blank
blank

2025.05.07.

Egy kattintás, végtelen lehetőségek – vásárlástól az adózásig egyetlen platformon

Szerző:

Kategóriák:

Mi nehezebb: legyártani egy autót vagy lekönyvelni egy telefonszámlát? Első hallásra egyértelműnek tűnik a válasz, pedig a vállalkozók többsége tapasztalatból tudja, hogy meglepő módon inkább az utóbbi a problémásabb. Erről és az automatizáció jövőjéről beszélt Ángyán Balázs, a Számlázz.hu ügyvezetője a 2025-ös PayTechShow konferencián.
Bár ma már az ipari termelés, logisztika vagy akár az utolsó kilométeres kiszállítás is nagyrészt automatizált, az üzleti adminisztráció még mindig jelentős időt vesz el a vállalkozások mindennapjaiból – mutatott rá Ángyán Balázs. Egy nemzetközi felmérés alapján a kis- és középvállalkozások munkaidejük 40-80%-át adminisztratív feladatokkal töltik, ami jelentősen elvonja az energiát a valódi üzleti tevékenységektől.
blank

Fotón: Ángyán Balázs, a Számlázz.hu ügyvezetője 2025. április 15-én a PayTechShow-n. Forrás: FinTech Group Kft. (Készítette: Kovács Dávid)

Egy új megközelítés: Order-to-Cash helyett Order-to-Tax

A Számlázz.hu példáján keresztül ma már látjuk, hogyan történhet automatikusan a számlák kezelése.

Példa

Egy lízingszámla kiállítását követően például a dokumentum automatikusan meg tud jelenni a Számlázz.hu rendszerében a NAV számlatárból történő letöltés segítségével, majd a BinX neobank integrációnak köszönhetően a számla adatai alapján az átutalási tranzakció előkészítése is megtörténhet anélkül, hogy az ügyfélnek egyetlen gombot meg kellett volna nyomnia, vagy bármilyen adatot meg kellett volna adnia.

Az ügyfélnek mindössze egy feladata marad: belépni a BinX alkalmazásába és egy egyszerű jóváhagyás után már el is indult a banki utalás.

Ángyán Balázs előadásában ugyanakkor amellett érvelt, hogy a vállalkozások életében gyakran használt Order-to-Cash (O2C) ciklus – amely a rendeléstől a fizetésig tartó folyamatot írja le – ma már nem elegendő. A valódi digitális transzformáció azt kívánja, hogy kiterjesszük ezt a ciklust a könyvelésre, bérszámfejtésre, adóbevallásra és adófizetésre is.

„Ezek a feladatok rengeteg időt emésztenek fel a vállalkozások életéből, ezért érdemes ezeket automatizált folyamatokkal egyszerűsíteni”

– hangsúlyozta.

Digitalizáció számokban: még messze a tökéletes automatizáció

Bár már vannak létező digitális megoldások, mint például a NAV-hoz kapcsolt automatikus számlaletöltés vagy a fizetési kérelem szolgáltatás, Ángyán Balázs rámutatott, hogy a folyamat még nem teljesen tökéletes.

„Az automatikus feldolgozás ugyanis jelenleg megakad a könyvelői rendszerek korszerűtlenségén és az adószabályok bonyolultságán”

– emelte ki a Számlázz.hu ügyvezetője.

Ángyán Balázs szerint bár technológiailag készen állunk, az üzleti adminisztráció automatizációja még jelentős kihívásokkal küzd:

  • A könyvelők több mint 90%-a még mindig telepítős szoftvereket használ, és a legtöbben fájlalapú adatkapcsolatra építenek a teljesen automatizált API-megoldások helyett.
  • Skandináv példák bizonyítják, hogy a könyvelés automatikus kontírozási sikere akár 98%-os is lehetne, ám nálunk ez még távoli álom.
  • Magyarországon 54-féle adó nehezíti meg az automatizáció teljes körű megvalósítását.

Szerencsére a NAV is fokozatosan modernizálja rendszereit, és az új online nyomtatványkitöltő alkalmazás (ONYA) mellett egyre szélesebb körben érhetőek el gép-gép (machine-to-machine) kapcsolatok az adóbevallások területén is.

blank

Fotón: Ángyán Balázs, a Számlázz.hu ügyvezetője 2025. április 15-én a PayTechShow-n. Forrás: FinTech Group Kft. (Készítette: Kovács Dávid)

Egy kattintással a fizetéstől az adóbevallásig

Az EU szabályozási változásai azonban felgyorsíthatják a digitális fejlődést. 2028-tól kötelezővé válik az elektronikus számlázás és digitális jelentési kötelezettség az EU-n belüli B2B tranzakciókra, 2030-ra pedig teljes harmonizáció várható az EU-s szabványokkal (EN16931).

Ez jelentősen leegyszerűsíti majd az üzleti adminisztráció automatizálását, miközben csökkenti a határon átnyúló csalások lehetőségét is.

Ángyán Balázs szerint a közeljövőben akár teljesen automatizáltan működhet a számlázás, fizetés, könyvelés és az adóbevallás is.

A Számlázz.hu példája már ma mutatja, hogy létezik technikai megoldás, azonban széles körű elterjedéséhez a szabályozás és a digitalizációs kultúra fejlődésére van szükség.

A mesterséges intelligencia: az igazi fordulópont?

Ami igazán felforgathatja a piacot, az a mesterséges intelligencia (AI) alapú megoldások térnyerése.

Egy nemzetközi felmérésben a vezetők jelentős része szerint 2030-ra éppen az AI-alapú, globális versenytársak okozhatják a vállalkozásaik bukását. Ezek az AI-rendszerek ugyanis gyorsabban fejlesztenek, egyszerűbb használatot kínálnak, és teljes automatizációval működhetnek, szinte emberi közreműködés nélkül.

Ángyán Balázs személyes tapasztalatából is kiderül, mennyire fejlett ma már az AI: egy egyszerű ChatGPT kísérletben, minden különösebb szakmai háttér nélkül percek alatt sikerült elkészítenie egy jogszerű, magyar bérszámfejtő dokumentumot.

Ez rávilágít arra, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan az üzleti folyamatokban is átveheti az irányítást, különösen, ha a szabályozási környezet EU-szinten is egységesebbé válik.

Merre tartunk?

Az előadás végén egy gondolatébresztő kérdést tett fel a Számlázz.hu ügyvezetője:

vajon mi történne, ha a mesterséges intelligencia jogképességet kapna, és önállóan vállalkozásokat alapíthatna, szerződéseket köthetne?

Ez nemcsak jogi, hanem üzleti szempontból is radikálisan átalakíthatja a piacot és a versenyt. Bár ez elsőre futurisztikusnak tűnhet, technológiailag már egyáltalán nem elképzelhetetlen, sőt, akár már a közeljövőben is valósággá válhat.

„Az ember túl értékes ahhoz, hogy olyan dolgokat végezzen, amit egy gép is el tud látni”

– zárta előadását Ángyán Balázs.

Hogy a jövőben milyen mélyreható változásokat hozhat az AI és az automatizáció, még nem látjuk pontosan, de az biztos, hogy mind a vállalkozásoknak, mind az egyéneknek fel kell készülniük erre az új digitális korszakra.

Ilyen volt a PayTechShow 2025-ben

Címkék:

blank
blank