Az Európai Unió új rendelet-tervezete, a Payment Services Regulation (PSR) alapvetően alakítja át az elektronikus pénzforgalmi szolgáltatások szabályozási környezetét. Varga Lóránt, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője április 15-i PayTechShow-n tartott előadásában mutatta be, hogy a hazai szereplőknek mely öt kiemelt témakörben kell fejlesztéseket végezniük, illetve milyen időzítéssel készüljenek a rendelet várható életbelépésére.
Miért szükséges a PSR?
Varga Lóránt, az MNB főosztályvezetője kiemelte, hogy a korábbi PSD2 (Payment Services Directive) rendelet mára elavulttá vált, elsősorban az eltérő tagállami implementációk, valamint a technológiai fejlődés gyors üteme miatt.
Ez a helyzet indokolta a szigorúbb és részletesebb uniós szintű szabályozást, amely a verseny élénkítése mellett az ügyfélvédelem erősítését is célozza.
– tette hozzá Varga Lóránt.

Fotón: Varga Lóránt, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője 2025. április 15-én a PayTechShow-n. Forrás: FinTech Group Kft. (Készítette: Kovács Dávid)
Az 5 legfontosabb fejlesztést igénylő témakör a magyar szereplők számára
Varga Lóránt előadásában részletesen kiemelte azt az öt területet, amelyre a magyar pénzügyi intézményeknek fokozott figyelmet kell fordítaniuk, mivel ezek jelentős fejlesztési feladatokat eredményeznek:
1. Szigorodó kivételi szabályok
A PSR szigorítja azokat a feltételeket, amelyek alapján egyes szolgáltatások mentesülhetnek az engedélykötelezettség alól.
A kereskedelmi ügynökök eddigi engedélykivételi lehetősége is megszűnik, így a jelenleg ezzel élő magyar szereplők számára engedély beszerzésére lesz szükség, ami időigényes folyamat.
Továbbá új szabályok vonatkoznak majd a készpénzátvételi (cashback) szolgáltatásokra is, melyeket immár vásárlástól függetlenül is nyújthatnak a kereskedők.
2. Felárazás tilalmának kiterjesztése
Az új szabályozás az eddigieknél szélesebb körben tiltja a fizetési módokért felszámított plusz költségeket, kiterjesztve minden Unión belüli átutalásra és beszedésre is. Bár Magyarország jelenleg is szigorúbb az európai átlagnál, a változás minden pénzügyi szereplő számára egyértelmű és egységes feltételeket teremt.
3. Nyílt bankolás (Open Banking) támogatásának erősítése
A PSD2 alapján bevezetett, ám a gyakorlatban akadozó Open Banking működését a PSR jelentősen javítani kívánja. Ennek érdekében kötelezővé válik a célrarendelt interfészek létrehozása, pontos szabványok mentén, és
tilos lesz akadályozni a harmadik feles (TPP) szolgáltatók hozzáférését.
Magyarországon az MNB API Kerekasztal formájában már előkészíti ezt a folyamatot, amely intenzív technikai fejlesztéseket követel a bankoktól.
4. Szigorúbb banki felelősségi szabályok
Varga Lóránt külön hangsúlyozta, hogy a bankok felelőssége jelentősen szigorodik, különösen a „jóvá nem hagyott fizetési műveletek” esetében.
A rendelet szerint a bankoknak egy munkanapon belül vissza kell téríteniük az ügyfél kárát, hacsak nem bizonyítják, hogy az ügyfél szándékosan próbált csalni, vagy súlyosan gondatlan volt.
A PSR szabályok részletesebb iránymutatást adnak arra vonatkozóan is, mit jelent pontosan a „súlyos gondatlanság”, ami eddig vitás terület volt Magyarországon.
A szabályozás új elemként a megtévesztéses csalásokat (Impersonation Fraud) is szabályozza, ahol – például a bank nevében történő csalások esetén –
a bankok automatikusan felelősek lesznek az ügyfél kárának megtérítéséért, legalább az első ilyen esetben.
5. Visszaélések megelőzését célzó előírások
A PSR rendelet bevezeti a valós idejű csalásmegelőző rendszerek alkalmazását, továbbá kötelezővé teszi a kedvezményezett név és számlaszám egyezőségének ellenőrzését (Verification of Payee – VoP), illetve zajlanak az egyeztetések az ügyfél által beállítható értékhatár-korlátozásokról is.
További lehetőségként merült fel – és ezen a téren is zajlanak az egyeztetések –, amennyiben új eszközre kerül letöltésre a mobilbanki alkalmazás, akkor annak használatát korlátoznák meghatározott ideig.
Varga Lóránt hangsúlyozta,
ezek olyan fejlesztések, amelyek jelentősen csökkenthetik a csalások számát és az ügyfeleket érő károkat.
Mikor lép életbe a PSR és hogyan érdemes készülni?
Varga Lóránt kiemelte, hogy a PSR pontos hatályba lépése jelenleg bizonytalan, de várhatóan valamikor 2027-ben lesz aktuális. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy
a rendelet előírásainak jelentős technikai és folyamatfejlesztési igénye miatt a felkészülést érdemes már most elkezdeni.
Az előadó külön kitért arra, hogy bizonyos elemek – mint a VoP vagy a banki megtévesztéses csalásokkal kapcsolatos szabályok – nemzetközi tapasztalatok (Portugália és Hollandia) alapján akár korábban is kötelezővé válhatnak Magyarországon.
Ezek a nemzetközi példák azt mutatják, hogy a korábbi implementáció jelentősen csökkentette a csalások számát, így a hazai szabályozó (MNB) már vizsgálja ezek mielőbbi bevezetését.
Emiatt Varga Lóránt kifejezetten azt javasolja a hazai piaci szereplőknek, hogy ne várják meg a PSR formális életbelépését, hanem kezdjék meg a fejlesztési projektek előkészítését, akár már 2025-ben.
Ilyen volt a PayTechShow 2025-ben
PayTechShow 2025 beszámolók:
- 5+1 kulcsterület: Így látja az MNB a következő időszak kihívásait a hazai pénzforgalomban, 2025.04.18.
- Fizetési rendszerek jövője: Gauder Milán a PayTechShow színpadán, 2025.04.18.
- Mire vár a qvik? – Szakértők értékelik az új fizetési mód terjedését, 2025.04.18.
- Digitális versenyhelyzet: válaszút előtt a magyar e-kereskedők, 2025.04.19.
- Európai függetlenség, makrogazdasági hatások és innováció: Kerekasztal-beszélgetés a digitális fizetések jövőjéről, 2025.04.21.
- „A kisker csótánya” eltűnik – Hogyan lesz láthatatlan a kasszazóna?, 2025.04.24.
- Azonnali, biztonságos, kényelmes: így formálja át a fizetési élményt az MNB új ajánlása, 2025.04.25.
- PSR – Új korszak a pénzforgalmi szolgáltatásokban: Milyen fejlesztésekkel készüljenek a magyar szereplők?, 2025.04.28.
- Azonnali fizetések új korszaka: Mi lesz a következő nagy dobás?, 2025.04.29.
- Fizetések és biztonság: Digitális trendek és kihívások a pénzügyi világban, 2025.05.05.
- Digitális fizetések új generációja: a konvergencia kora, 2025.05.06.
- Egy kattintás, végtelen lehetőségek – vásárlástól az adózásig egyetlen platformon, 2025.05.07.
- A fizetés új korszaka: Digitális innovációk a SimplePay ökoszisztémájában, 2025.05.07.
- Új irány az azonnali fizetésekben: NFC-technológia és digitális konvergencia, 2025.05.09.
- Digitális euró – Paradigmaváltás küszöbén a banki pénzforgalomban, 2025.05.11.
- Szabályozási hullám előtt a pénzügyi szektor – Hogyan készüljünk fel az új követelményekre?, 2025.05.15.
- Hogyan fizetünk majd 2030-ban? A jövő komplexebb, mint gondolnánk, 2025.05.15.
- A láthatatlan támadók nyomában: kiberfenyegetések és a védekezés új stratégiái, 2025.05.22.