A koronavírus terjedése szempontjából a készpénz használata nem jelent extra kockázatot az egyéb közös használatú tárgyakkal való érintkezéshez képest. A Magyar Nemzeti Bank és a jegybankon kívüli készpénzlogisztikai szolgáltatók napi rutinjának a része az elhasználódott bankjegyek kiszűrése a forgalomból, azonban a hétköznapi vásárlások során mindenkor fontos az alapvető higiéniai szabályok betartása – hívja fel a figyelmet az MNB sajtóközleményében.
Hiába fizetsz mobillal, akkor is indokolt az alapos kézmosás
Több európai jegybank és a WHO is felhívta a figyelmet arra, hogy
a készpénz használata nem jelent kiemelt kockázatot a koronavírus terjedése szempontjából.
Ugyanakkor egy szélesedő pandémiás helyzetben a megszokottnál is fontosabb az alapvető higiéniai szabályok betartása a kockázatok csökkentése érdekében. Ezért mind a készpénzkímélő fizetési módszerek használata (bankkártya, mobiltelefon, stb) mind a készpénzes fizetés után indokolt az alapos kézmosás és fertőtlenítés.
Így védik a készpénzt a vírustól
A jegybank a járvány elleni védekezéshez hozzájárulva logisztikai központjában átmenetileg bevezette azt az intézkedést, hogy a készpénzforgalomból naponta zárt konténerekben befizetett bankjegyeket minden esetben a vírus túlélési periódusával összhangban két hétig pihenteti.
A központban alkalmazott világszínvonalú technológia önmagában is támogatja a megelőző intézkedéseket, mivel a jegybankból kifizetésre kerülő kötegelt bankjegyeket zsugorfóliázzák és ennek során azok egy 160-170 Celsius-fok hőmérsékletű alagúton haladnak keresztül.
A készpénzlogisztikai szolgáltatók és jegybank mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a higiéniai szabályok következetes betartása esetén
a forgalomban lévő bankjegyek a pandémiás körülmények közepette se jelentsenek magasabb kockázatot mint bármely más közösségi használatú tárgy
– olvasható az MNB közleményében.
FinTechZone: készpénz helyett mobillal is fizethetünk
Azt már régóta tudjuk, hogy a készpénz ellen a leghatásosabb fegyver a bankkártya. Ugyanakkor már számos banknál, pénzügyi szolgáltatónál van lehetőségünk arra, hogy a mobilunkkal is fizethessünk érintéssel (ha épp jön a futár, vagy le kell szaladnunk a boltba).
A FinTechZone.hu összegyűjötte, hogyan juthatunk mobilfizetési megoldáshoz, ha mégsem szeretnénk készpénzzel, vagy bankkártyával fizetni.
Az Apple Pay – és egyes Androidos mobiltárcák – esetén különösen fontos tudni, hogy értékhatártól függetlenül, nem kell PIN kódot megadni a POS terminálon, így elkerülhetjük a POS terminállal történő közvetlen érintkezést.
Ugyanakkor arra is felhívjuk a figyelmet, indokolt a mobiltelefonunk fertőtlenítése, miután hazaértünk.
Apple Pay-t kínálnak Magyarországon:
- CIB Bank (cikkünk: „Elindult az Apple Pay a CIB Banknál is”, 2019.10.01.)
- Curve (cikkünk: „Kinél bankolsz? Mindegy, a Curve elhozta Neked az Apple Pay-t”, 2020.01.30.)
- DiPocket
- Erste Bank (cikkünk: „Indul az Erste Banknál is az Apple Pay”, 2019.07.01.)
- GRÁNIT Bank (cikkünk: „Mától elérhető az Apple Pay a GRÁNIT Banknál és az Erste Banknál”, 2019.07.02.)
- iCard
- K&H Bank (cikkünk: „Apple Pay már a K&H Banknál is”, 2019.12.04.)
- Monese
- OTP Bank (cikkünk: „Mától elérhető az Apple Pay az OTP-nél”, 2019.05.21.)
- Raiffeisen Bank (cikkünk: Elérhető az Apple Pay a Raiffeisen Banknál is, 2020.03.17.)
- Revolut(cikkünk: „Végre: Revolut Apple Pay Magyarországon”, 2019.07.16.)
- Simple (cikkünk: Mindenkinek elhozta az Apple Pay-t a Simple, 2019.07.04.)
Androidosoknak kínálnak mobilfizetést:
További információk az online számlanyitásról, online kölcsönről és egyéb digitális pénzügyi megoldásokról itt.