2024. november 26.
BankTechShow

2024.10.11.

,,Lényeges, hogy a szervezetek stratégiai szinten közelítsenek az obszervabilitáshoz” – interjú a Provice Informatika Kft. ügyvezető helyettesével

Szerző:

Kategóriák:

Milyen kihívásokkal szembesülnek 2024-ben a bankok CTO-i és CIO-i, és mely területekre érdemes különösen figyelni a jövőbeli trendek megértéséhez? A FinTechZone novemberben megrendezésre kerülő BankTechShow eseménye idén már második alkalommal hozza egy platformra a banki és IT szektor kulcsszereplőit.

Az eseményre készülve interjúkat készítünk Magyarország vezető informatikai cégeivel. Ezúttal Kertész Nelli, a Provice Informatika Kft. ügyvezető helyettese osztotta meg gondolatait kérdéseinkre válaszolva.

A bankok digitális jövőjét meghatározó technológiai trendekkel, az újgenerációs megoldásokkal 2024. november 26-án a BankTechShow-n foglalkozunk Magyarország vezetői banki és IT cégeinek technológiai és üzleti vezetőivel közösen. További részletek: BankTechShow 2.0

Melyek a legsúlyosabb kihívások 2024-ben a banki CTO-k és CIO-k számára az EU-ban és Magyarországon?

Kertész Nelli: A banki és pénzügyi szolgáltatók előtt álló egyik legnagyobb kihívás a felhőalapú környezetek komplexitása. Az új technológiák, mint a multi-cloud és a Kubernetes, erősítik az agilitást, azonban jelentősen megnövelik a rendszerek bonyolultságát.

Ez különösen akkor problémás, ha több platform, rendszer integrációja szolgál ki egy-egy alkalmazást, többféle monitoring eszközzel biztosítva. Az IT-csapatok emiatt nehezen tudják biztosítani a teljes rálátást az ilyen módon felépített komplex rendszerekre, ami obszervabilitási vakfoltokat eredményez.

Szintén komoly problémát jelent a dinamikusan növekvő adatmennyiség. Az IT üzemeltetési, fejlesztési és biztonsági team-ek már képtelenek hagyományos eszközökkel kezelni ezt a folyamatosan termelődő, elképesztő méretű adathalmazt. Az adatok feldolgozási igénye jellemzően meghaladja az emberi kapacitást, ezért sok CIO attól tart, hogy szakértő kollégáik túlterhelődnek, ha nem találnak megfelelően automatizált megoldást.

Harmadikként említhetők a manuális folyamatok, amelyek továbbra is jelentős kihívást jelentenek. Komoly hatékonysági problémákat okoz az automatizáció hiánya az IT-rendszerek monitorozásában és biztonsági felügyeletében.

A pénzügyi szolgáltatók gyakran tapasztalják, hogy még mindig vannak nehezen monitorozható területeik, ami további kockázatot jelenthet.

Milyen főbb feladatok várnak majd a banki CTO-kra és CIO-kra 2025-ben?

Kertész Nelli: 2025-ben a legnagyobb fejlesztési irány az egyre szélesebb körű automatizáció lesz.

A pénzügyi szektorban egyre inkább előtérbe kerül az AIOps, amely mesterséges intelligencia alkalmazásával automatizálja a folyamatokat és proaktívan azonosítja a problémákat még azelőtt, hogy azok bekövetkeznének vagy kárt okoznának.

Az IT működési hatékonyságának növelése érdekében a dinamikus adattárolási megoldások bevezetése is fontos feladat lesz. A folyamatosan növekvő adatmennyiség kezeléséhez skálázható adattárolási kapacitásra van szükség, ezzel kiküszöbölve a manuális beavatkozás szükségességét, mint amilyen az adatok indexálása, transzformálása.

A mesterséges intelligencia iránti bizalom növelése kiemelt prioritássá válik. Sok CIO jelenleg még nem teljesen bízik az AI-alapú döntéshozatalban, különösen, ha a rendszerek önjavításáról van szó. Az AI pontosabb és megbízhatóbb alkalmazása elengedhetetlen lesz a hatékonyság növeléséhez.

Melyek azok a feltörekvő technológiák és/vagy IT módszertanok, amelyek paradigmaváltást hozhatnak a bankok jelenlegi IT működtetési gyakorlatához képest?

Kertész Nelli: Az AIOps és az AI-alapú obszervabilitás kulcsfontosságú szerepet játszik a banki IT-működés paradigmaváltásában. Az AI alkalmazásával a banki CTO-k és CIO-k képesek lesznek csökkenteni az emberi hibák esélyét, és jelentős mértékben gyorsítani az innovációs folyamatokat.

Azonban lényeges, hogy a szervezetek stratégiai szinten közelítsenek az obszervabilitáshoz, és megfelelő szervezeti kultúrát építsenek ki, amely támogatja az eszközök használatát.

Az obszervabilitás és biztonság konvergenciája nem csak technológiai előrelépés, hanem stratégiai gondolkodást is igényel.

Az obszervabilitásnak a vállalat minden szintjén jelen kell lennie, hogy a teljes szervezet profitálhasson az új eszközök nyújtotta lehetőségekből.

Végül, a teljes stack obszervabilitásának biztosítása elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy a banki rendszerek minden rétege megfelelően monitorozható legyen, biztosítva a magas szintű teljesítményt és biztonságot.

Az AI-alapú megoldások lehetővé teszik a rendszerek teljes átláthatóságát, ezzel segítve a gyorsabb, hatékonyabb döntéshozatalt.

Címlapfotón: Kertész Nelli, Provice Informatika Kft., Deputy CEO (ügyvezető helyettes) | Fotó forrása: FinTechShow | FinTech Group

Címkék: