvántartások Blockchain alapon
A technológia hatékonyabbá teheti a közszolgáltatásokat, különös tekintettel a központi nyilvántartásokra. 2017 szeptemberében az oktatási és foglalkoztatási minisztérium meghirdette a felsőfokú oklevelek Blockchain technológiával történő nyilvántartásának előkészítését. Emellett vizsgálják a földhivatali és az egészségügyi nyilvántartásokra való alkalmazhatóságot is.
Jelenleg azonban elektronikus közigazgatásról – mint például Magyarországon az Ügyfélkapun keresztül elérhető szolgáltatásokról – egyáltalán nem lehet beszélni a szigeten, és a hatóságokkal való kapcsolattartás is jellemzően papír alapon, illetve személyesen történik.
Kapcsolódó cikkek:
- Időutazás a Volán-buszos és takszövös országból a blockchain világába, 2018.01.22.
- Blockchain a Bitcoin árnyékában, 2018.01.04.
2. K+F, oktatás és innováció
A stratégia végrehajtása érdekében nagy hangsúlyt fektettek a kutatásra, az oktatásra és a szakemberek felkészítésére a Blockchain technológiával kapcsolatban. Rendszeresen kerekasztal beszélgetések, konferenciák kerülnek megrendezésre különböző témákban.
A 2018-as költségvetésben külön keretet biztosítottak a technológia népszerűsítésére, valamint a Blockchain Laboratory és a Blockchain Startup Hub felállítására. A Máltai Információs Technológia Ügynökség, valamint a Máltai egyetem keretei között különböző csoportokat célzó képzések indultak.
3. Blockchain hatóság kinevezése és a szabályozási környezet kidolgozása
Mivel a kriptopénzekkel kapcsolatban a Máltai Játék Hatóság (MGA, Malta Gaming Authority) és a Máltai Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága (MFSA, Malta Financial Services Authority) egymásnak ellentétes állásfoglalásokat adtak ki, ezért szükség volt egy olyan hatóság felállítására, amely iparágakon átnyúlóan rugalmasan tud reagálni a technológia fejlődésére és kizárólagos hatáskörrel rendelkezik az Blockchain technológiát érintő kérdésekben.
Az új hatóságot a Máltai Digitális Innovációs Hatóságról szóló törvény (MDIA, Malta Digital Innovation Authority Act) alapította meg. A MDIA tevékenységéhez szorosan kötődik az innovatív technológiai megoldásokról és szolgáltatásokról szóló törvény (ITAS, Innovative Technology Arrangements and Services Act), amely az ilyen megoldások regisztrációjának feltételeit tartalmazza.
4. A kriptopénzek, tokenek, a kriptovaluta váltók és az ICO-k szabályozása
Természetesen a stratégiából nem maradhattak ki a széles körben elterjedt kriptopénzek, valamint az azokkal kereskedő kriptovaluta váltók sem. A virtuális pénzügyi eszközökről szóló törvény (VFA, Virtual Financial Assets Act) célja a jogbiztonság és az átláthatóság megteremtése, valamint a pénzmosás megelőzése.
Kapcsolódó cikkek:
- Itt az MNB állásfoglalása az ICO-befektetésekről, 2018.01.03.
- Blockchain a Bitcoin árnyékában, 2017.07.17.
5. E-állampolgárság és azonosító (a természetes és jogi személyeknek)
Észtországhoz hasonlóan elektronikus állampolgárság bevezetésére törekednek a természetes és jogi személyek vonatkozásában. E körben merült fel a Blockchain törvénycsomag negyedik elemeként az Internet of Things (IoT) azonosítóinak, valamint az intelligens szerződések és decentralizált autonóm szervezetek (DAO, Decentralized Autonomous Organizations) jogi személyiségének lehetősége.
Kapcsolódó cikk:
6. Intelligens kormányzat
Az intelligens kormányzat olyan átfogó projekt, amely az intelligens szerződéseken alapuló alkalmazások kormányzati és közszolgáltatásokra vonatkozó felhasználását célozza.
Az elmúlt időszakban a projektek nagy része megvalósult és jelenleg azok eredményeire várnak az utolsó két projekt elindításához. A fejleményekről folyamatosan hírt adunk majd közvetlenül Máltáról.
Kapcsolódó cikkek: