Vitathatatlan, hogy meghatározó blockchain technológiai szereplő kíván lenni a Mastercard. Várhatóan még idén nyáron kiadja a Multi-Token Network (MTN) béta verzióját.
Raj Dhamodharan, a Mastercard kripto- és blokklánc-termékekért felelős vezetője bejelentette, hogy a Multi-Token Network (MTN) tesztkörnyezetként fog működni kísérleti alkalmazások és felhasználási esetek kidolgozásához pénzügyi intézmények, fintech cégek és központi bankok számára.
Az MTN működésének csak körvonalait ismerjük
Tekintettel arra, hogy a rendszer még a bétateszt szakaszában van, sok a kérdés.
A Mastercard víziója szerint az MTN egyfajta közvetítő réteget képez majd a különböző publikus blokklánc szolgáltatások, digitális eszközök, és a hagyományos kártyarendszer funkciói között. Az együttműködő képességet növelő réteg fő képessége lesz, hogy növelje a tranzakciók biztonságát, igény szerinti méretezését.
A bétateszt legelső felhasználási esetei nem kapcsolódnak kriptovalutákhoz, hiszen még óriási lehetőségek kínálkoznak a banki folyamatok tokenizációjában is.
Tehát az MTN első körben a klasszikus banki folyamatokat szeretné összekapcsolni a tokenizáció lehetőségeivel, majd a későbbiekben pedig ezt a módszertant követve további tokenizációs szolgáltatások előtt nyithat utat,
például a fizikai világ digitális lenyomatainak tranzakcióihoz (lásd NFT).
A tervek szerint az MTN további globális piacokon is bevezetésre kerül
Az elképzelés sikere azon múlik, hogy a fejlesztők érdeklődését elnyeri-e a Mastercard blokkláncán az építkezés lehetősége, amelyet a vállalat úgy pozícionált, hogy képes átalakítani a fizetési funkciókat.
A fejlesztőket arra ösztönzik majd, hogy a Mastercard blokkláncán – amely az Ethereumra épül -, hozzanak létre alkalmazásokat.
Dhamodharan szerint az ilyen alkalmazások első körét a „tokenizált bankbetétek” adják majd.
A tokenizált bankbetétek egyre nagyobb teret hódítanak a központi bankok és az olyan kereskedelmi bankok körében, mint mondjuk a JPMorgan Chase.
Kapcsolódó cikk:
Miért van szüksége a Mastercardnak ilyen szolgáltatási rétegre, mikor temérdek blockchain szolgáltatást vonhat be partnerként?
Kézenfekvő válasz, hogy a kártyakibocsátó, mint tradícionális banki partner, maximális szabályozási megfelelőségre (pénzmosás elleni intézkedések, Know Your Customer) és ügyfélbiztonságra törekszik. Természetesen egy ilyen új fejlesztés minden bizonnyal figyelemmel lesz a jegybanki digitális pénzek (CBDC) érkezésére is.
Az MTN a vállalat tranzakció ellenőrző eszközét, a Mastercard Crypto Credential-t is használni fogja
– nyilatkozta Dhamodharan.
Az eszközt a debütáláskor úgy tervezték, hogy álneveket biztosítson a pénztárca-címek megosztásához, miközben metaadatokat használ a pénztárca egyes fontosabb jellemzőinek meghatározásához. Ezen felül cél, hogy megakadályozza a nem kívánt tranzakciók végrehajtását.
A Mastercard a közleményben hangsúlyozta a biztonságot és a “tokenek és eszközök biztonságos átutalásának” szükségességét. Mindez a nagyobb sérülékenységek, köztük a márciusi 200 millió dolláros Euler hack és a 160 millió dolláros Wintermute hack után került fókuszba.
A Mastercard mindemellett számos kriptotőzsdével – Binance, Bit2Me, Bitso és Bybit – társult olyan betéti vagy prepaid kártyák kibocsátására, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy digitális fizetőeszközeikkel minél szélesebb körben vásárolhassanak.
Kapcsolódó cikkek:
- Eltűnnek a határok a hagyományos és a kriptofizetések között. Kriptotárcás fizetéssel rukkolt elő a Mastercard, 2023.03.13.
- A Mastercard bemutatta, milyen lehet a jövő digitális fizetési ökoszisztémája, 2022.11.17.
- Kripto-szolgáltatásokat nyújthatnak a bankok a Mastercard segítségével, 2022.10.28.
- Kriptovaluta-csalásokat kiszűrő startupot vesz a Mastercard. Elmondták azt is, miért., 2021.09.09.
[Forrás: Blockworks] Címlapfotó forrása: Oleksandr – stock.adobe.com | Licenc: FinTech Group